Με πρόκριση των φαβορί στους δυο εξ αναβολής προημιτελικούς Κυπέλλου Ηλείας, καθώς επίσης κάποια ματς για την Α2 Κατηγορία και για τη Β’ Κατηγορία, συνεχίστηκε την Τετάρτη (25/1) δραστηριότητα στα τοπικές διοργανώσεις ποδοσφαίρου.
Από τα εξ αναβολής ματς που ήταν στο αρχικό πρόγραμμα, τελικά μεταφέρθηκαν για την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου τα, Μυρσιναικός – Πηνεία (Α2) και Πηνειακός – Φίλιππος (Β’ 2ος).
Αναλυτικότερα:
ΚΥΠΕΛΛΟ ΗΛΕΙΑΣ
Πέλοπας Πελοπίου – Ξενοφών Κρεστένων 0-5
Δόξα Ν.Μ. – Αλφειός Επιταλίου 2-1 (1-0 ημίχρονο)
Η συνέχεια και οι ημιτελικοί
* Στη φάση των “4” – ημιτελικοί (όπου σε αυτούς είναι διπλοί οι αγώνες) αφού η ΕΠΣΗ έχει κάνει από τον Οκτώβριο κιόλας όλη την κλήρωση, από τα αποτελέσματα προκύπτουν και τα ζευγάρια. Που θα γίνουν όπως έχουν οριστεί από την ΕΠΣΗ, στις 8 Φεβρουαρίου οι πρώτοι και στις 1 Μαρτίου οι ρεβάνς:
Προοδευτική – Ξενοφών Κρεστένων
Πανηλειακός – Δόξα Ν.Μ.
Α2 ΗΛΕΙΑΣ
Τετάρτη (εξ αναβολής για τη 16η αγωνιστική)
Ολυμπιακός Μυρτιάς – ΑΟ Χελιδόνια 1-2
Μυρσιναικός – ΑΕ Πηνείας Αναβλήθηκε (με απόφαση της ΕΠΣ το πρωί της Τετάρτης λόγω ακαταληλότητας αγωνιστικού χώρου και μετατέθηκε για τις 8/2)
Η Βαθμολογία (Σε 17 αγώνες)
Ολυμπιακός Πύργου 35 – 15 38
Ολυμπιακός Ζαχάρως 25 – 4 37
ΑΟ Μακρισίων 31 – 8 32
ΑΕ Πηνείας 21 – 12 32
——————————————
Αχιλλέας Νεοχωρίου 31 – 16 30
Λ. Αστήρ Σκουροχωρίου 29 – 26 27
ΑΟ Χελιδόνια 30 – 21 26
Δάφνη Ανδραβίδας 28 – 20 25
Ολυμπιάδα Γουμέρου 29 – 30 23
Μυρσιναικός 28 – 31 20
——————————————
Κόροιβος Κατσαρού 19 – 25 19
Δόξα Ελαιώνα 25– 30 17
ΠΑΟ Κακοβάτου 16 – 41 16
Πέλοπας Πύργου 24 – 25 13
——————————————
ΑΟ Αρετής 14 – 48 10
Ολυμπιακός Μυρτιάς 15 – 46 5
* Αγώνα λιγότερο οι: Μυρσιναικός – ΑΕ Πηνείας (Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου), Ολυμπιακός Μυρτιάς – ΑΟ Χελιδόνια (Τετάρτη 25/1), Δόξα Ελαιώνα – Κόροιβος Κατσαρού (εκκρεμεί η διεξαγωγή από το 31′ κι έπειτα και με σκορ 0-1) και Δάφνη Ανδραβίδας – Πέλοπας Πύργου (δεν έχει ακόμα οριστεί)
Η επόμενη 18η αγωνιστική
Σάββατο 28/1
Μακρίσια – Κόροιβος Κατσ.
Αχιλλέας Νεοχ. – Δόξα Ελαιώνα
Μυρσιναικός – Λευκός Αστέρας
Δάφνη Ανδρ. – ΑΕ Πηνείας
Πέλοπας Πύργου – Χελιδόνια
Κυριακή 29/1
ΠΑΟ Κακοβάτου – Ολυμπιακός Πύργου
Ολυμπιάδα Γουμέρου – ΑΟ Αρετής
Δευτέρα 30/1
Ολυμπιακός Μυρτιάς – Ολυμπιακός Ζαχάρως
Β’ ΗΛΕΙΑΣ
1ος ΟΜΙΛΟΣ (εξ αναβολής)
Αργοναύτης – Κεραυνός Βρ. 0-0
Ατρόμητος Βαρβ. – Κουτσοχέρα 4-1
Η βαθμολογία (Σε 16 αγώνες)
Πέλοπας Πελοπίου 44 – 15 36
Απόλλων Ν. Φιγαλίας 39 – 14 31
Διγενής Χαριάς 34 – 28 28
——————————————
Κεραυνός Βρίνας 26 – 21 22
Ατρόμητος Βαρβάσ. 26 – 24 22
Άφοβος Βροχίτσας 25 – 20 21
Πρόοδος Σαλμώνης 17 – 19 18
Ωλενιακός Ωλενας 28 – 38 17
——————————————
Αργοναύτης Κατακόλου 25 – 31 15
ΑΟ Κουτσοχέρας 13 – 32 12
——————————————
ΑΟ Αγ. Γεωργίου 14- 47 4
* Έναν αγώνα λιγότερο, Ωλενιακός – Απόλλων Ν.Φ. (Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου)
* Ρεπό έχουν κάνει: Πέλοπας, Διγενής, Άφοβος, Κουτσοχέρα, Αργοναύτης
Η επόμενη 17η αγωνιστική
Ατρόμητος Βαρβ. – Ωλενιακός
Κεραυνός Βρ.- Αγ. Γεώργιος
Απόλλων Ν.Φ. – Άφοβος Βρ.
Αργοναύτης – Πέλοπας Πελ.
Κουτσοχέρα – Διγενής
Ρεπό: Πρόοδος Σαλμ.
2ος ΟΜΙΛΟΣ (16η αγωνιστική)
Βάρδα 2015 – Κάστρο 1-0
Πρίγκιπες – Λέοντες 0-1
Η βαθμολογία (Σε 16 αγώνες)
Πηνειακός 34 – 20 37
Λέοντες Αμαλιάδας 33 – 13 35
ΑΕΚ Πύργου 40 – 18 32
——————————————
ΑΟ Κάστρου 19 – 20 29
Εθνικός Γερακίου 41 – 22 29
Βάρδα 2015 26 – 24 21
Πρίγκιπες Λεχαινών 27 – 24 19
Φίλιππος Ανδραβίδας 21 – 21 18
Θύελλα Καρδαμά 24 – 35 18
Αετός Αλποχωρίου 23 – 27 16
——————————————
Απόλλων Γαστούνης 13 – 33 5
Άρης Δήμητρας 15 – 58 3
* Έναν αγώνα λιγότερο: Πηνειακός – Φίλιππος (8 Φεβρουαρίου), Βάρδα 2015 – Πρίγκιπες (8 Φεβρουαρίου η διεξαγωγή από το 45′ κι έπειτα και με σκορ 2-0), Αετός Αλποχ. – Άρης Δημ. (δεν έχει ακόμα οριστεί)
* Ο Απόλλων έχει μείον 4 βαθμούς (λόγω μη προσέλευσης σε δυο αγώνες, με Πρίγκιπες και Άρη Δ.)
Η επόμενη 17η αγωνιστική
Πηνειακός – Βάρδα 2015
Θύελλα Καρδαμά – ΑΕΚ Πύργου
Άρης Δημ. – Πρίγκιπες
Λέοντες – Φίλιππος
Αετός Αλπ. – Εθνικός Γερ.
Κάστρο – Απόλλων Γαστ.