Έντονα προβλήματα αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι της Φιγαλείας. σύμφωνα με το Φιγαλεία-Τοπικές Ειδήσεις, τον τελευταίο μήνα με το περιφερειακό ιατρείο της περιοχής καθώς και με το μοναδικό ιατρό που το απαρτίζει.
Οι κάτοικοι υποστηρίζουν ότι υπάρχουν ελλείψεις σε φάρμακα και ότι η εξυπηρέτηση απο τον συγκεκριμένο ιατρό δέν είναι η πρέπουσα.Οι κάτοικοι επίσης υποστηρίζουν ότι υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια με το γιατρό καθώς αρνήται να εξηπηρετήσει το πλήθος που συρρέει καθημερινά για να γράψει φάρμακα.
Ας μην ξεχνάμε ότι το συγκεκριμένο περιφερειακό ιατρείο εξυπηρετεί περίπου 3.000 κόσμο ενώ κατα τους θερινούς μήνες 4.000! με μόλις έναν ιατρό! Δεν έχουν λείψει και οι εντάσεις ανάμεσα στους κατοίκους και τον ιατρό που δεν μπόρεσε να τους εξυπηρετήσει καθώς και μικροεπεισόδιο.
Υπήρξε σύγκέντρωση κόσμου για να κάνει παράπονα παράπονα, ενώ αργότερα κατευθύνθηκαν προς το Δημαρχείο Φιγαλείας για να εκφράσουν τα παραπονά τους στον αντιδήμαρχο ελπίζοντας να δώσει λύση στο θέμα.
Δεν θα πρέπει να παραβλεφθεί το γεγονός πως το περιφερειακό ιατρείο είναι διθέσιο και υπάρχει μόλις ένας γιατρός (παρά τις προσπάθειες του Δήμου και για 2ο ιατρό) να εξυπηρετεί τους κατοίκους όχι μόνο της Φιγαλείας αλλά και όλων των γύρων χωριών (Πετράλωνα, Λέπρεο, Γιαννιτσοχώρι, Ζαχάρω, Φασκομηλιά)
Η αναλογία αυτη καθιστά σχεδόν αδύνατη την άμεση διεκπεραίωση των ζητημάτων που προκύπτουν στην περιοχή αλλά και σε άλλες περιοχές
Επιπλέον η γιατρός εξυπηρετεί και τα περιστατικά που υπάρχουν απο τη “Βοήθεια στο Σπίτι” απο τις περιοχές Στομίου, Κρυονερίου, Περιβόλια και πολλές φορές εκτός ωραρίου.
Το μεγάλο πρόβλημα υπήρξε τις τελευταίες μέρες καθώς σύμφωνα με τους κανόνες συνταγογράφησης απο τον ΕΟΠΥΥ οι ασφαλισμένοι μπορούν να γράφουν τα φάρμακά τους μόνο 1 φορά το μήνα. Το γεγονός αυτό με τον συνδυασμό της λήξης της απεργίας των φαρμακοποιών προκάλεσε μεγάλο όγκο συνταγογράφησης για όλους τους ιατρούς ειδικά στις ορεινές περιοχές.
Οι αντιδράσεις εκφράζονται απο μια μικρή μερίδα των κατοίκων της Νέας Φιγαλείας, ενώ η ιατρός έχει προπηλακιστεί και απειληθεί με ξυλοδαρμό όπου έχει καταγγείλει το γεγονός στο Αστυνομικό Τμήμα Ζαχάρως.
Ο Αντιδήμαρχος κ. Κρανίτης παίρνοντας θέση στο θέμα ανέφερε στο “Ηλεία Οικονομία” οτι ο ίδιος αλλά και ο κόσμος της Νέας Φιγαλείας ευχαριστεί και υποστηρίζει την ιατρό που πολλές φορές εξυπηρετεί τους κατοίκους και εκτός ωραρίου καθώς ο όγκος της εξέτασης αλλά και της συνταγογράφησης έχει αυξηθεί κατά πολύ.