Η εκδήλωση του Δικτύου Αφύπνισης Πολιτών “Το διαδίκτυο κι εγώ” ταξίδεψε χθες στο Βορρέειο Πνευματικό Κέντρο Φιλιατρών.
Μετά από πρόσκληση του Ομίλου Δράσης & Πολιτισμού, το Δίκτυο Αφύπνισης Πολιτών ανταποκρίθηκε με μια εκδήλωση για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο που έχει κατεξοχήν ως στόχο την ενημέρωση των γονιών και εκπαιδευτικών για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να προστατευθούν αλλά και να προστατεύσουν αποτελεσματικά τα παιδιά από τους κινδύνους που εγκυμονεί η μη ορθή χρήση των διαδραστικών τεχνολογιών.
Το Δίκτυο Αφύπνισης Πολιτών, με ομιλητή το μέλος της Οργανωτικής του Ομάδας κ. Σπύρο Ζαφειρόπουλο (καθηγητή πληροφορικής, υπ. διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών), συνεργάστηκε με το Κ.Ε.Π.Ε.Ψ.Ο Ν. Μεσσηνίας το οποίο εκπροσώπησαν οι κκ Ρομάνα Μαϊόλι-Σπερώνη (ψυχολόγος, ψυχοθεραπεύτρια), Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη (κοινωνικός ανθρωπολόγος) οι οποίες και πλαισίωσαν το πάνελ των ομιλητών.
Ο Όμιλος Δράσης & Πολιτισμού με την άψογη διοργάνωση της εκδήλωσης, εξασφάλισε μια πολύ μεγάλη προσέλευση γονέων, παιδιών αλλά και εκπαιδευτικών των σχολείων ώστε στο τέλος πραγματοποιήθηκε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που παρέτεινε κατά πολύ τη χρονική διάρκεια της εκδήλωσης.
Ευχαριστούμε τον Όμιλο Δράσης & Πολιτισμού για την πρόσκληση, τη φιλοξενία και την υποστήριξη της εκδήλωσης, το Κ.Ε.Π.Ε.Ψ.Ο Ν. Μεσσηνίας για τη συνεργασία καθώς επίσης όλους όσους παραβρέθηκαν για την παρουσία και ενεργή συμμετοχή τους