Αγώνες με τη συμμετοχή ηλειακών ομάδων έγιναν από την περασμένη Τετάρτη μέχρι και την Κυριακή, στο πλαίσιο των πρωταθλημάτων μπάσκετ Γ1 και Γ2 ΕΣΚΑΗ αντίστοιχα.
Αναλυτικότερα:
Γ1 ΕΣΚΑΗ: Μια νίκη, μια ήττα οι ηλειακές ομάδες – Η 9η αγωνιστική
Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ Γ1 Κατηγορίας Ανδρών με τους αγώνες της 9ης μέρας.
Ο 2ος Όμιλος που περιλαμβάνει και τις ηλειακές συμμετοχές:
– Μια νίκη και μια ήττα, αντίστοιχα, για τον τον Κρόνο Στρεφίου (μετά από σερί ήττες) και τον ΑΓΣ Στρουσίου αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα
ΑΟ Πετεινοί – ΑΕ Ροίτικων 58-64
ΑΓΣ Στρουσίου – Ελπίδες 45-48
Σοπωτό – ΑΕ Προαστείου 38-44
Άγιος Δημήτριος – Κρόνος Στρεφίου 33-44
Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
Πετεινοί 16
Ροίτικα 15
ΑΕ Προαστείου 15
Ελπίδες 14
Κρόνος 13
Σοπωτό 12
Αγ. Δημήτριος 12
Στρούσι 11
Η επόμενη 10η αγωνιστική
Το πρωτάθλημα συνεχίζεται με την 10η μέρα ως εξής:
Κυριακή 17/4
16.00 ΑΕ Ροίτικων – Σοπωτό
17.00 Κρόνος Στρεφίου – ΑΓΣ Στρουσίου
18.00 Ελπίδες – Πετεινοί
18.00 ΑΕ Προστείου – Αγ. Δημήτριος
* * * Μετά την ολοκλήρωση της Α Φάσης του πρωταθλήματος οι ομάδες που κατέλαβαν την 1η και 2η και 3η θέση σε κάθε όμιλο (συνολικά 6 ομάδες) αγωνίζονται μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες – Β ΦΑΣΗ ΑΝΟΔΟΣ – και σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί.
Οι ομάδες που κατέλαβαν την 7η και 8η θέση σε κάθε όμιλο (συνολικά 4 ομάδες ) αγωνίζονται μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες – Β ΦΑΣΗ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ – και σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί.
Οι ομάδες που προέρχονται από τον ίδιο όμιλο , τόσο στην άνοδο όσο και στον υποβιβασμό , μεταφέρουν τα μεταξύ τους αποτελέσματα της Α Φάσης. Μετά το πέρας των αγώνων της Β Φάσης οι ομάδες κατατάσσονται οριστικά.
– ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΤΕ: Ανέρχονται στην Β κατηγορία οι τέσσερις (4) πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα της Β ΦΑΣΗΣ ΑΝΟΔΟΣ . Υποβιβάζονται στην Γ2 κατηγορία οι δύο τελευταίες ομάδες (ο 4ος & 3ος) του ομίλου της Β ΦΑΣΗΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ.
– ΑΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ ΜΙΑ (1) ή ΔΥΟ (2) ή και ΤΡΕΙΣ (3) ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΤΕ: Ανέρχονται στην Β κατηγορία οι ΤΡΕΙΣ (3) πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα της Β ΦΑΣΗΣ ΑΝΟΔΟΣ. Υποβιβάζονται στην Γ2 κατηγορία οι ομάδες που κατέλαβαν την 2η -3η και 4η θέση του ομίλου της Β ΦΑΣΗΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ.
Γ2 ΕΣΚΑΗ: Η 9η μέρα (τελευταία Α’ γύρου) και το εξ αναβολής ματς
Συνεχίστηκε και το τελευταίο πρωτάθλημα μπάσκετ της ΕΣΚΑΗ, αυτό της Γ2 Κατηγορίας, με τη διεξαγωγή της 9ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου, καθώς κι ενός εξ αναβολής αγώνα νωρίτερα.
Με τη συμμετοχή δέκα ομάδων, μεταξύ των οποίων υπενθυμίζεται, τρεις ηλειακές. Ο Ίφιτος Πύργου, ο ΑΣ Ήλιδας, ο Γ.Σ. Γαστούνης.
Όλα τα πρόσφατα αποτελέσματα:
* Εξ αναβολής για την 8η αγωνιστική
Εντός έδρας ευρεία ήττα για τον Ίφιτο Πύργου, την Τετάρτη από τον Διαγόρα Βραχνεΐκων με 42-64, στο ματς που εκκρεμούσε για την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής.
Η 9η αγωνιστική
Κεφαλληνιακός – Ίφιτος Πύργου 58-48
Α.Σ. Ήλιδας – Φοίνικας Αγυιάς 50-49
Διαγόρας Βραχν. – Γαλαξίας 60-41
ΓΣ Γαστούνης – Ολυμπιακός Π. 41-49
Αχαικός – Αστέρια Αχ. 60-67
Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες)
Κεφαλληνιακός 17
Διαγόρας Βρ. 16
ΑΣ Ήλιδας 14
——————————
Ίφιτος Πύργου 14
Φοίνικας Αγ. 14
Αστέρια Αχ. 14
Ολυμπιακός Π. 12
Αχαικός 12
ΓΣ Γαστούνης 12
Γαλαξίας Δεμ. 9
* Ο Ολυμπιακός έχει ένα μηδενισμό (λόγω μη προσέλευσης στον αγώνα με Κεφαλληνιακό)
Η επόμενη 10η αγωνιστική (πρώτη Β’ Γύρου)
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/4
17.00 Α.Σ. Ήλιδας – Αχαικός
19.00 ΓΣ Γαστούνης – Αστέρια Αχ.
ΚΥΡΙΑΚΗ 17/4
13.00 Κεφαλληνιακός – Γαλαξίας
16.00 Φοίνικας Αγυιάς – Ίφιτος Π.
20.00 Διαγόρας Βρ. – Ολυμπιακός
Μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος οι ομάδες κατατάσσονται οριστικά με βάση τα αποτελέσματα τους.
– ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ ΚΑΜΙΑ ή ΚΑΙ ΜΙΑ (1) ΟΜΑΔΑ ή ΚΑΙ (ΔΥΟ) 2 ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΤΕ: Ανέρχονται στην Γ1 κατηγορία ο 1ος και 2ος και 3ος του Βαθμολογικού Πίνακα.
– ΑΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΟΥΝ ΤΡΕΙΣ (3) ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΤΕ: Ανέρχονται στην Γ1 κατηγορία ο 1ος και 2ος του Βαθμολογικού Πίνακα.