Με την 8η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας που συμμετέχουν και οι τρεις ηλειακές ομάδες. Ο σημερινός απολογισμός τους ήταν δυο μεγάλες νίκες για ΠΑΟ Βάρδας και Δίξα Ν. Μ. Και μια αναμενόμενη ήττα για τον Αστέρα…
Γ’ Εθνική – 4ος όμιλος – Τα ματς της 8ης αγωνιστικής
Μεσσηνιακός – Κόρινθος 2-1
Δόξα Ν. Μανωλάδας – ΑΕ Μεσολογγίου 3-0
ΑΕ Καραϊσκάκης – Παναρκαδικός 1-0
Αχαϊκή – Πανναυπλιακός 2-0
ΑΕ Ερμιονίδας – Ατρόμητος Λάππα 1-2
Παναργειακός – Εθνικός Σαγέικων 4-0
Καλαμάτα – Αστέρας Αμαλιάδας/ΠΦΟ 3-0
Αρης Αιτωλικού – ΠΑΟ Βάρδας 0-1
Καλαμάτα – Αστέρας
Στο 27′ από πάσα κάθετη του Κωνσταντόπουλου, αδράνησε η άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Καλαντζής με σουτ έκανε το 1-0!
Στο 31′ : σουτ του Καραχάλιου, ασταθής απομάκρυνση του Αντωνόπουλου και ο Καλαντζής πάλι, με πλασέ από κοντά έκανε το 2-0!
Στο 46′ από πάσα του Πούτση η μπάλα κόλλησε στο τερέν και ο Οντβόνγκ άνετα έκανε το 3-0!
Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο λόγω της πρωινής καταιγίδας αλλά και της βροχής που έπεσε και στη διάρκεια του.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ριγανάς, Τσόπελας (77′ Σοφός), Καλογερόπουλος, Καντούτσης, Σκαρλάτος, Κωνσταντόπουλος, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Οντβόνγκ (84′ Βασιλόπουλος), Πούτσης, Καλαντζής (71′ Γεωργακόπουλος).
Στον πάγκο οι Αθανασόπουλος, Τσιρίλο, Γεωργακόπουλος, Κολοβούρης, Σοφός, Βασιλόπουλος, Ρήγας.
ΑΣΤΕΡΑΣ /ΠΦΟ: Α. Αντωνόπουλος, Τζουμάκας, Παϊκόπουλος (46′ Βατσής), Σταματέας, Σάκκος, Κουτελιέρης, Λυμπέρης (74′ Καμαρινός), Κωνσταντινίδης, Λαμπρογεώργος, Παπακωνσταντίνου (46′ Θ. Αντωνόπουλος), Παπαθεοδώρου.
Αναπληρωματικοί οι Σταθόπουλος, Θ. Αντωνόπουλος, Σιούλας, Παρασκευόπουλος, Καμαρινός, Βατσής, Οικονομόπουλος.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγώνες)
Παναργειακός 19
Αχαϊκή 19
Καραϊσκάκης 19
Ερμιονίδα 16
ΠΑΟ Βάρδας 13
Καλαμάτα 13
Κόρινθος 12
Ατρόμητος Αχ. 12
——————————
Παναρκαδικός 11
Μεσσηνιακός 11
Μεσολόγγι 9
Δόξα Ν. Μαν. 8
Πανναυπλιακός 7
Αρης Αιτ. 5
Εθνικός Σαγ. 5
Αστέρας Αμ. 1
Υποβιβάζονται 8 ομάδες και ο πρωτος ανεβαίνει στη Β΄Εθνική.
Η επόμενη – 9η αγωνιστική
Κόρινθος – ΑΕ Μεσολογγίου
Παναρκαδικός – Μεσσηνιακός
Πανναυπλιακός – Δόξα Νέας Μανωλάδας
Ατρόμητος Λάππα – ΑΕ Καραϊσκάκης
Εθνικός Σαγέικων – Αχαϊκή
Αστέρας Αμαλιάδας – ΑΕ Ερμιονίδας
ΠΑΟ Βάρδας – Παναργειακός
Αρης Αιτωλικού – Καλαμάτα