Σε ρυθμούς αγωνιστικής περιόδου έχει πλέον μπει για καλά ο Πανηλειακός, αφού μετά την κυριακάτικη έναρξη του πρωταθλήματος που βρήκε την ομάδα του Πύργου να υποδέχεται σε μεγάλο ντέρμπι την Καλαμάτα (1-1), υπάρχει πλέον μπροστά άλλη σημαντική υποχρέωση, και συγκεκριμένα το ματς Κυπέλλου Ελλάδας την Τετάρτη στο Στάδιο Πύργου με την Παναχαική (ώρα 6.00 το απόγευμα).
Και ήδη όλοι στον Πανηλειακό, όπως κι ο κόσμος της ομάδας, βλέπουν μόνο το ματς αυτό! Αφού όλοι θέλουν μια μεγάλη πρόκριση (υπενθυμίζεται ότι είναι μονός, νοκ – άουτ αγώνας, δηλαδή σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90′ θα υπάχει παράταση ή και πέναλτι αν χρειαστούν, κ.τ.λ.). Κάτι που θα είναι πολύ σπουδαίο να επιτευχθεί, τόσο για αγωνιστικούς λόγους, όσο βέβαια και οικονομικούς, σε μια τόσο δύσκολη εποχή! Αλλά και το πολύ μεγάλο κίνητρο του ότι αν προκριθεί θα δώσει και δυο ματς με τον Ολυμπιακό! Κάτι που έχει τα δικά του μεγάλα οφέλη (εμπειρίες, προβολή, οικονομικά, κ.τ.λ.).
Η εικόνα με Καλαμάτα και επισημάνσεις
Σε ότι αφορά το ματς με την Καλαμάτα, από τα χθεσινά ρεπορτάζ, αλλά και τις δηλώσεις (βλέπε σε ξεχωριστά θέματα), έχει μεταφερθεί η βασική εικόνα του Πανηλειακού και του αγώνα. Με την εμφάνιση να μην είναι καλή (ειδικά στο πρώτο μέρος, με πρόβλημα και το γρήγορο γκολ, ήταν κακή), και συνολικά σε ένα ματς που στο δεύτερο μέρος άνοιξε περισσότερο κι ο Πανηλειακός που έπαιξε με παίκτη παραπάνω από το 68′ (λόγω της σωστής αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Τσιμικλή, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωρεία δυνατών αλλά και σκληρών μαρκαρισμάτων, σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα) θα μπορούσε να το κερδίσει (π.χ. αν έμπαινε το δοκάρι του Κολόκα στο 68′) ή θα μπορούσε και να το έχει χάσει (στην κλασική ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 88′ με τον Πασσά).
Κάποιες επίσης γενικές επισημάνσεις από την εικόνα του Πανηλειακού σε αυτό το ματς:
Τα αμυντικά προβλήματα (που βασικά είχαν παρουσιαστεί και στα φιλικά) συνεχίζονται.
Οι δυο στόπερ μέχρι τώρα (Κολοβός, Κολόκας) δεν έχουν -δέσει’ μεταξύ τους, ενώ κι ο καθένας τους ξεχωριστά, δε δείχνουν ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση.
Τα αμυντικά χαφ πρέπει να κάνουν περισσότερη δουλειά, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι (δεν έχει γίνει ακόμα αυτό, ειδικά από τον έμπειρο και σίγουρα ικανό Πέτρου, (σε ένα χώρο π.χ. όπου πέρυσι με Θωνιάτη, Ταφαρλή, η εικόνα εκεί ήταν διαφορετική).
Ο επίσης έμπειρος και ικανός Μήτρου δεν έχει δείξει ακόμα, αυτά που μπορεί (είχε και κάποια προβλήματα τραυματισμών στην προετοιμασία, κι αναμένεται να ανέβει περισσότερο προσεχώς).
Κατά μια απόψη, η ομάδα ήταν πιο … light, πιο… soft, ίσως πιο “μαλακή” για τέτοιο ντέρμπι (δε μπορεί να κριθεί επακριβώς πόσο έπαιξε ρόλο σε αυτό το άγχος της πρεμιέρας σε αυτό – και σε αυτό το κομμάτι, αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον και περιέργεια η παρουσία της και η αγωνιστική συμπεριφορά της, στο επίσης δύσκολο και “σκληρό” ματς της Τετάρτης, αλλά και στα δυο σερί εκτός έδρας που θα ακολουθήσουν για το πρωτάθλημα).
Η προσέλευση του κόσμου ήταν σαφώς σημαντική για τα δεδομένα της εποχής και της κατηγορίας. Κατά τη γνώμη μας θα μπορούσε ή και θα έπρεπε να είναι και μεγαλύτερη. Ακόμα κι έτσι πάντως, περίπου 2.000 – 2.200 θεατές τη σημερινή εποχή δεν είναι και …λίγοι! Σε ένα Στάδιο επίσης πολύ μεγάλο, και σε έκταση, αλλά και χωρητικότητα (που ακόμα κι αν έχει μειωθεί από παλιότερα, από τότε που μπήκαν τα καθίσματα, έχει και πάλι σχεδόν 7.000 θέσεις, και συγκεκριμένα, είναι 6.800 οι θέσεις των καθήμενων)
Η κερκίδα των οργανωμένων στο χρώμα και στο μέγεθος ήταν σαφώς πολύ καλή! Παρότι μάλιστα μπήκε και πολύ νωρίς το 0-1, ενώ δε …βοήθησε μετά κι η ομάδα με την απόδοση της, ειδικά ως το τέλος του ημιχρόνου. Και σαφώς βοήθησε την ομάδα. Κι έδειξε η παρουσία αυτή, για μια ακόμα φορά, τη σημαντική απήχηση που έχει ο Πανηλειακός στη νεολαία της πόλης, κάτι πολύ ελπιδοφόρο, για το“ρίζωμα” της αγάπης προς την ομάδα, και που δεν ισχύει ούτε σε αρκετές άλλες επαρχιακές ομάδες, ακόμα και μεγαλύτερων σε μέγεθος πόλεων!
Οι τρεις“μικροί” Σαραμαντάς, Οικονομόπουλος, Κουλός, ήταν σαφώς καλύτεροι, πιο κινητικοί και πιο μαχητικοί, από άλλους, μεγαλύτερους και πιο έμπειρους. Πνοή έδωσε όταν μπήκε κι ο Βλαχόπουλος (ο οποίος έχει επανέλθει μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε από τις αρχές Σεπτεμβρίου και δείχνει ξανά ότι μπορεί να βοηθήσει πολύ).
Άγνωστο παραμένει αν ο Στέλιος Γιαννακόπουλος προβεί σε κάποιες αλλαγές για το ματς της Τετάρτης. Κάτι που πάντως είναι βέβαιο κι έχει ξαναειπωθεί ότι παίζει σημαντικό ρόλο, και στον καταρτισμό της 11άδας και στις αλλαγές μέσα στον αγώνα, είναι ότι απαιτείται υποχρεωτικά από τον κανονισμό, η συμμετοχή σε όλη τη διάρκεια, τριών τουλάχιστον νεαρών παικτών, που να έχουν γεννηθεί από 1/1/1992 και μετά.
Μάλιστα αυτό, όπως ρητά ξεκαθαρίζει η προκήρυξη από την ΕΠΟ, ισχύει και για τα φετινά ματς Κυπέλλου Ελλάδας (όπως δηλαδή το μεθαυριανό). Οπότε θα είναι και πάλι στη σύνθεση τρεις νεαροί, υποχρεωτικά.
* Υπενθυμίζεται ότι στο προχθεσινό ματς, εκτός από την αρχική 11άδα, τη 18άδα συμπλήρωναν οι Βλαχόπουλος, Κατσαρός, Παναγόπουλος (που μπήκαν κατά σειρά στις τρεις αλλαγές), καθώς και οι Λούγκος, Ζέλιος, Νομικός, κι ο γκολκήπερ Μπρόκος.
* Τη Δευτέρα οι παίκτες προπονήθηκαν σε δυο γκρουπ (άλλο πρόγραμμα αυτοί που αγωνίστηκαν κι άλλο οι υπόλοιποι. Ενώ την Τρίτη γίνεται πρωινή προπόνηση κι ακολούθως θα επιλεγεί η αποστολή για το ματς της Τετάρτης. Απ’ ότι φαίνεται, και πάλι μόνο ο Καραχάλιος δεν υπολογίζεται, ενώ οι υπόλοιποι είναι διαθέσιμοι.
Τα εισιτήρια, οι Θύρες και οι φίλαθλοι Παναχαικής
Στο μεταξύ, για το ματς της Τετάρτης ο Πανηλειακός γνωστοποιεί ότι:
Τα εισιτήρια διαρκείας των αγώνων πρωταθλήματος ΔΕΝ ισχύουν για τους αγώνες Κυπέλλου. Η είσοδος λοιπόν και των κατόχων διαρκείας θα γίνει με απλό εισιτήριο.
Ενώ για τις μητέρες και τα παιδιά τους θα είναι πάλι ανοιχτή και δωρεάν η είσοδος στη θύρα 10 (είναι αυτή που βρίσκεται μπροστά από το κλειστό γυμναστήριο). Στη Θύρα αυτή θα υπάρχει και είσοδος μεμονωμένων γυναικών.
Τιμή εισιτηρίου, γενική είσοδος, θα είναι 10 ευρώ. Θα υπάρχουν και φοιτητικά των 6 ευρώ (με επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας).
Ενώ για τη Θύρα4 – “επισήμων” (και μόνο γι’ αυτή) θα υπάρχουν απλά εισιτήρια των 15 ευρώ, για όποιον επιθυμεί να πάρει και να καθήσει σε αυτή. Ενώ με τα εισιτήρια των 10 ευρώ η είσοδος θα γίνεται στις άλλες Θύρες που ανοίγουν, όπως την 3, την 5, κ.τ.λ.
* Από τον Πανηλειακό ζητείται η κατανόηση των φιλάθλων για κάποια μεμονωμένα προβλήματα που παρατηρήθηκαν στο χθεσινό ματς (με την είσοδο στις Θύρες 4, 3 και 5, και για κάποιες συγκεκριμένες θέσεις), λόγω του ότι ήταν το πρώτο επίσημο ματς και μάλιστα με μεγάλη προσέλευση, και τα μικροπροβλήματα αυτά θα έχουν διευθετηθεί στα προσεχή ματς
* Για τα μέλη του Συλλόγου Φίλων Πανηλειακού η είσοδος θα είναι με εισιτήρια των 3 μόνο ευρώ. Ενώ από το Σύλλογο θα διατίθενται εισιτήρια και σε μη μέλη, μόνο όμως νεαρής ηλικίας, στην τιμή των 6 ευρώ.
Αυτό πάντως που μέχρι και το απόγευμα της Δευτέρας παρέμενε σε εκκρεμότητα, είναι ενδεχόμενη παρουσία φιλάθλων της Παναχαικής. Γιατί αν πράγματι έρθουν κάποιοι (όπως αυτή τη στιγμή είναι το πιθανότερο ενδεχόμενο), ανάλογα με τον τρόπο παρουσίας τους αλλά και το χώρο που μπορεί να καθήσουν στο Στάδιο, ούτε ο Πανηλειακός, ούτε η Αστυνομία, δεν ξέρουν ακόμα αν γι’ αυτό χρειαστεί να γίνει κάποια αλλαγή σε Θύρες, σε σχέση με το χθεσινό ματς. Π.χ. τη Θύρα των οργανωμένων, που χθες κάθησαν στην 8 και γενικότερα ο σχεδιασμός που είχε γίνει αρχικά, προέβλεπε να κάθονται σε αυτή, σε όλα τα εντός έδρας ματς φέτος. Ενώ γενικότερα πάλι, ο ίδιος σχεδιασμός προέβλεπε ότι, όταν κι αν έρχονται φιλοξενούμενοι φίλαθλοι, να μην κάθονται στην 7, όπως τα προηγούμενα χρόνια, αλλά στη Θύρα 2, και συγκεκριμένα σε ένα κομμάτι της, στο ύψος, από το τέλος της 1 μέχρι πάνω από την κεντρική πόρτα του Σταδίου περίπου. Για να γίνει πάντως κι αυτό, έχει προβλεφθεί να μπει κι ένα κάγκελο ακόμα (που όμως μέχρι και τη Δευτέρα, δεν είχε μπει).
Αυτά λοιπόν είναι θέματα, που φαίνεται ότι θα ξεκαθαρίσουν το πρωί της Τρίτης. Αυτό μας μεταφέρθηκε κι από τον Πανηλειακό.
Το μεσημέρι της Δευτέρας έγινε και μια πρώτη σύσκεψη στην Α.Δ. Ηλείας με συμμετοχή και του Πανηλειακού, για τα μέτρα του αγώνα της Τετάρτης (ενώ έγινε και μια αποτίμηση των μέτρων και της εικόνας του χθεσινού αγώνα, όπου άλλωστε όλα κύλησαν σαφώς ομαλά και δεν υπήρξαν τέτοια προβλήματα), ενώ λόγω των εκκρεμοτήτων, επαφή θα πραγματοποιηθεί και την Τρίτη.
Ο νικητής λαχνός της λαχειοφόρου ενίσχυσης του Πανηλειακού
Από τον Πανηλειακό γίνεται γνωστό ότι:
“Για τη λαχειοφόρο ενίσχυσης της ομάδας που είχε γίνει το διάστημα Ιουνίου – Ιουλίου, ισχύει, όπως είχε γνωστοποιηθεί σε άλλη προγενέστερη ανακοίνωση, ότι με βάση την 39η κλήρωση του Λαχείου για τον πρώτο λαχνό στις 25 Σεπτεμβρίου, θα αναδεικνυόταν ο νικητής, κι έτσι, ο αριθμός 6475 είναι αυτός που κερδίζει ένα μηχανάκι. Καλείται ο κάτοχος του λαχνού να επικοινωνήσει με τα γραφεία του Πανηλειακού (τηλ. 26210 34649, οδός Κολοκοτρώνη 1, Πύργος). Το μηχανάκι θα παραδοθεί δημοσίως στον τυχερό, στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας για το πρωτάθλημα (με τη Γλυφάδα στο Στάδιο Πύργου, στις 18 Νοεμβρίου)”.
Το πρωτάθλημα άλλωστε δεν έχει αγώνες αυτή την Κυριακή λόγω της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, όπως έχει καθορίσει η ΕΠΑΕ. Επαναρχίζει τη μεθεπόμενη Κυριακή 4 Νοεμβρίου όπου ο Πανηλειακός θα αγωνιστεί επί κρητικού εδάφους, στη Γέργερη Ηρακλείου με το Ρούβα. Ενώ εκτός έδρας είναι και το ματς της 3ης αγωνιστικής, στις 11 Νοεμβρίου με τον Αχαρναικό.