Συνολικά έντεκα αναμετρήσεις κάθε Κατηγορίας διεξήχθησαν αυτό το διήμερο σε ότι αφορά τα τοπικά πρωταθλήματα ποδοσφαίρου. Και συγκεκριμένα, η 15η αγωνιστική της Α1 Ηλείας (τελευταία του πρώτου γύρου), ένα ματς εξ αναβολής της Α2, δυο εξ αναβολής της Β’ (2ος), και ένα εξ αναβολής της Γ’.
Αποτελέσματα – βαθμολογίες και επόμενη αγωνιστική:
Α1 ΗΛΕΙΑΣ – 15η αγωνιστική (τελευταία α’ γύρου)
Κυριακή
* Ενιπέας Λατζ. – Ξενοφών Κρεστ. 0-0 (στο Στάδιο Πύργου λόγω κακής κατάστασης του γηπέδου Λατζοίου – αμφίρροπο το πρώτο μέρος με πολλές δυνατές μονομαχίες και κυρίως παιχνίδι κέντρου, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κι ευκαιρίες στις δυο περιοχές – ο Ξενοφώντας είχε μια σχετική εδαφική υπεροχή στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους – στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ξενοφώντας απείλησε, πρώτα στο 47′ όταν από γύρισμα του Γαλανόπουλου μονοκόμματο σουτ του Κουτσογιανάκη πέρασε άουτ, κι έπειτα στο 49′ όταν δυνατό σουτ του Μιλοσέσκι πάνω στην κίνηση κι από διαγώνια θέση κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι – στο 60′ ενέργεια του Μπακατσέλου και σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ “γλείφοντας” και το δοκάρι – με το παιχνίδι πλέον πιο ανοιχτό, στο 67′ σουτ του Τσαντίλη μέσα απο την περιοχή, έδιωξε σχεδόν επί της γραμμής ο Αναμουρλίδης – στο 68′ αποβολή για τον Ενιπέα, του Δαλαβούρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα – στο 72′ σουτ του Μπακατσέλου από το ύψος της περιοχής, πέρασε άουτ – στο 89′ από “γέμισμα” του Π. Κουτσογιαννάκη, ο Κουρλός δεν έλεγξε καλά τη μπάλα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή έδιωξαν οι αμυντικοί)
Ενιπέας: Κουρλός, Βαγγόπουλος, Δαλαβούρας, Τσαντίλης, Κωτσάκης, Κύτταρης, Γκρίλλας (64′ Αστερόπουλος), Δούλος (90′ Καλαντζής), Στροφύλλας, Τριανταφύλλης (85′ Φερεκίδης), Μπατζακόπουλος (76′ Γκουβέρος)
Ξενοφών: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Ηλιόπουλος, Αναμουρλίδης, Κολόκας, Μιλοσέσκι, Κωνσταντόπουλος, Α. Κουτσογιαννάκης (87′ Π. Κουτσογιαννάκης), Δημάκης, Παναγόπουλος (55′ Μπακατσέλος), Μπουτσικάκης
* Ολ. Ζαχάρως – Κουρτέσι 4-2 (11′ Έλιοτ, 45+1′ Έλιοτ, 47′ Κατσιώλης, 85′ Έλιοτ – 22′ Α. Κωστόπουλος πεν., 27′ Κουλούρης)
Ολυμπιακός Ζαχ.: Τσάμπρας, Νικολόπουλος, Χριστόπουλος, Αλεξανδρόπουλος (38′ Οικονομίδης), Ρηγόπουλος, Κατσιώλης, Γκούσκος, Στροφύλλας, Μπιμπής (43′ λ.τρ. Παπαγεωργίου), Ομπίνα, Έλιοτ
ΑΠΟΚ: Ψυχογιός, Γκούσκος, Σωτηρόπουλος, Κουργιαλάς, Διαμαντόπουλος, Α.Α. Καπώνης, Α. Κωστόπουλος, Καλουτάς, Κουλούρης, Κόσκορης, Δ. Ψυχογιός (80′ Ι. Καλογερόπουλος)
* Δόξα Ν.Μ. – Ηλειακός Λεχ. 2-1 (10′ Παναγόπουλος, 70′ Παναγόπουλος – 74′ Μουσερής)
Δόξα: Σταθόπουλος, Χαβαριώτης, Μπλετσάκης, Μούζος, Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Τσιρίκος (75′ Αναγνωστόπουλος), Καζαντζής, Παναγόπουλος, Ν. Μπακάλης (90′ Α. Μπακάλης)
Ηλειακός: Σερέτης, Χριστοφοράτος, Στριγάς (60′ Ι. Κράγκαρης), Σαραντούλιας, Β. Κόστα, Λ. Κόστα (35′ Κωστόπουλος), Γκίνης, Κασσιανός (50′ Παναγιωτόπουλος), Μουσερής, Μπουρούκης, Κουρλός
* Αίας Γαστ. – Λ. Αστέρας 1-1
* Ολ. Σαβαλίων – Ολυμπιάδα 2-0
Σάββατο
* Θύελλα Π. – Αλφειός Επ. 1-2 (54′ Παργινός πεν. – 16′ Πεσκελίδης, 73′ Αγριδιώτης)
Θύελλα: Κατελούζος, Γρηγορόπουλος, Τσιμάνης, Κάρδαρης, Τόλιας, Αγγελόπουλος, Τζουβάνι, Καραχάλιος (84′ Δεσύλλας), Κωστόπουλος (76′ Κοζοκάρου), Κότσι (76′ Λούσκος), Παργινός
Αλφειός: Θεοδωρακόπουλος, Κανάνι (80′ Πρίφτης), Ντάβαρης, Μανέτας, Δρογγίτης, Νικολόπουλος, Μακρής (63′ Καλαντζής), Αβραμόπουλος, Αγριδιώτης (84′ Σεμπέκος), Πεσκελίδης, Κακολύρης (86′ Δαβουρλής)
* Πηνεία – Προοδευτική 2-6 (11′ Χριστόπουλος, 45′ Ρηγόπουλος – 4′ Μπουρλάκης πεν., 38′ Νικολετάκης, 45+1′ Νικολετάκης, 64′ Μπουρλάκης πεν., 70′ Νικολετάκης πεν., 75′ Νικολετάκης)
Πηνεία: Βλασσόπουλος, Αργυρόπουλος, Κ. Ρούνης, Κ. Λιακόπουλος, Δ. Λιακόπουλος, Α. Χριστόπουλος, Κ. Χριστόπουλος, Γ. Χριστακόπουλος, Κ. Γαλάνης, Ρηγόπουλος, Κουτσόπουλος
Προοδευτική: Κυριακόπουλος, Πατσούρας, Κατσιμιτσίρης (70′ Σαλομπεχάι), Λιάκος, Ορλώφ, Πέρδικας, Παντελής, Α. Βαλογιάννης, Κουρκουμέλης, Μπουρλάκης, Νικολετάκης
* Μακρίσια – Μαγούλα 3-0 α.α.
Βαθμολογία (σε 15 αγώνες)
Ενιπέας Λ. 36 40-12
Ξενοφών Κρ. 34 30-10
Ολυμπ. Σαβαλίων 32 30-10
Ολυμπ. Ζαχάρως 32 33-12
———————————–
Αλφειός 27 23–17
Δόξα Ν.Μ. 26 22-15
Μακρίσια 24 26-24
Προοδευτική 22 32–23
Αίας Γ. 20 24-31
———————————–
Ηλειακός Λ. 18 20-22
Κουρτέσι 18 25-28
Λ. Αστέρας 17 11-18
Ολυμπιάδα 16 16-22
———————————–
Θύελλα 10 13–35
Α.Ε. Πηνείας 6 10–31
Κένταυρος Μ. — –
* * * Πως κρίνεται ο τίτλος (και η άνοδος) – Το μίνι πρωτάθλημα και οι βαθμοί – ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ – http://www.iliaoikonomia.gr/content/a1-ileias-pos-krinetai-o-titlos-kai-i-anodos-i-megali-fetini-allagi-me-mini-protathlima
* * * ΠΟΣΕΣ ομάδες και ΠΩΣ υποβιβάζονται από την Α1 αυτή τη σεζόν – ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ – http://www.iliaoikonomia.gr/content/ileia-poses-omades-kai-pos-ypovivazontai-apo-tin-a1-ayti-ti-sezon
Η Επόμενη 16η Αγωνιστική (πρώτη β’ γύρου)
ΤΕΤΑΡΤΗ 9 Ιανουαρίου – 3.00
Ενιπέας Λ. – Ολ. Σαβαλίων
Ξενοφών Κρ. – Δόξα Ν.Μ.
Κουρτέσι – Αίας Γαστ.
Προοδευτική – Μακρίσια
Ηλειακός Λεχ. – Ολ. Ζαχάρως
Αλφειός Επ. – Πηνεία
Ολυμπιάδα – Θύελλα Π.
Λ. Αστέρας – Μαγούλα 3-0 α.α.
Α2 ΗΛΕΙΑΣ – εξ αναβολής 11ης αγωνιστικής
Κυριακή
Λέοντες Αμαλ. – Αετός Κέντρου 5-3 (γήπ. Αμαλιάδας)
Βαθμολογία (Σε 13 αγώνες)
Ηλειακός Βαρθ. 45-12 39
———————————–
Δάφνη Ανδρ. 33-21 28
Κεραυνός Βρ. 28-14 26
Πέλοπας Πελοπ. 26-18 26
Πέλοπας Πύργ. 20-13 25
———————————–
Λέοντες 20-20 21
Κόροιβος Κατσ. 32-28 20
Απόλλων Ν.Φ. 20-24 17
———————————–
Αετός Κ. 26-28 16
Εθνικός Γ. 22-32 12
———————————–
ΠΑΟΚ 17-28 10
Ίφιτος Κ. 18-32 10
Αχιλλέας 5-23 7
Αργοναύτης 9-28 4
* Ο αγώνας Αετός Κ. – Ίφιτος Κ. (4-1) κατακυρώθηκε υπέρ του δεύτερου με 3-0, για αντικανονική συμμετοχή παίκτη (χωρίς πάντως από την ΕΠΣΗ να αφαιρεθούν βαθμοί από τον πρώτο)
* * * Α2 Ηλείας: ΠΟΣΕΣ ομάδες (και ΠΩΣ) ανεβαίνουν στην Α1 και πέφτουν στη Β’ – ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ – http://www.iliaoikonomia.gr/content/a2-ileias-poses-omades-kai-pos-anevainoyn-stin-a1-kai-peftoyn-sti-v
Η Επόμενη 14η Αγωνιστική (πρώτη β’ γύρου)
ΤΕΤΑΡΤΗ 9 Ιανουαρίου – 3.00
Αετός Κ. – Απόλλων Ν.Φ.
Αχιλλέας Νεοχ. – Κόροιβος Κατσ.
Βρίνα – ΠΑΟΚ
Εθνικός Γ. – Δάφνη
Αργοναύτης – Ίφιτος Καλ.
Πέλοπας Πύργ. – Λέοντες Αμ.
Πέλοπας Πελοπ. – Ηλ. Βαρθολομιού
Β’ ΗΛΕΙΑΣ
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Βαθμολογία (Σε 11 αγώνες)
Ατρόμητος Β. 29 23-6
Άφοβος Βρ. 21 22-16
Πρόοδος Σαλμ. 20 23-14
———————————–
Διγενής 20 18-12
Αναγέννηση Μ. 20 19-13
Ερμής Πλ. 18 20-16
Κεραυνός Χειμ. 16 18-15
Άρης Στρεφ. 15 18-18
———————————–
Άρης Λ. 13 14-14
Ωλενιακός 11 19-24
———————————–
Άγ. Γεώργιος 4 12-26
Ολ. Λαμπετίου — –
Η Επόμενη 12η Αγωνιστική (πρώτη β’ γύρου)
Σάββατο 12 Ιανουαρίου
Άγ. Γεώργιος – Άρης Στρ.
Ερμής Πλ. – Ατρόμητος Βαρβ.
Άρης Λανθ. – Κεραυνός Χ.
Ολ. Λαμπετίου – Πρόοδος Σαλμ. 0-3 α.α.
Κυριακή 13 Ιανουαρίου
Ωλενιακός – Αναγέννηση Μ.
Άφοβος Βρ. – Διγενής Χ.
* Οι ημέρες είναι σύμφωνα με το τωρινό πρόγραμμα της ΕΠΣΗ
2ος ΟΜΙΛΟΣ – εξ αναβολής
Κυριακή
Ατρόμητος Καβ. – Πηνειακός 0-2
Σάββατο
Εθνικός Αμπ. – Φίλιππος Ανδρ. 1-5
Βαθμολογία (Σε 11 αγώνες)
Φίλιππος Ανδρ. 27 33-10
Ολ. Μυρτιάς 23 20-10
Άρης Δήμ. 20 10-7
———————————–
Θύελλα Κ. 19 22-10
Μυρσιναικός 17 16-17
Κάστρο 16 17-10
Χάβαρι 16 16-11
———————————–
Αετός Αλπ. 5 12-25
Πηνειακός 5 4-19
———————————–
Εθνικός Αμπ. 2 11-20
Ατρόμητος Καβ. 1 4-27
* Ο Εθνικός Αμπ/κάμπου έχει ξεκινήσει με μείον έξι βαθμούς
* * * Β’ Ηλείας: ΠΟΣΕΣ ομάδες (και ΠΩΣ) ανεβαίνουν στην Α2 και πέφτουν στη Γ’ – ΕΔΩ – http://www.iliaoikonomia.gr/content/v-ileias-poses-omades-kai-pos-anevainoyn-stin-a2-kai-peftoyn-sti-g
Η Επόμενη 12η Αγωνιστική (πρώτη β’ γύρου)
Σάββατο 12 Ιανουαρίου
Θύελλα Κ. – Ολ. Μυρτιάς
Φίλιππος – Χάβαρι
Κυριακή 13 Ιανουαρίου
Ατρόμητος Καβ. – Μυρσιναικός
Αετός Αλπ. – Κάστρο
Εθνικός Αμπ. – Άρης Δήμ.
Ρεπό: Πηνειακός
* Οι ημέρες είναι σύμφωνα με το τωρινό πρόγραμμα της ΕΠΣΗ
Γ’ ΗΛΕΙΑΣ (εξ αναβολής)
Κυριακή
Σώστι – Αίολος Π. 1-1
Βαθμολογία (Σε 7 αγώνες)
Πρίγκιπες Λεχ. 18 21-8
Αμαλιάδα 2008 15 17-7
Αίολος Π. 13 18-14
Θρίαμβος Π. 8 11-13
Δόξα Ελ. 7 11-15
———————————–
Απόλλων Σμ. 6 4-15
Άγ. Δημήτριος 4 9-21
Κένταυρος Σ. 1 15-13
* Ο αγώνας, Αμαλιάδα 2008 – Σώστι (που διακόπηκε) κατακυρώθηκε υπέρ της πρώτης με 3-0 ενώ από τον δεύτερο αφαιρέθηκαν και τρεις βαθμοί
* Ο Κένταυρος Σώστι έχει ξεκινήσει και με μείον έξι βαθμούς (από πέρυσι), κι έχει συανολικά μείον εννιά βαθμούς
* Μετά το τέλος της κανονικής περιόδου θα πραγματοποιηθεί και δεύτερη φάση Πλέι Οφ (μίνι πρωτάθλημα με διπλούς αγώνες) με την συμμετοχή των πρώτων πέντε (5) ομάδων του βαθμολογικού πίνακα. Και θα ξεκινήσουν το μίνι πρωτάθλημα με το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσαν στην κανονική περίοδο αφαιρουμένων των βαθμών που πήρε κάθε μία ομάδα στους αγώνες με τις ομάδες που κατέλαβαν τις τρείς (3) τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Όπως προβλέπεται από την Προκήρυξη, κι ανάλογα τους υποβιβασμούς από τη Γ’ Εθνική και τις ανώτερες κατηγορίες κ.τ.λ. “Προβιβάζονται από τη Γ’ κατηγορία στη Β’ το ελάχιστο ένα (1) και το ανώτερο πέντε (5) σωματεία”.
Η Επόμενη 8η Αγωνιστική (πρώτη β’ γύρου)
Κυριακή 13 Ιανουαρίου (εκκρεμεί η γνωστοποίηση της ημερομηνίας από την ΕΠΣΗ)
Θρίαμβος Π. – Άγ. Δημήτριος
Πρίγκιπες Λεχ. – Αίολος Π.
Σώστι – Απόλλων Σμ.
Αμαλιάδα 2008 – Δόξα Ελ.