Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους εκφράζει την αλληλεγγύη και την υποστήριξή του στον αγώνα των φοιτητών και των εκπαιδευτικών των τοπικών τμημάτων του ΤΕΙ στον Πύργο και την Αμαλιάδα, που απειλούνται με κατάργηση, μεταφορά ή/και αλλαγή αντικειμένου των σπουδών τους από το σχέδιο «Αθηνά».
Επί σειρά ετών έχουμε αναπτύξει μια γόνιμη και δημιουργική συνεργασία τόσο με τις διοικήσεις και τους εκπαιδευτικούς όσο και με τους φοιτητές, ιδιαίτερα των τμημάτων Πληροφορικής & ΜΜΕ και Μουσειολογίας, λόγω του συναφούς και συγγενικού αντικειμένου των σπουδών αλλά και της διοργάνωσης εκθέσεων και άλλων εκδηλώσεων που πραγματοποιούμε στο πλαίσιο των παράλληλων δραστηριοτήτων του Φεστιβάλ.
Η συνεργασία αυτή τα τελευταία χρόνια έχει λάβει μόνιμο χαρακτήρα καθώς πέρα από την εκπροσώπηση των εκπαιδευτικών και των φοιτητών στην Οργανωτική Επιτροπή του Φεστιβάλ, συνδιοργανώνουμε εργαστήρια, διαλέξεις, master classes και άλλες δραστηριότητες με πολύ σημαντικά αποτελέσματα.
Αυτή η πρωτόγνωρη αλληλεπίδραση, που προκύπτει μέσα από τις κοινές μας δραστηριότητες και η οποία γίνεται όλο και πιο δημιουργική και ουσιαστική, πιστεύουμε ότι πρέπει να οδηγήσει σε μια πιο συνεκτική σχέση του ΤΕΙ και του Φεστιβάλ Ολυμπίας, πράγμα που μπορεί να συμβεί με την ίδρυση Σχολής Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας που να πλαισιωθεί από τα υπάρχοντα τμήματα καθώς και με τμήματα Κινηματογράφου και Τηλεόρασης. Με τον τρόπο αυτό μπορεί να αναπτυχθεί μια δυναμική σύνθεση των γνωστικών αντικειμένων που θα δίνουν προοπτική βέβαιης βιωσιμότητας. Σε κάθε περίπτωση, αποτελεί πεποίθησή μας ότι το τοπικό ΤΕΙ, με την αξιοποίηση όλων των υφιστάμενων υποδομών, έχει τις δυνατότητες και τις προοπτικές για μια περαιτέρω ανάπτυξή του με προφανή οφέλη τόσο στην ε[πιστήμη όσο και στην τοπική κοινωνία.