Στον ίδιο όμιλο που είχαμε παρουσιάσει από καιρό πριν μέσα από τα σχετικά ρεπορτάζ, βρίσκονται κι επίσημα μετά τον καταρτισμό οι ομάδες της Ηλείας! Συγκεκριμένα οι δυο από αυτές, δηλαδή η Δόξα Νέας Μανωλάδας κι ο ΠΑΟ Βάρδας, αφού ο Πανηλειακός αν και κατέθεσε τυπικά τη συμμετοχή (στις αρχές Αυγούστου που έληγε η προθεσμία), τελικά δεν μπόρεσε να φτιάξει ομάδα και στην πιο μαύρη σελίδα της ιστορίας του, δεν θα κατέβει στο Πρωτάθλημα. Ούτε σε αυτής της κατηγορίας κι ούτε βέβαια και σε καμιάς άλλης…
Μάλιστα το πρωί της Πέμπτης και λίγο πριν την κλήρωση απέσυρε και τυπικά τη συμμετοχή του ώστε να μην έμπαινε καν στην κληρωτίδα.
Αυτό έγινε για διαδικαστικούς λόγους που έχουν σχέση με το πόσους μείον βαθμούς θα ξεκινήσει π.χ. αν τη νέα χρονιά θελήσει να κάνει ένα νέο ξεκίνημα από την Α1 τοπική Κατηγορία Ηλείας.
Κι επίσης, η κίνηση της απόσυρσης έγινε σε συνεννόηση ανθρώπων του προσωρινού συμβουλίου του Πανηλειακού με τον πρόεδρο της ΕΠΣ Ηλείας Άρη Κουλούρη.
* Ενώ τελικά το θέμα των πόσων μείον βαθμών θα υπάρξουν στο παθητικό του ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΥ δεν είναι ξεκάθαρο από τώρα, αλλά θα οριστικοποιηθεί προσεχώς…
Ο πρόεδρος της Επιτροπής Πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής της ΕΠΟ Μιχάλης Τζανόπουλος ανέφερε πριν την έναρξη της κλήρωσης ότι: “Μόλις τώρα, δηλαδή κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή ο Πανηλειακός απέστειλε έγγραφο μη συμμετοχής. Αυτό είναι ασέβεια! Είναι ασέβεια και προς τις άλλες ομάδες και προς το πρωτάθλημα και προς το πρόσωπο μου…” τόνισε με καυστικό ύφος!
O 3ος ΟΜΙΛΟΣ έχει τελικά ως εξής (έμεινε με 14 ομάδες):
1. Ε.Π.Σ. ΛΕΣΒΟΥ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ Α.Ε.Π.Σ.
2. Ε.Π.Σ. ΧΙΟΥ – ΚΑΝΑΡΗΣ ΝΕΝΗΤΩΝ Α.Π.Ο.
3. Ε.Π.Σ. ΕΥΒΟΙΑΣ – ΧΑΛΚΙΣ Α.Ο.
4. Ε.Π.Σ. ΕΥΒΟΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ
5. Ε.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΥ – ΛΕΒΑΝΤΕ Α.Ο.
6. Ε.Π.Σ. ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ – ΛΟΥΤΡΑΚΙ Π.Α.Ο.
7. Ε.Π.Σ. ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο.
8. Ε.Π.Σ. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ Π.Σ.
9. Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ – ΔΟΞΑ ΝΕΑΣ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ Α.Π.Ο.
10. Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ – ΠΑΜΒΟΥΠΡΑΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. ΒΑΡΔΑΣ
11. Ε.Π.Σ. ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ Α.Π.Ο.
12. Ε.Π.Σ. ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ – ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ
13. Ε.Π.Σ. ΕΠΣΔΑ – ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ Α.Γ.Σ.
14. Ε.Π.Σ. ΛΑΚΩΝΙΑΣ – ΣΠΑΡΤΗ Α.Ε.
(από τις παραπάνω ομάδες, δεν έχει μπει ακόμα στο γήπεδο ο Παναργειακός και είναι εξαιρετικά αμφίβολη και η δική του συμμετοχή)
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:
1η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών – Παναρκαδικός
Καλαμάτα – Δόξα Μανωλάδας
ΑΟ Λεβάντε – Κανάρης Νενήτων
ΑΟ Λουτράκι – Βύζας Μεγάρων
ΑΟ Χαλκίς – Αιολικός
Παναργειακός – ΠΑΟ Βάρδας
ΑΟ Σπάρτη – ΑΕ Ερμιονίδας
2η αγωνιστική
Καλαμάτα – Ηρακλής Ψαχνών
Παναρκαδικός – Λεβάντε
Δόξα Ν. Μανωλάδας – Λουτράκι
Κανάρης – Χαλκίδα
Βύζας Μεγάρων – Παναργειακός
Αιολικός – Σπάρτη
ΠΑΟ Βάρδας – Ερμιονίδα
3η αγωνιστική
Ηρακλής Ψαχνών – Λεβάντε
Λουτράκι – Καλαμάτα
Χαλκίδα – Παναρκαδικός
Παναργειακός – Δόξα Ν. Μανωλάδας
Σπάρτη – Κανάρης
Ερμιονίδα – Βύζας Μεγάρων
ΠΑΟ Βάρδας – Αιολικός
4η αγωνιστική -17η
ΑΟ Λουτράκι-Ηρακλής Ψαχνών
ΑΟ Λεβάντε-ΑΟ Χαλκίδας
Καλαμάτα-Παναργειακός
Παναρκαδικός-Σπάρτη
Δόξα Ν. Μανωλάδας-Ένωση Ερμιονίδας
Κανάρης Νενήτων-ΠΑΟ Βάρδας
Βύζας Μεγάρων-Αιολικός
5η αγωνιστική -18η
Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χαλκίδας
Παναργειακός-ΑΟ Λουτράκι
Σπάρτη-ΑΟ Λεβάντε
Ένωση Ερμιονίδας-Καλαμάτα
ΠΑΟ Βάρδας-Παναρκαδικός
Αιολικός-Δόξα Ν. Μανωλάδας
Βύζας Μεγάρων-Κανάρης Νενήτων
6η αγωνιστική -19η
Παναργειακός-Ηρακλής Ψαχνών
ΑΟ Χαλκίδας-Σπάρτη
ΑΟ Λουτράκι-Ένωση Ερμιονίδας
ΑΟ Λεβάντε-ΠΑΟ Βάρδας
Καλαμάτα-Αιολικός
Παναρκαδικός-Βύζας Μεγάρων
Δόξα Ν. Μανωλάδας-Κανάρης Νενήτων
7η αγωνιστική -20ή
Ηρακλής Ψαχνών-Σπάρτη
Ένωση Ερμιονίδας-Παναργειακός
ΠΑΟ Βάρδας-ΑΟ Χαλκίδας
Αιολικός-ΑΟ Λουτράκι
Βύζας Μεγάρων-ΑΟ Λεβάντε
Κανάρης Νενήτων-Καλαμάτα
Δόξα Ν. Μανωλάδας-Παναρκαδικός
8η αγωνιστική -21η
Ένωση Ερμιονίδας-Ηρακλής Ψαχνών
Σπάρτη-ΠΑΟ Βάρδας
Παναργειακός-Αιολικός
ΑΟ Χαλκίδας-Βύζας Μεγάρων
ΑΟ Λουτράκι-Κανάρης Νενήτων
ΑΟ Λεβάντε-Δόξα Ν. Μανωλάδας
Καλαμάτα-Παναρκαδικός
9η αγωνιστική -22η
Ηρακλής Ψαχνών-ΠΑΟ Βάρδας
Αιολικός-Ένωση Ερμιονίδας
Βύζας Μεγάρων-Σπάρτη
Κανάρης Νενήτων-Παναργειακός
Δόξα Ν. Μανωλάδας-ΑΟ Χαλκίδας
Παναρκαδικός-ΑΟ Λουτράκι
ΑΟ Λεβάντε-Καλαμάτα
10η αγωνιστική -23η
Αιολικός-Ηρακλής Ψαχνών
ΠΑΟ Βάρδας-Βύζας Μεγάρων
Ένωση Ερμιονίδας-Κανάρης Νενήτων
Σπάρτη-Δόξα Ν. Μανωλάδας
Παναργειακός-Παναρκαδικός
ΑΟ Χαλκίδας-Καλαμάτα
ΑΟ Λουτράκι-ΑΟ Λεβάντε
11η αγωνιστική -24η
Ηρακλής Ψαχνών-Βύζας Μεγάρων
Κανάρης Νενήτων-Αιολικός
Δόξα Ν. Μανωλάδας-ΠΑΟ Βάρδας
Παναρκαδικός-Ένωση Ερμιονίδας
Καλαμάτα-Σπάρτη
ΑΟ Λεβάντε-Παναργειακός
ΑΟ Χαλκίδας-ΑΟ Λουτράκι
12η αγωνιστική -25η
Κανάρης Νενήτων-Ηρακλής Ψαχνών
Βύζας Μεγάρων-Δόξα Ν. Μανωλάδας
Αιολικός-Παναρκαδικός
ΠΑΟ Βάρδας-Καλαμάτα
Ένωση Ερμιονίδας-ΑΟ Λεβάντε
Σπάρτη-ΑΟ Λουτράκι
Παναργειακός-ΑΟ Χαλκίδας
13η αγωνιστική -26η
Ηρακλής Ψαχνών-Δόξα Ν. Μανωλάδας
Παναρκαδικός-Κανάρης Νενήτων
Καλαμάτα-Βύζας Μεγάρων
ΑΟ Λεβάντε-Αιολικός
ΑΟ Λουτράκι-ΠΑΟ Βάρδας
ΑΟ Χαλκίδας-Ένωση Ερμιονίδας
Σπάρτη-Παναργειακός
* * * Από τη Γ΄ Εθνική κατηγορία θα προβιβαστούν στη Β΄ Εθνική κατηγορία, μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και την τελική επικύρωση των βαθμολογικών πινάκων οι πρωταθλήτριες ομάδες των τεσσάρων ομίλων (μία από κάθε όμιλο). Σύνολο: τέσσερις (4) ομάδες.
Στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας για την περίοδο 2016/2017 θα παραμείνουν, σε κάθε όμιλο, οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις από την 2η έως και την 9η. Οι υπόλοιπες ομάδες κάθε ομίλου θα υποβιβαστούν στα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. που ανήκουν.
Από τα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. θα προβιβαστούν στη Γ΄ Εθνική (για την περίοδο 2016/2017) είκοσι οχτώ (28) ομάδες, δηλαδή οι δύο (2) πρώτες ομάδες από κάθε ένα από τους δεκατέσσερις (14) ομίλους που συγκροτούνται για τα μπαράζ πρωταθλητών των Ενώσεων.
* Το πρωτάθλημα της περιόδου 2015/2016 θα ξεκινήσει στις 27 Σεπτεμβρίου και θα λήξει (και για τους τέσσερις ομίλους) στις 30 Απριλίου 2016. Το πρωτάθλημα θα διεξάγεται Σάββατο και Κυριακή ενώ ο 3ος Όμιλος αν δεν μεσολαβήσει κάποιοι απρόοπτο δεν έχει καμιά εμβόλιμη αγωνιστική για ημέρα Τετάρτη.