Ολοκληρώθηκε πριν λίγα λεπτά η παρουσίαση του νέου προπονητή του Πανηλειακού, Στέλιου Γιαννακόπουλου, στο Δημαρχείο Πύργου.
Εμφανώς συγκινημένος ο Στέλιος Γιαννακόπουλος μίλησε για τον Πανηλειακό και τα σχέδια για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά, τονίζοντας ότι απαιτείται πολλή δουλειά, ένωση δυνάμεων και στήριξη από όλους.
Παρόν στην παρουσίαση ήταν και ο πρώην πρόεδρος της ομάδας, ιστορικός ηγέτης της, κ. Σάκης Σταυρόπουλος όπου έγινε δεκτός με πολλά χειροκροτήματα απ’όλους τους παρευρισκόμενους που κατέκλυσαν την αίθουσα της εκδήλωσης, καθώς κανείς δεν έχει ξεχάσει την τεράστια συμβολή του στον Πανηλειακό.
Στην παρουσίαση παραβρέθηκαν οι βουλευτές κα. Αυγερινοπούλου και κ. Μαρίνος, ο δήμαρχος Πύργου κ. Παρασκευόπουλος, οι αντιδήμαρχοι Πύργου κ.κ Αργυρόπουλος, Παναγόπουλος, Αριστειδόπουλος, καθώς και αρκετοί ακόμα φορείς.
Ο κ. Ντάβαρης ευχαρίστησε τον Στ. Γιαννακόπουλο για την προσπάθεια που ξεκινάνε στον Πανηλειακό και είπε χαρακτηριστικά: “Απο την πρώτη στιγμή που του πρότεινα, παρότι δεν είχε σκοπό ν’αναλάβει καμία ομάδα, όταν του έγινε πρόταση για τον Πανηλειακό, μου είπε οτι για τον Πανηλειακό συζητάω τα πάντα (βίντεο)
Ο διοικητικός επικεφαλής Κώστας Ντάβαρης στη σύντομη προσφώνηση του ανέφερε: Φίλες και φίλοι, η οικογένεια του Πανηλειακού σας ευχαριστεί για τη σημερινή παρουσία σας.
Και βέβαια, πιο πολύ από όλα, πρέπει να ευχαριστήσω για τη χαρά και την τιμή που μας δίνει με την παρουσία του, τον ιστορικό ηγέτη του Πανηλειακού μας, το δημιουργό και στυλοβάτη της ομάδας των τεράστιων κι ανεπανάληπτων, χρυσών εποχών, μια πολύ μεγάλη προσωπικότητα, το Σάκη Σταυρόπουλο!
Βρισκόμαστε σήμερα εδώ στην εκδήλωση παρουσίασης ενός άλλου τεράστιου ονόματος, όχι μόνο του ελληνικού, αλλά και του ευρωπαικού και του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, του Στέλιου Γιαννακόπουλου! Που ανέλαβε τεχνικός στην ομάδα μας!
Φέραμε στον Πύργο ένα τεράστιο όνομα, μια τέτοια ποδοσφαιρική προσωπικότητα, για αναλάβει τεχνικός στο νέο ξεκίνημα του Πανηλειακού μας!
Ένα γέννημα – θρέμμα του Πανηλειακού, που εδώ αναδείχτηκε, που ήταν προσωπική επιλογή μου, να κάνουμε τα πάντα, όσο μεγάλες κι αν ήταν οι δυσκολίες, για να τον φέρουμε στον Πύργο! Και το κάναμε!
Δε θέλω να πω πολλά, και δε χρειάζεται άλλωστε να πω πολλά! Αυτή η κίνηση από μόνη της είναι η αρχή για να φτιάξουμε μια μεγάλη ομάδα και να έρθει όλος ο Πύργος κι όλος ο Νομός στο πλευρό του Πανηλειακού μας!
Ο Πανηλειακός πρέπει να πρωταγωνιστεί και στο νέο πρωτάθλημα. Πρέπει να έχει πάντα στόχους πρωταθλητισμού.
Αυτό είναι αναγκαστικό, από το μέγεθος και την ιστορία του Πανηλειακού!
Κι έτσι τώρα, με την κίνηση αυτή και τον ερχομό του Στέλιου, όπως τότε στις “χρυσές” εποχές, από τη Γ‘ Εθνική που ξεκίνησε ο Στέλιος στον Πανηλειακό, πήγαμε στην Α‘ Εθνική, το ίδιο ξεκινάει να γίνει και τώρα! Με το Στέλιο Γιαννακόπουλο στο τιμόνι, και μια μεγάλη ομάδα που θα φτιάξουμε!
Έχω πει κι άλλες φορές και το ξαναλέω, γιατί αυτό είναι το βασικό: Αυτή η μεγάλη και ιστορική ομάδα, δεν είναι δική μου, ούτε κανενός προσώπου ξεχωριστά, όποιος κι αν είναι αυτός! Είναι η ομάδα – σύμβολο που αντιπροσωπεύει, όχι μόνο τον Πύργο, αλλά όλο το Νομό Ηλείας. Μας διαφημίζει και μας κάνει περήφανους παντού!
Αυτή η ομάδα αξίζει και πρέπει να βοηθηθεί από όλο το Νομό, από την άκρη του κάμπου ως τα ορεινά, με την παρουσία του κόσμου στο γήπεδο.
Καλώ όλο το φίλαθλο κόσμο, του Πύργου και της Ηλείας, να έρθει κοντά στην ομάδα. Να στηρίξει αυτή την τεράστια προσπάθεια! Γιατί χωρίς αυτό τον κόσμο κοντά μας, δε μπορεί να γίνει αυτό που ονειρευόμαστε!
Πάμε όλοι μαζί για το νέο μεγάλο Πανηλειακό!!!”.
Ι.Τοπιντζής – Πύργος
Κατεψυγμένα Ποιότητος-Νωπά κοτόπουλα