Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΟ στο Γουδή η κλήρωση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας για την σεζόν 2016-2017, με την συμμετοχή και Κυπελλούχου Ηλείας του Πανηλειακού.
Η κληρωτίδα ανέδειξε τα εξής ζευγάρια για την πρώτη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης, οι αγώνες των οποίων είναι μονοί και θα διεξαχθούν την άλλη Τετάρτη 5 Απριλίου:
7ος όμιλος – 1η αγωνιστική
Ηρακλής Ξυλοκάστρου – Καλαμάτα
ΑΟ Κατασταρίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου
ΑΟ Σάμης – Πανηλειακός
2η αγωνιστική (12/4)
Νικητής 2 (ΑΟ Κατασταρίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου) – Νικητής 3 (ΑΟ Σάμης – Πανηλειακός)
Χωρίς αγώνα ο νικητής 1
3η αγωνιστική
Νικητής (Ηρακλής Ξυλοκάστρου – Καλαμάτα) – Νικητής του αγώνα της 2ης αγωνιστικής
* Δηλαδή για τον Πανηλειακό βγήκαν τρία σερί εκτός έδρας(!) παιχνίδια, εφόσον προχωρήσει μέχρι εκεί!
Κι ο νικητής αυτού του Ομίλου θα παίξει μετά ως γηπεδούχος με τον Νικητή από τον 8ο όμιλο. Που περιλαμβάνει τις ομάδες, ΑΟ Σουρμένων, ΑΨΕΣ Πυθαγόρας, ΑΟ Σύρου, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, Ηρακλής Θυμιανών Χίου, Διαγόρας Ρόδου, ΑΠΟ Κερατσίνι
* * * Η κλήρωση που διεξήχθη την Τρίτη 28 Μαρτίου, είναι μια για μέχρι και το …τέρμα.
* * * Ο Κυπελλούχος Ηλείας για τη Β’ Φάση έχει τοποθετηθεί στον 7ο όμιλο:
Ηλεία (ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ),
Ζάκυνθος (Καταστάρι),
Μεσσηνία (Καλαμάτα),
Αχαία (Κεραυνός Αγ. Βασιλείου),
Κορινθία (Ηρακλής Ξυλοκάστρου),
Κεφαλληνία-Ιθάκη (ΑΟ Σάμης)
Κληρώθηκε λοιπόν με μια από αυτές τις υπόλοιπες πέντε ομάδες στην 1η αγωνιστική (κι αν κερδίσει, θα παίξει με μια άλλη στη συνέχεια κ.τ.λ., ενώ αν επικρατήσει στον όμιλο, θα συνεχίσει αγωνιζόμενος με νικητή από άλλον όμιλο, οι οποίοι συνολικά είναι 9).
Ενώ όλοι οι αγώνες από αυτή τη Β’ φάση της διοργάνωσης μέχρι και τον Τελικό, διεξάγονται με το σύστημα απλών (μονών) συναντήσεων αποκλεισμού.
* * * Ως ημερομηνία έναρξης των αγώνων έχει οριστεί η επόμενη Τετάρτη 5 Απριλίου. Η ώρα θα καθοριστεί προσεχώς από την ΕΠΟ.
Συνολικά, οι αγώνες του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων, περιόδου 2016-2017, θα διεξαχθούν σε 7 αγωνιστικές, ως ακολούθως:
1η αγωνιστική: Τετάρτη 05-04-2017
2η αγωνιστική: Τετάρτη 12-04-2017
3η αγωνιστική: Τετάρτη 19-04-2017
4η αγωνιστική: Τετάρτη 26-04-2017
5η αγωνιστική: Τετάρτη 03-05-2017
6η αγωνιστική: Τετάρτη 10-05-2017
7η αγωνιστική: Σάββατο 20-05-2017 Τελικός Αγώνας (σε ουδέτερο γήπεδο)