«Καλούμε τους πολίτες να συμβάλλουν στην προσπάθειά μας και αντί εισιτηρίου να φέρουν τρόφιμα μακράς διάρκειας & είδη ρουχισμού για το Κοινωνικό Παντοπωλείο, και σχολικά βιβλία Λυκείου & γραφική ύλη για το Κοινωνικό Φροντιστήριο»
Επιτυχημένη ήταν η χθεσινή έναρξη του 1ου Port Festival με πρωταγωνιστές στο μουσικό μέρος τους Στέλιο Σαλβαδόρ – Μωρά στη Φωτιά (Θεσσαλονίκη), Micky ‘n Mallory (Πύργος) και Dizzy Dizign (Κυπαρισσία), και στα εργαστήρια τη θεατρολόγο Βίκυ Πετροπούλου (δημιουργική απασχόληση) και την Λίτσα Καστριτσέα (ανακύκλωση).
Σήμερα οι εκδηλώσεις είναι με τα βλέμματα στραμμένα στο Λεωνίδα Μπαλάφα και τους μουσικούς του. Η συναυλία ξεκινά στις 9 με τα τοπικά μουσικά συγκροτήματα Ελεύθερη Πτώση (Πύργος), Passepartout (Πύργος) και Villa Garage (Αμαλιάδα).
Το Port Festival, όπως και χθες, θα είναι ανοιχτό από τις 7 το απόγευμα με τους Djs Sub’s kin και Daio στα decks. Παράλληλα συνεχίζεται για δεύτερη ημέρα το εργαστήρι με κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά για ενήλικες, με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Λίτσα Καστριτσέα. Επίσης, την ίδια ώρα θα πραγματοποιείται το εργαστήρι με αφηγήσεις παραμυθιών και εικαστικές δημιουργίες για παιδιά, με υπεύθυνες τις Κωνσταντία Γανδά, Μαριάννα Χρονοπούλου και Δήμητρα Τσιάτα. Ακροβατικά με πανιά από τις Σιλένα Λάγκα και Μαρίνα Μπίζα έρχονται να συμπληρώσουν το πρόγραμμα της ημέρας και να προσφέρουν ένα ξεχωριστό θέαμα στο κοινό, ενώ η ομάδα Urban Colours δίνει χρώμα με ένα ιδιαίτερο graffiti στον τοίχο παραμελημένου κτιρίου.
Οι διοργανωτές καλούν τους θεατές, αντί εισιτηρίου, να φέρουν μαζί τους τρόφιμα μακράς διάρκειας, είδη ρουχισμού, σχολικά βιβλία Λυκείου και γραφική ύλη. Ειδικότερα τονίζουν ότι το Port Festival είναι μια εκδήλωση από τους πολίτες για τους πολίτες και η επιτυχία του δεν θα εξαρτηθεί μόνο από την επιτυχία των καλλιτεχνικών εκδηλώσεών του, αλλά και από τη βοήθεια που θα συγκεντρώσει για τις δομές κοινωνικής αλληλεγγύης: το Κοινωνικό Παντοπωλείο και το Κοινωνικό Φροντιστήριο.
Ο Λεωνίδας Μπαλάφας
Ο Λεωνίδας Μπαλάφας γεννήθηκε στην Αθήνα το 1981 και κατάγεται από την Καρδίτσα. Από πολύ μικρός άρχισε να έχει μουσικά ερεθίσματα. Από τα δέκα του χρόνια ακολουθούσε το γαμπρό του στους ραδιοφωνικούς σταθμούς που δούλευε και συμμετείχε ενεργά τραγουδώντας on air πάνω από τα τραγούδια που έπαιζαν. Έχει παρακολουθήσει μαθήματα φωνητικής και ορθοφωνίας σε διάφορα ωδεία. Σε ηλικία 14 χρονών έχει στα χέρια του την πρώτη του κιθάρα.
Το 1999 έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο Σταυρό του Νότου και στη συνέχεια στη μπουάτ Απανεμιά στην Πλάκα. Το 2004 συμμετέχει στη ροκ σκηνή Όνομα του Ρόδου, και αργότερα στην Αρχιτεκτονική. Πήρε μέρος σε μουσικούς διαγωνισμούς όπου κατέλαβε την πρώτη θέση, κερδίζοντας τις εντυπώσεις για τις φωνητικές του ικανότητες και την καλλιτεχνική του υπόσταση.
Την Τετάρτη οι Imam Baildi
Οι εκδηλώσεις του Port Festival κλείνουν αύριο Τετάρτη 31 Ιουλίου με τους Imam Baildi να συγκεντρώνουν το μεγάλο ενδιαφέρον του κοινού, της συναυλίας των οποίων θα προηγηθούν το τοπικά συγκροτήματα The Baguettes και Alma Session από τον Πύργο.
Εντωμεταξύ περιβαλλοντικές ομάδες οργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση στις 7 με θέμα τον επαναπλημμυρισμό της λίμνης Μουριάς, με προβολή του ντοκιμαντέρ «Ήταν κάποτε μια λίμνη» από τα παιδιά του 3θέσιου Δημοτικού Σχολείου Αγ. Ιωάννη και συζήτηση.