Την προσεχή Τετάρτη 10/10 γίνεται η έναρξη της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ηλείας, με την πρώτη αγωνιστική των ομίλων της. Στην οποία αυτή φάση συμμετέχουν, τα 14 σωματεία της Α2 Κατηγορίας (δήλωσαν υποχρεωτικά όπως προβλέπεται) και 4 της Β’ Κατηγορίας (δήλωσαν προαιρετικά όπως προβλέπεται) και 2 της Γ’ Κατηγορίας (δήλωσαν προαιρετικά όπως προβλέπεται), συνολικά 20, χωρισμένα σε ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια.
Οι όμιλοι (πέντε των 4 ομάδων)
1ος Όμιλος: Αργοναύτης, Δόξα Ελαιώνα, Πέλοπας Πελοπίου, Πέλοπας Πύργου
2ος Όμιλος: Άφοβος Βροχίτσας, Εθνικός Γερακίου, Κεραυνός Χειμαδιού, Κόροιβος Κατσ.
3ος Όμιλος: Αναγέννηση Μακρισίων, Απόλλων Ν.Φιγαλείας, Κεραυνός Βρίνας, ΠΑΟ Κακοβάτου
4ος Όμιλος: Αετός Κέντρου, Χάβαρι, Ίφιτος Καλυβίων, Λέοντες Αμαλιάδας
5ος Όμιλος: Αχιλλέας Νεοχωρίου, Δάφνη Ανδραβίδας, Ηλειακός Βαρθολομιού, Πρίγκιπες Λεχ.
* Στην πρώτη φάση μέσα στους ομίλους οι αγώνες είναι ενός γύρου – μονοί. Και προκρίνονται τα δυο (2) πρώτα σωματεία κάθε ομίλου.
Το ακριβές πρόγραμμα των αγώνων κάθε ομίλου (η πρώτη αγωνιστική είναι στις 10/10, οι άλλες δυο μέρες δεν έχουν οριστεί ακόμα):
1ος όμιλος
1η αγωνιστική (10/10)
Πέλοπας Πύργ. – Αργοναύτης
Δόξα Ελ. – Πέλοπας Πελοπ.
2η αγωνιστική
Αργοναύτης – Πέλοπας Πελοπ.
Δόξα Ελ. – Πέλοπας Πύργ.
3η αγωνιστική
Πέλοπας Πελοπ. – Πέλοπας Πύργ.
Δόξα Ελ. – Αργοναύτης
2ος όμιλος
1η αγωνιστική (10/10)
Χειμαδιό – Γεράκι
Βροχίτσα – Κατσαρού
2η αγωνιστική
Γεράκι – Βροχίτσα
Κατσαρού – Χειμαδιό
3η αγωνιστική
Βροχίτσα – Χειμαδιό
Γεράκι – Κατσαρού
3ος όμιλος
1η αγωνιστική (10/10)
Αναγέννηση Μακρ. – Βρίνα
Απόλλων Ν.Φ. – ΠΑΟΚ
2η αγωνιστική
Βρίνα – Απόλλων Ν.Φ.
ΠΑΟΚ – Αναγέννηση Μακρ.
3η αγωνιστική
Απόλλων Ν.Φ. – Αναγέννηση Μακρ.
Βρίνα – ΠΑΟΚ
4ος όμιλος
1η αγωνιστική (10/10)
Λέοντες – Χλαβαρι
Αετός Κ. – Ίφιτος Καλ.
2η αγωνιστική
Χάβαρι – Αετός Κ.
Ίφιτος – Λέοντες
3η αγωνιστική
Αετός – Λέοντες
Χάβαρι – Ίφιτος
5ος όμιλος
1η αγωνιστική (10/10)
Αχιλλέας – Δάφνη Ανδρ.
Ηλειακός Βαρθ. – Πρίγκιπες
2η αγωνιστική
Δάφνη – Ηλειακός Βαρθ.
Αχιλλέας – Πρίγκιπες
3η αγωνιστική
Ηλειακός Βαρθ. – Αχιλλέας
Δάφνη – Πρίγκιπες
– Στην πρώτη φάση, σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσοτέρων σωματείων θα εφαρμόζονται τα σχετικά άρθρα του Κ.Α.Π. για την τελική βαθμολογική κατάταξη των σωματείων.
* * * Στην δεύτερη φάση θα λάβουν μέρος τα προκρινόμενα σωματεία της πρώτης φάσης και τα σωματεία της Γ’ Εθνικής Ερασιτεχνικής και της Α1 κατηγορίας.
Στις επόμενες φάσεις μετά την πρώτη, δηλαδή από τη δεύτερη, οι αγώνες θα είναι μονοί (νοκ άουτ) σε ζευγάρια, μετά από κλήρωση, πλην της ημιτελικής φάσης όπου οι αγώνες θα είναι διπλοί εντός – εκτός έδρας.
Μέχρι και την προημιτελική φάση του Κυπέλλου όπου και οι αγώνες είναι μονοί, εάν υπάρχει διαφορά δύο ή περισσότερων κατηγοριών, τότε ο αγώνας θα διεξάγεται στην έδρα του σωματείου της μικρότερης κατηγορίας ανεξαρτήτως κλήρωσης.
Στους διπλούς αγώνες σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί η ομάδα που έχει σημειώσει τα περισσότερα εκτός έδρας τέρματα και σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας θα τηρηθεί η διαδικασία της ημίωρης παράτασης – πέναλτι σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΑΠ.
Στους αγώνες Κυπέλλου είναι υποχρεωτική η παρουσία γιατρού (η οποία θα αναγράφεται στο Φ.Α. και θα αποδεικνύεται με την υπογραφή και τη σφραγίδα του γιατρού) με ευθύνη του γηπεδούχου σωματείου. Σε περίπτωση απουσίας γιατρού ο αγώνας δεν θα διεξάγεται και το γηπεδούχο σωματείο θα υφίστανται τις κυρώσεις που προβλέπονται από το άρθρου 16§2α ΚΑΠ.