Ματς της 16ης αγωνιστικής στην Α1 και Α2 Κατηγορία Ηλείας και της 15ης αγωνιστικής στη Β‘ Ηλείας, καθώς επίσης της 10ης αγωνιστικής Γ‘ Κατηγορίας, πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο και την Κυριακή για τα τοπικά πρωταθλήματα ποδοσφαίρου.
Απομένουν από εκκρεμότητες της προηγούμενης αγωνιστικής: Ένα ματς της Α1 κι ένα (υπόλοιπο από) ματς της Α2 που διεξάγονται την Τετάρτη.
Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική ανά κατηγορία:
Α1 Dedalos – 16η αγωνιστική
Σάββατο
Προοδευτική Μαν. – Κεραυνός Καλλικ. 3-0
Κένταυρος Μαγ. – Λευκός Αστέρας 1-1
ΑΠΟ Κουρτέσι – Αστέρας Αμαλιάδας 1-3
ΚΥΡΙΑΚΗ
Αλφειός – Κεραυνός Χειμ. 2-1
Ενιπέας Λ. – Ολυμπιακός Σαβαλίων 1-0
Αίας Γαστ. – Ηλειακός Βαρθολομιού 0-2
Χάβαρι – Ολυμπιακός Ζαχ. 2-0
Ξενοφών Κρεστένων – Νίκη Τραγ. 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – Σε 16 αγώνες
Αστέρας Αμαλιάδας 41 49-19
——————————————–
Ενιπέας Λατζοϊου 32 34-17
Προοδευτική Μανωλάδας 31 36-17
Αλφειός Επιταλίου 30 35–21
Ξενοφών Κρεστένων 28 26–14
Κένταυρος Μαγούλας 27 26-19
Νίκη Τραγανού 25 21–13
Ηλειακός Βαρθολομιού 24 18–25
ΑΟ Χάβαρι 19 16-17
Κεραυνός Χειμαδιού 18 24–25
Αίας Γαστούνης 16 23-28
Ολυμπιακός Ζαχάρως 16 15-44
——————————————–
ΑΠΟ Κουρτεσίου 15 13-17
Ολυμπιακός Σαβαλίων 11 13-26
——————————————–
Κεραυνός Καλλικώμου 10 19-39
Λευκός Αστέρας Σκουρ. 1 17-46
* Ο Αστέρας έχει έναν μηδενισμό (χάνοντας τους 3 βαθμούς της νίκης στο ματς με τον Κεραυνό Χειμαδιού ο οποίος τους πήρε)
* Έχουν έναν αγώνα λιγότερο, Ολυμπ. Σαβαλίων – Χάβαρι (διεξάγεται την Τετάρτη 13/1, ώρα 3.15, στο γηπ. Σαβαλίων, με διαιτητή τον Πήττα και βοηθούς τους Κοιλιομενιάτη, Βισβάρδη)
Η επόμενη 17η αγωνιστική
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/1
Ολυμπιακός Σαβ. – Αλφειός
Λευκός Αστέρας – ΑΠΟ Κουρτέσι
Κεραυνός Χειμ. – Αίας Γαστ.
ΚΥΡΙΑΚΗ 17/1
Αστέρας Αμ. – Προοδευτική
Ηλειακός Βαρθ. – Κεραυνός Καλλικ.
Ολυμπιακός Ζαχάρως – Ενιπέας Λ.
Ξενοφών – Κένταυρος Μαγούλας
Νίκη Τραγανού – Χάβαρι
Α2 Dedalos – 16η αγωνιστική
Σάββατο
Πέλοπας Πύργου – Ατρόμητος Καβασίλων 3-3
Εθνικος Αμπελοκαμπου – Αχιλλέας Νεοχωριου 2-1
Κοροιβος Κατσαρου – Δοξα Ελαιωνα 4-3
ΑΟ Χελιδόνια – Ολυμπιακός Μυρτιάς 1-1
Ηλειακος Λεχαινών – Άρης Αρχ. Ολυμπιας 1-0
Εθνικος Αμαλιαδας – Αργοναύτης Κατακολου 1-0
ΑΟ Νεοχωριου Ζαχ. – Ολυμπιαδα Γουμερου 0-3 α.α.
ΚΥΡΙΑΚΗ
Μυρσιναικος Μυρσινης – Θύελλα Πύργου 1-4
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – Σε 16 αγώνες
Θύελλα Πύργου 50 – 9 38
——————————————–
Ηλειακός Λεχαινών 36 – 17 32
Ατρόμητος Καβασίλων 32 – 12 30
Εθνικός Αμπελοκάμπου 31 – 21 30
Ολυμπιάδα Γουμέρου 27 – 20 27
——————————————–
ΑΟ Χελιδόνια 28 –16 25
Πέλοπας Πύργου 27 –20 25
Αχιλλέας Νεοχωρίου 21 – 21 19
Ολυμπιακός Μυρτιάς 27 – 26 19
Δόξα Ελαιώνα 26 – 23 18
———————————————–
Κόροιβος Κατσαρού 21 – 29 16
Μυρσιναϊκός Μυρσίνης 23–36 15
Αργοναύτης Κατακόλου 19 – 33 15
Εθνικός Αμαλιάδας 20 –31 14
———————————————–
Άρης Αρχ. Ολυμπίας 17 –20 8
ΑΟ Νεοχωρίου Ζαχ. 11 –78 -3
* Ο Άρης έχει ξεκινήσει με – 12 βαθμούς και ο Ατρόμητος με – 8 βαθμούς
* Ο ΑΟ Νεοχωρίου έχει τρεις μηδενισμούς και – 6 βαθμούς. Και πλέον αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα αφού δεν προσήλθε σε συνολικά τρία ματς. Τα υπόλοιπα του ως το τέλος του πρωταθλήματος τα κερδίζουν οι εκάστοτε αντίπαλοι του με 3-0 α.α.
* Έχουν έναν αγώνα λιγότερο Πέλοπας – Χελιδόνια (απομένουν 45 λεπτά που με ως τότε αποτέλεσμα 0-0 θα παιχθούν την Τετάρτη 13/1, ώρα 4.00 στο γηπ. Σπιάτζας, με διαιτητή το Σιδέρη και βοηθούς τους Χρ. Παρασκευόπουλο, Τσιομήτα)
Η επόμενη 17η αγωνιστική
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/1
Δοξα Ελαιωνα – ΑΟ Χελιδονια
Θυελλα Πύργου – Εθνικος Αμαλιαδας
Αχιλλέας Νεοχωριου – ΑΟ Νεοχωριου Ζαχ. 3-0 α.α.
ΚΥΡΙΑΚΗ 17/1
Αργοναυτης Κατακολου – Κόροιβος Κατσαρου
Ολυμπιακος Μυρτιας – Πέλοπας Πυργου
Άρης Αρχ. Ολυμπιας – Εθνικος Αμπελοκαμπου
Μυρσιναικος Μυρσινης – Ηλειακος Λεχαινων
Ατρομητος Καβασιλων – Ολυμπιαδα Γουμέρου
Β” Ηλείας “Ασφάλειες Αριστογείτων”
1ος Όμιλος – 15η αγωνιστική
Σάββατο
Πηγασος Πρασινου – Άφοβος Βροχίτσας 2-4
ΑΟ Αμπελωνα – ΑΕΚ Πυργου 0-0
Κυριακή
Ωλενιακος Ωλενας – Απολλων Σμιλα 1-3
Προοδος Σαλμωνης – ΑΟ Ανδριτσαινας Αναβλήθηκε (λόγω θανάτου προσώπου στην περιοχή των φιλοξενούμενων – και θα γίνει σε νεότερη ημερομηνία)
ΑΟ Μακρισιων – Ολυμπιακος Πυργου 1-1
ΑΟ Κουτσοχερας – Απολλων Ν. Φιγαλειας 3-3
ΠΑΟ Κακοβατου – Πελοψ Πελοπιου 3-2
Ατρομητος Βαρβασαινας – Κεραυνος Βρινας 2-2
Βαθμολογία (Σε 15 αγώνες)
Απόλλων Σμίλα 43 – 5 42
ΑΟ Μακρισίων 38 – 18 30
Ολυμπιακός Πύργου 34 – 20 27
———————————————————-
Απόλλων Ν. Φιγ. 22 – 13 27
ΠΑΟ Κακοβάτου 31 – 14 27
Πρόοδος Σαλμώνης 24 – 16 26
Πέλοπας Πελοπίου 36 – 19 25
Άφοβος Βροχίτσας 23 – 25 25
ΑΕΚ Πύργου 33 – 20 23
Κεραυνός Βρίνας 18 – 20 22
Ωλενιακός Ωλενας 24 – 27 19
Ατρόμητος Βαρβάσ. 25 – 50 10
———————————————————-
ΑΟ Αμπελώνας 10 – 22 10
ΑΟ Ανδρίτσαινας 13 – 35 9
———————————————————-
ΑΟ Κουτσοχέρας 19 – 46 6
Πήγασος Πρασίνου 12 – 54 1
* Ο Πέλοπας Πελοπίου ξεκίνησε με –2 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Πήγασος έχει ένα μηδενισμό και -2 βαθμούς
* Έχουν έναν αγώνα λιγότερο Πρόοδος – Ανδρίτσαινα
Η επόμενη 16η Αγωνιστική
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/1
Ολυμπιακος Πυργου – ΑΟ Κουτσοχέρας
Απολλων Σμιλα – ΑΟ Αμπελώνα
ΑΕΚ Πυργου – Ατρόμητος Βαρβ.
Άφοβος Βροχιτσας – Ωλενιακός
ΑΟ Μακρισιων – Πήγασος Πρασίνου
ΚΥΡΙΑΚΗ 17/1
Απολλων Ν. Φιγαλειας – ΠΑΟ Κακοβάτου
Πελοψ Πελοπιου – Πρόοδος Σαλμώνης
ΑΟ Ανδριτσαινας – Κεραυνός Βρίνας
2ος Όμιλος – 15η αγωνιστική
Σάββατο
Απολλων Γαστουνης – Πηνειακος Αμαλιαδας 0-4
Φιλιππος Ανδραβιδας – ΑΟ Καστρου 3-2
Αρης Δημητρας – Δαφνη Ανδραβιδας 0-1
Εθνικος Γερακιου – Λεοντες Αμαλιαδας 1-4
Κυριακή
Θυελλα Καρδαμα – ΑΟ Περιστερι 9-1
ΑΕ Πηνειας – ΑΟ Αρετης 1-0
Ιφιτος Καλυβιων – Αετος Αλποχωριου 0-1
Πριγκηπες Λεχαινων – Κενταυρος Σωστιου 7-2
Βαθμολογία (Σε 15 αγώνες)
Δάφνη Ανδραβ. 44 – 7 43
ΑΟ Αρετής 35 – 20 32
Πρίγκιπες Λεχαινών 37 – 18 30
———————————————————-
Πηνειακός 35 – 19 29
ΑΕ Πηνείας 30 – 15 29
Λέοντες Αμαλιάδας 35 – 23 27
Αετός Αλποχωρίου 26 – 20 26
Φίλιππος Ανδραβ. 27 – 23 25
Εθνικός Γερακίου 24 – 29 23
Απόλλων Γαστούνης 25 – 25 18
Θύελλα Καρδαμά 29 – 36 17
Ιφιτος Καλυβίων 20 – 38 11
———————————————————-
Κένταυρος Σωστίου 19 – 42 10
ΑΟ Κάστρου 17 – 38 10
———————————————————-
Άρης Δήμητρας 24 – 35 10
ΑΟ Περιστερίου 14 – 52 5
* Στην τριπλή ισοβαθμία της ουράς η ως τώρα σειρά των ομάδων είναι όπως αναγράφεται
Η επόμενη 16η Αγωνιστική
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/1
Δαφνη Ανδραβιδας – ΑΕ Πηνείας
Λεοντες Αμαλιαδας – Ίφιτος Καλυβίων
ΚΥΡΙΑΚΗ 17/1
Αετος Αλποχωριου – ΑΟ Αρετής
Πρίγκηπες Λεχαινων – Απόλλων Γαστουνης
Πηνειακος Αμαλιαδας –Θύελλα Λαρδαμά
Κενταυρος Σωστιου – Φίλιππος Ανδραβίδας
ΑΟ Περιστερι – Άρης Δήμητρας
ΑΟ Καστρου – Εθνικός Γερακίου
Γ” Ηλείας LEGEA – 10η αγωνιστική
Σάββατο
Αγ. Δημήτριος – Βάρδα 2015 0-4
Κυριακή
Ελπίδα Βαρθ. – Διγενής Χαριάς 0-1
Ατρόμητος Λαστ. – Αλφειονίδα 3-3
Αίολος Πύργου – Άγιος Γεώργιος 4-1
Βαθμολογία (Σε 10 αγώνες)
Διγενής Χαριάς 28 39–10
Βάρδα 2015 22 28–12
Αίολος Πύργου 13 15-19
Αγ. Γεώργιος 12 20-25
————————————————
Ελπίδα Βαρθολ. 11 16-16
Αγ. Δημήτριος 7 8-25
Αλφειονίδα 6 9-16
Ατρόμητος Λαστ. 1 12-24
* Η Αλφειονίδα έχει ξεκινήσει με -6 βαθμούς και ο Ατρόμητος με -4 βαθμούς (από πέρυσι), ενώ ο Ατρόμητος έχει κι ένα μηδενισμό και άλλους -2 βαθμούς, σύνολο -6
* Ατρόμητος – Ελπίδα έχουν έναν αγώνα λιγότερο
* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες μετά την κανονική περίοδο θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε πλέι οφ (μίνι πρωτάθλημα)
Η επόμενη 11η αγωνιστική
Βάρδα 2015 – Αίολος
Αλφειονίδα – Αγ. Γεώργιος
Διγενής Χαριάς – Ατρόμητος Λαστ.
Αγ. Δημήτριος – Ελπίδα Βαρθ.