Συγχαρητήρια στα παιδιά μας
Θα ήθελα να συγχαρώ μέσα από την καρδιά μου όλους τους νέους και τις νέες μας, που έδωσαν το δύσκολο αγώνα των Πανελλαδικών Εξετάσεων και θα εξακολουθήσουν να δίνουν τη μάχη για τη γνώση μέσα στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας μας.
Η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο δεν είναι άνευ αντικρίσματος. Αποτελεί σημαντική αφετηρία για μια νέα πορεία στην επιστήμη και την κοινωνία. Ο ακαδημαϊκός χώρος δίνει στους φοιτητές σπουδαίες ευκαιρίες, τις οποίες θα πρέπει να αξιοποιήσουν.
Στους νέους μας, που δεν επέτυχαν με την πρώτη φορά το στόχο τους, θα ήθελα να πω ότι το αποτέλεσμα των εξετάσεων αυτών δεν προδικάζει το επαγγελματικό μέλλον τους. Οι προσωρινές δυσκολίες δεν πρέπει να τους αποθαρρύνουν. Ας συνεχίσουν την καλή προσπάθεια και ας αξιοποιήσουν τα ταλέντα τους.