Κι ενω για την Παρασκευή το πρωί έχει οριστεί τελικά το ραντεβού του Δήμου Πύργου με τον Υπουργό Εσωτερικών Α. Ντινόπουλο για το φλέγον θέμα των σκουπιδιών (ώστε να ζητηθεί χρηματική επιχορήγηση για ΝΕΑ πολυδάπανη μεταφορά…), έρχεται να “τορπιλιστεί’ πριν καν γίνει η συνάντηση αυτή!
Εξαιτίας του θέματος που τίθεται κατά την προετοιμασία αυτής της καθοριστικής συνάντησης, από το Δήμαρχο Μάκης Παρασκευόπουλο!
* * * Αφού συμφωνα με όλες τις διασταυρωμένες πληροφορίες μας, ο δήμαρχος Πύργου, αν δε γίνει δεκτό (που δεν προμηνύεται…) το αίτημα για ΕΚΤΑΚΤΗ επιχορήγηση, θα θέσει ΠΑΛΙ αίτημα για δέσμευση μελλοντικών πόρων του Δήμου μέσω των Κ.Α.Π. (είναι η απόδοση εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους σε όλους τους Δήμους της χώρας, μέσω του υπουργείου Εσωτερικών, αλλά αυτά διατίθενται προς κάλυψη λειτουργικών και λοιπών δαπανών, όπως ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ, Ασφαλιστικές Εισφορές, κ.τ.λ.)!!!
Κάτι που είχε ζητήσει κι από τον υπουργό Εσωτερικών Αργύρη Ντινόπουλο, ΚΑΙ στην προηγούμενη πρόσφατη επίσκεψη, και που βέβαια δεν έγινε δεκτό…
* * * Κι ούτε άλλωστε στην πρόσφατη σύσκεψη και με τις άλλες παρατάξεις στο Δημαρχείο, δέχτηκαν οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στη σύσκεψη, να δώσουν σύμφωνη γνώμη για κάτι τέτοιο! Που εκτός των άλλων, θα συντελέσει ακόμα περισσότερο στην ΠΟΛΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ οικονομική (ήδη…) κατάσταση του Δήμου Πύργου!
* * * Και τελικά αποφασίστηκε να υπογραφεί από όλους κοινή αίτηση (άλλης) ΜΟΝΟ για έκτακτη χρηματοδότησης από το Υπουργείο Εσωτερικών…
Δεν πάει πάλι ο Γαβρίλης (;)
Στο μεταξύ, επειδή αυτό έχει ήδη γίνει γνωστό και στις άλλες παρατάξεις (που επαναλαμβάνουμε, άλλα συμφώνησαν στη σύσκεψη…), είτε για το λόγο αυτό, είτε για άλλον, από την παράταξη “Σύγχρονος Πύργος” δεν θα παρευρεθεί (όπως και σε οτιδήποτε προηγούμενο παρόμοιο…), ο επικεφαλής και νέος Δήμαρχος Γαβρίλης Λιατσής, αλλά μόνο εκπρόσωποι, σύμφωνα με τις ως τώρα πληροφορίες.
Και ακόμα, είτε για το θέμα που θέλει να θέσει ο νυν Δήμαρχος, είτε και γιατί δεν πάει ο Γ. Λιατσής, υπάρχει δυσφορία κι από τις υπόλοιπες παρατάξεις. Που ήδη βέβαιο θεωρείται για κάποιες ότι δεν θα παρευρεθούν…
* * * Αφόρητη στο μεταξύ, είναι η κατάσταση σε όλες σχεδόν τις γειτονιές της πόλης του Πύργου, τα Τοπικά Διαμερίσματα και τις παραλίες του Δήμου Πύργου λόγω των “βουνών” των σκουπιδιών.
ΑΦΟΡΗΤΗ – ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ – ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!