Ξεκινά αύριο Κυριακή η έκθεση πολιτικής γελοιογραφίας του Δημήτρη Κορδαλή, που θα φιλοξενηθεί στο δημαρχείο Πύργου, και θα διαρκέσει έως και την Κυριακή 29 Ιουνίου.
Η έκθεση περιλαμβάνει 70 αυθεντικές πολιτικές γελοιογραφίες του Δημήτρη Κορδαλή. Η έκθεση θα ανοίξει την Κυριακή 22 Ιουνίου, στις 8 το βράδυ, και θα λειτουργεί για το κοινό καθημερινά έως και την Κυριακή 29 Ιουνίου και ώρες: 10:00-14:00 και 18:00-22:00.
Σύντομο βιογραφικό
Ο Δημήτρης Κορδαλής μεγάλωσε στον Πύργο και είναι ζωγράφος και σκιτσογράφος. Παρακολούθησε μαθήματα στη σχολή σκιτσογραφίας του Σπύρου Ορνεράκη και πρωτοσυνεργάστηκε ως πολιτικός γελοιογράφος με τις τοπικές εφημερίδες καθημερινής κυκλοφορίας της Ηλείας. Την περίοδο 2006-2010 δημοσίευε πολιτικές γελοιογραφίες και έκανε εικονογραφήσεις στο σατιρικό περιοδικό «Γαλέρα». Έχει επίσης συνεργαστεί με το πρακτορείο «Eurokinissi».
Έχει διοργανώσει μία ατομική έκθεση πολιτικής γελοιογραφίας το 2006 στον Πύργο και έχει λάβει μέρος σε αρκετές ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Το 2007 απέσπασε το 2ο βραβείο στον διεθνή διαγωνισμό «UMO-3rd International Cartoon Contest» και το σκίτσο του «revolution» συμπεριλήφθηκε στο ετήσιο λεύκωμα του «WORLD PRESS CARTOON – Sintra 2009». Από το 2009 έως και το 2011 δημιούργησε και διαχειριζόταν το ηλεκτρονικό κατάστημα «everydaycartoon.gr». Από το 2013 είναι στενός συνεργάτης και ο σκιτσογράφος της εφημερίδας «Πρωινή».