Με την παρουσία μαθητών και εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε την Τρίτη το μεσημέρι στις 2.30 το μεσημέρι, στα γραφεία του Φεστιβάλ, η κλήρωση για τη συμμετοχή των παιδιών τόσο στα προγραμματισμένα κινηματογραφικά εργαστήρια όσο και στις κριτικές επιτροπές των τμημάτων του 16ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου και της 13ης Camera Zizanio.
Συνολικά, υποβλήθηκαν περισσότερες από 500 αιτήσεις μαθητών δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου, γεγονός που αποδεικνύει το διαρκές ενδιαφέρον των νεαρών κινηματογραφόφιλων για να λάβουν μέρος στις δραστηριότητες του Φεστιβάλ.
Κριτικές επιτροπές των παιδιών στη 13η Camera Zizanio
Κριτική Επιτροπή Ελληνικού Τμήματος
Τακτικά μέλη: Βαρβαρή Μαίρη, 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Νικιτόπουλος Δημήτρης 1ο Γυμνάσιο Πύργο, Αλεξανδρόπουλος Γιώργος 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Σκουτέρη Αιμιλία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Βλάνης Νίκος-Διονύσης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Κούρεντας Ιωάννης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Λαμπρόπουλος Κων/νος 2ο Λύκειο Πύργου, Παυλίδης Παύλος 2ο Λύκειο Πύργου, Αθανασόπουλος Βασίλης 3ο Λύκειο Πύργου, Μπαμπάτσικου Ροδούλα 3ο Λύκειο Πύργου, Παρασκευοπούλου Αγγελική 4ο Λύκειο Πύργου , Βασιλόπουλος Βασίλης 1ο ΕΠΑΛ Πύργου, Λαθούρης Παναγιώτης 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Κολλάς Ιωάννης 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Τόγια Ελένη ΓΕΛ Ανδραβίδας.
Αναπληρωματικά μέλη: Αθανασία Γεωργοπούλου 1ο Λύκειο Πύργου, Χριστίνα Μαγούλη ΓΕΛ Καράτουλα, Μαρία Ασημακοπούλου 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Θεοδώρα Σταυροπούλου Γυμνάσιο Πελοπίου, Γιώργος Γρηγορόπουλος 4ο Λύκειο Πύργου, Παυλοπούλου Αναστασία-Χαραλαμπία 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Παναγιώτης Μονοκρούσσος 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Αγγελική Καλομοίρη ΓΕΛ Βουνάργου, Ιωάννης Κούρεντας 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Χαράλαμπος Τραγουστής 1ο Λύκειο Πύργου.
Κριτική Επιτροπή Ευρωπαϊκού τμήματος
Τακτικά μέλη
Αδαμόπουλος Κων/νος 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Σιδηροκαστρίτη Βασιλική 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Μαντά Αιμιλία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Λούτα Άννα Μαρία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Νικολακοπούλου Παναγιώτα 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Μπεβούδα Σπυριδούλα 1ο Λύκειο Πύργου, Κοτσώνη Βίκυ 2ο Λύκειο Πύργου, Μπεβούδα Χαραλαμπία 2ο Λύκειο Πύργου, Λιακοπούλου Βασιλική 4ο Λύκειο Πύργου, Αγγελόπουλος Ιωάννης 4ο Λύκειο Πύργου, Καλλιμώρου Μελπομένη 4ο Λύκειο Πύργου, Σταθόπουλος Γιώργος Λύκειο Πελοπίου, Σκουτέρη Νάσια 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Σπηλιόπουλος Αθανάσιος Γυμνάσιο Πελοπίου, Άλλα Δημήτρης Γυμνάσιο Πελοπίου.
Αναπληρωματικά μέλη: Αχμέτ Κλεάνθης 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Κάββουρα Παναγιώτα-Ανδριάννα 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Αλεξοπούλου Αναστασία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Ανδρουτσοπούλου Νεφέλη-Ελένη 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Κωνσταντάκος Βαγγέλης 2ο Λύκειο Πύργου , Αναστασόπουλος Αναστάσιος 4ο Λύκειο Πύργου, Δημητρουλόπουλος Παναγιώτης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Ανδριανοπούλου Αθηνά 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Αναστασόπουλος Κων/νος 4ο Λύκειο Πύργου, Τσόπελα Αγγελική 4ο Γυμνάσιο Πύργου.
Κριτικές επιτροπές των παιδιών στο 16ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου
Κριτική Επιτροπή τμήματος Ντοκιμαντέρ/ Kids & Docs
Τακτικά μέλη: Δημακάκου Σοφία 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Σαμαρά Ευαγγελία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Κελεσίδης Ηλίας 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Νάκου Χαραλαμπία 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Ροϊδούλα Γκούλη 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Λαμπρόπουλος Αριστοτέλης 4ο Λύκειο Πύργου, Ειρήνη Μάκου 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Λιακόπουλος Διονύσης 4ο Λύκειο Πύργου, Γιαννακοπούλου Ιωάννα ΓΕΛ Καράτουλα .
Αναπληρωματικά μέλη: Χριστίνα Γιαννοπούλου 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Δημοσθένης Συριόπουλος 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Κωνσταντίνα Μιχαλακοπούλου 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Καπαρέλη Ευαγγελία 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Παναγιώτης Γιαννακόπουλος 3ο Γυμνάσιο Πύργου.
Κριτική Επιτροπή Τμήματος Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους
Τακτικά μέλη: Χριστακόπουλος Πέτρος 3ο Λύκειο Πύργου, Τσουκαλά Σοφία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Ντόκος Νίκος 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Φριντριλής Βασίλης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Κατσίκη Πετρούλα 1ο Γενικό Λύκειο, Παρασκευοπούλου Σωτηρία Λύκειο Βουνάργου, Μποσνακίδου Κατερίνα Γυμνάσιο Κρεστένων, Μπόκιου Παναγιώτα 4ο Λύκειο Πύργου, Παναγούλια Ντέμυ 2ο Γυμνάσιο Πύργου.
Αναπληρωματικά μέλη: Κωνσταντίνος Αδαμόπουλος ΓΕΛ Βουνάργου, Καραντώνης Κωνσταντίνος 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Αγγελοπούλου Χρυσοβαλάντα 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Άρτεμις Καμαρινού 2ο Λύκειο Πύργου, Κατσώλη Νικολία 4ο Γυμνάσιο Πύργου.
Κριτική Επιτροπή Τμήματος Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους
Τακτικά μέλη: Χάρδα Ειρήνη 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Γαλανοπούλου Παναγιώτα 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Καδόγλου Μυρτώ Δημοτικό Ζαχάρως, Πετρόπουλος Λεωνίδας 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Πασοδάρη Ιωάννα 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Φάφας Χαράλαμπος 3ο Δημοτικό Πύργου, Πέπο Στέλλα 3ο Δημοτικό Πύργου, Δεμπέση Χρύσα 3ο Δημοτικό Πύργου, Λίτση Κω/να 3ο Δημοτικό Πύργου.
Αναπληρωματικά μέλη: Θεοχάρη Σοφία 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Παπαδοπούλου Βάσω Γυμνάσιο Πελοπίου, Γκρέτα Κατσιβαρδά 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Νικόλας Παφιλιάρης Γυμνάσιο Πελοπίου, Νεοφωτίστου Μαρία-Θεοδοσία 1ο Γυμνάσιο Πύργου.
Κριτική Επιτροπή Τμήματος Animation Μικρού Μήκους
Τακτικά μέλη: Aναστασοπούλου Μαρία Ζαχαρένια 1ο Δημοτικό Πύργου , Βρύνα Ιουλιανή 1ο Δημοτικό Πύργου, Ζέζα Ειρήνη 1ο Δημοτικό Πύργου, Σιδηροκαστρίτη Μάνια 3ο Δημοτικό Πύργου , Καραγιάννης Χρήστος 3ο Δημοτικό Πύργου, Γκιολένα Αλεξάνδρα 3ο Δημοτικό Πύργου , Πεπές Χρήστος 3ο Δημοτικό Πύργου, Τσακιρίδης Αλέξανδρος 6ο Δημοτικό Πύργου, Κωνσταντίνου Κωνσταντίνος 6ο Δημοτικό Πύργου.
Κινηματογραφικά Εργαστήρια
Σκηνοθεσία Μοντάζ 1
Τακτικά μέλη: Σηπέτας Σπυρος 1ο Λύκειο Πύργου, Λιανού Δήμητρα 1ο Λύκειο Πύργου, Ζαγκλή Αντωνία 1ο Λύκειο Πύργου, Θεοχάρη Ιωάννα 1ο Λύκειο Πύργου , Σκαλτσά Αναστασία 1ο Λύκειο Πύργου, Αθανασόπουλος Γιάννης 1ο Λύκειο Πύργου, Τότση Κων/ντίνα 2ο Λύκειο Πύργου, Δρακοπούλου Αναστασία 2ο Λύκειο Πύργου, Σταθοπούλου Δήμητρα 2ο Λύκειο Πύργου, Μακρή Κων/ντίνα 2ο Λύκειο Πύργου, Κάσσα Ήλιδα 2ο Λύκειο Πύργου , Κατέβας Γεράσιμος 2ο Λύκειο Πύργου, Κάκκια Μαριάννα 2ο Λύκειο Πύργου, Βίλα Αιμιλιάνο 3ο Λύκειο Πύργου, Τσιρώνη Ζωή 3ο Λύκειο Πύργου, Πέκο Νικολέτα 3ο Λύκειο Πύργου , Γρηγοροπούλου Κατερίνα 3ο Λύκειο Πύργου, Μπαλάσκα Μαίρη 4ο Λύκειο Πύργου, Πετροπούλου Κατερίνα 4ο Λύκειο Πύργου, Τάγαρης Βασίλης 4ο Λύκειο Πύργου.
Αναπληρωματικά μέλη: Καράμπελα Μακρυγιάννη Δανάη 2ο Λύκειο Πύργου, Τσίγκλα Νάνου Λύκειο Πελοπίου, Αργιανά Κατερίνα 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Τσαπάρα Νίκη 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Ασημακόπουλος Ανδρέας 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Γκελί Αμαριλίντο 1ο Γυμνάσιο Πύργου.
Σκηνοθεσίας Μοντάζ 2
Τακτικά μέλη: Λιαπόπουλος Θωμάς 4ο Λύκειο Πύργου, Στεφανοπούλου Χρυσηίδα 4ο Λύκειο Πύργου, Αντζουλής Γρηγόρης 4ο Λύκειο Πύργου, Γαλανόπουλος Χρήστος 4ο Λύκειο Πύργου, Γαβράς Νίκος 4ο Λύκειο Πύργου, Λαμπρόπουλος Ανδρέας 4ο Λύκειο Πύργου, Λιακοπούλου Βάσω 4ο Λύκειο Πύργου, Θεοχάρη Ανδριάνα 4ο Λύκειο Πύργου, Σκανδάμης Αθανάσιος 4ο Λύκειο Πύργου, Ασλάνης Γιώργος 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Δασκαλόπουλος Γιάννης 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Αβράμη Ευτυχία 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Πατούσι Εριόν 2ο ΕΠΑΛ Πύργου, Λυμπεροπούλου Χαρούλα Λύκειο Βουνάργου, Συρογιάννη Σοφία Λύκειο Βουνάργου, Λαλιώτη Βάσω Λύκειο Βουνάργου, Σταυροπούλου Δήμητρα Λύκειο Καράτουλα, Ζωγοπούλου Χαρά Λύκειο Καράτουλα, Νικολόπουλος Νίκος 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Μπούζη Αγγελική Λύκειο Πελοπίου.
Αναπληρωματικά μέλη: Παναγιωπούλου Ιωάννα-Άννα Λύκειο Καράτουλα, Ρήγα Αναστασία 1ο Λύκειο Πύργου, Ψυχαλινού Ιωάννα 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Νικητοπούλου Καλλιόπη 3ο Λύκειο Πύργου, Καραγκούνη Δώρα 3ο Λύκειο Πύργου, Σταυροπούλου Θεοδώρα Γυμνάσιο Πελοπίου.
Σκηνοθεσία Μοντάζ 3
Τακτικά μέλη: Δημήτρουλα Ασπασία 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Πατσή Χριστίνα 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Πασοδάρη Ιωάννα 4ο Γυμνάσιο Πύργου , Μπακοπούλου Μαρία 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Τσιπολίτη Δώρα 4ο Γυμνάσιο Πύργου, Γεωργοπούλου Χαραλαμπία-Γεωργία 1ο Γυμνάσιο Πύργου , Κάζος Χρήστος 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Σαργιέντης Κωνσταντίνος 1ο Γυμνάσιο Πύργου , Τσαπάρας Αλέξανδρος 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Καραντώνη Μαρία 1ο Γυμνάσιο Πύργου , Γεωργικοπούλου Γεωργία 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Γρηγοροπούλου Ακριβή 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Μαστρογιαννόπουλος Ραφαήλ 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Μπεβούδας Δημοσθένης 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Σκαλτσάς Γιάννης 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Βαρελάς Σπήλιος 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Αστερή Αντωνία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Διαμαντόπουλος Μάνος 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Βασίλης Μπάλλας 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Καρυανού Αιμιλία 2ο Γυμνάσιο Πύργου .
Αναπληρωματικά μέλη: Ασημακοπούλου Αφροδίτη 3ο Λύκειο Πύργου, Μυλωνά Βασιλική 1ο Γυμνάσιο Πύργου, Ρήγα Αναστασία 1ο Λύκειο Πύργου, Δουζένη Σταυρούλα 4ο Γυμνάσιο Πύργου , Καράμπαλη Μαρία Λύκειο Βουνάργου , Μάτσας Βασίλης 1ο Γυμνάσιο Πύργου.
Animation 1
Τακτικά μέλη: Μπακάλη Δήμητρα 2ο Γυμνάσιο Πύργου, Θεοδοπούλου Χαρά 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Δημητρόπουλος Γιώργος 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Παπαγιαννοπούλου Ζωή 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Παναγόπουλος Γιάννης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Κωνσταντάρα Αγγελική 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Παπαδοπούλου Δήμητρα 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Γαβρά Σοφία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Γεωργάκη Βασιλεία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Παπαδόπουλος Μιχάλης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Λαμπαούνα Ελένη Μαρία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Σακέλη Χριστίνα 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Κονδύλης Δρόσος 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Ρουμπάνη Αθηνά 1ο Λύκειο Πύργου , Αθανασόπουλος Βασίλης ? Άγγελος 1ο Λύκειο Πύργου , Μπακόπουλος Διονύσης 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Ντουσάι Αμντί 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Σχίζα Έλενα 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Νταβέλη Ελευθερία 3ο Γυμνάσιο Πύργου, Γκουλή Κατερίνα 3ο Γυμνάσιο Πύργου.
Αναπληρωματικά μέλη: Μπακοπούλου Φωτεινή Λύκειο Καράτουλα, Καρμαλής Μάριος 1ο Λύκειο Πύργου, Τάταρης Διονύσης 2ο Λύκειο Πύργου, Νικολετοπούλου Ιωάννα 1ο Λύκειο Πύργου, Χριστοπούλου Μαρία Γυμνάσιο Πελοπίου, Ποζάτζη Μαρία ? Ελένη 2ο Λύκειο Πύργου .