Με το κύριο μέρος των τοπικών αγώνων ποδοσφαίρου σε όλες τις κατηγορίες, συνεχίστηκε την Κυριακή η αγωνιστική δραστηριότητα στην Ηλεία.
Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες μέχρι τώρα, των τεσσάρων κατηγοριών της Ηλείας (Α1, Α2, Β’ Γ’), καθώς επίσης η συνέχεια και τι προβλέπεται για ΑΝΟΔΟ και ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟ, έχουν ως εξής:
Α1 ΗΛΕΙΑΣ Βέρροιος – 13η αγωνιστική (Κυριακή)
Ολυμπιακός Σαβ. – Κεραυνός Χειμ. 3-1
Νίκη Τραγανού – Ξενοφών Κρεστ. 1-1
Ενιπέας – Αίας Γαστούνης 2-1
Ατρομητος Καβ.- Λευκός Αστέρας 0-3 α.α.
Χάβαρι – Αρης 3-0 α.α
* Το Σάββατο
ΑΠΟ Κουρτέσι – Αστέρας/Πανόπουλο 1-1
Αργοναύτης – Ηλειακός Βαρθ. 1-2
Κένταυρος Μαγ.- Προοδευτική 3-1
Βαθμολογία (σε 13 αγωνιστικές)
Αστέρας/Πανόπουλο 35 34-13
Ξενοφών Κρεστένων 28 40-17
——————————————
Νίκη Τραγανού 27 24-11
Κένταυρος Μαγούλας 27 27-14
Ενιπέας Λατζοϊου 26 22–9
Αίας Γαστούνης 25 24-10
Ολυμπιακός Σαβαλίων 21 25-24
Προοδευτική Μανολ. 19 17-19
ΑΟ Χάβαρι 19 19-18
Κεραυνός Χειμαδιού 16 19–23
Ηλειακός Βαρθολ. 16 12-17
ΑΠΟ Κουρτέσι 15 13-16
——————————————
Λευκός Αστέρας Σκουρ. 11 13-18
——————————————
Αργοναύτης 7 22-32
Ατρόμητος Καβασ. -3 10-31
Άρης Αρχ. Ολυμπ. – 9 0-9
* Ο Ατρόμητος αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα κι έχει ποινή μείον 6 βαθμούς (και θα ξεκινήσει σε όποιο πρωτάθλημα ξαναγωνιστεί από τη νέα σεζόν με μείον 6)
* Ο πρωταθλητής προκύπτει απευθείας αν έχει διαφορά πάνω από τέσσερις βαθμούς (π.χ. πέντε) από το δεύτερο. Αν έχει μέχρι και τέσσερις, τότε δίνουν πλέι οφς μεταξύ τους.
* Υποβιβάζονται τρεις ομάδες (ανεξαρτήτως ή όχι, αν ανέβει στη Γ” Εθνική ο πρωταθλητής μέσα από τα μπαράζ). Ο 14ος υποβιβάζεται κι αυτός απευθείας αν έχει διαφορά πέντε βαθμούς και πάνω με τον 13ο, αλλιώς αν έχει διαφορά από τέσσερις και κάτω, παίζουν μαζί αγώνες πλέι – άουτ. Θα υποβιβαστούν τέσσερις αν υποβιβαστεί και ένα από τα ηλειακά σωματεία της φετινής Γ” Εθνικής.
Η επόμενη 14η αγωνιστική
Α2 ACS – Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής
Κυριακή
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ – ΔΟΞΑ ΕΛΑΙΩΝΑ 1-1
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΛΑΙΟΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΠΕΛΟΚΑΜΠΟΥ 4-3
ΑΛΦΕΙΟΝΙΣ ΑΛΦΕΙΟΥΣΑΣ – ΠΑΟΚ ΚΑΚΟΒΑΤΟΥ 0-0
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ – ΜΥΡΣΙΝΑΪΚΟΣ 1-2
ΑΕΤΟΣ ΚΕΝΤΡΟΥ – ΑΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ 0-4
ΑΛΦΕΙΟΣ – ΠΕΛΟΨ ΠΥΡΓΟΥ 6-0
Σάββατο
ΠΑΝΩΛΕΝΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΛΛΙΚΩΜΟΥ 2-2
ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΚΑΤΣΑΡΟΥ 2-1
Η Βαθμολογία (Σε 13 αγώνες)
Αλφειός Επιταλίου 33 44-15
Ηρακλής Π/Β 26 30-18
Ολυμπιακός Ζαχάρως 24 25-19
Χελιδόνια 23 23-21
——————————————
Ηλειακός Λεχαινών 23 23-19
Εθνικός Αμπελ/μπου 20 29-20
Κόροιβος Κατσ. 20 19-13
Κεραυνός Καλλικώμου 19 31-29
Δόξα Ελαιώνα 18 17-16
Μυρσιναϊκός 17 26-24
——————————————
Πέλοπας Πύργου 15 16–20
Πανωλενιακός 14 13-21
Ολυμπιάδα Γουμέρου 10 13–22
ΠΑΟ Κακοβάτου 10 14-24
——————————————
Αετός Κέντρου 9 16-31
Αλφειονίδα 5 14-37
* Ανεβαίνουν στην Α1 το λιγότερο δυο, και το περισσότερο τέσσερις ομάδες (σε σχέση με τυχόν υποβιβασμούς από την τωρινή Γ” Εθνική, κι αν ανέβει ή όχι ο πρωταθλητής της Α1 στη Γ” Εθνική μέσα από τα μπαράζ). Οι τέσσερις πρώτοι της κανονικής περιόδου δίνουν στη συνέχεια σε όμιλο, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η με 4 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 1 και η 4η με 0, ενω αν η 1η έχει τέσσερις ή περισσότερους βαθμούς διαφορά από τη 2η ξεκινάει με άλλον έναν βαθμό, δηλαδή με 5).
Ενω υποβιβάζονται τέσσερις ομάδες (οι δυο απευθείας, ο 14ος απευθείας αν έχει πάνω από 6 βαθμούς διαφορά με τον 11ο αλλιώς παίζει πλέι – άουτ μαζί του, κι ο 13ος απευθείας αν έχει πάνω από 5 βαθμούς διαφορά με τον 12ο αλλιώς παίζει πλέι -άουτ μαζί του).
Η επόμενη 14η αγωνιστική
Αετός Κέντρου – Ηρακλής Π/Β
Εθνικός Αμπελ. – Ολυμπιάδα
Χελιδόνια – Ολυμπιακός Ζαχ.
Μυρσιναϊκός – Αλφειονίδα
Δόξα Ελαιώνα – Ηλειακός Λεχ.
ΠΑΟ Κακοβάτου – Πανωλενιακός
Κόροιβος Κατσ. – Αλφειός Επιταλίου
Καλλίκωμο – Πέλοπας Πύργου
Β` CONSAFO – 11η αγωνιστική
1ος Όμιλος
ΘΥΕΛΛΑ ΠΥΡΓΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ Ν. ΦΙΓΑΛΕΙΑΣ 1-1
ΠΡΟΟΔΟΣ ΣΑΛΜΩΝΗΣ-ΑΟ ΜΑΚΡΙΣΙΑ 1-0
ΑΟ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΖΑΧΑΡΩΣ – ΩΛΕΝΙΑΚΟΣ ΩΛΕΝΑΣ 5-0
ΑΕ Πηνείας – Νέδας 3-0 α.α.
Σάββατο
ΠΕΛΟΨ ΠΕΛΟΠΙΟΥ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑΣ 0-2
ΑΟ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΥΡΓΟΥ 1-0
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΡΙΝΑΣ – ΑΡΗΣ ΛΑΝΘΙΟΥ 2-3
ΑΕΚ ΠΥΡΓΟΥ – ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΥ 1-0
Η βαθμολογία – 1oς όμιλος (σε 11 αγώνες)
Α.Ο. Νεοχωρίου 28-9 30
Πρόοδος Σαλμώνης 25-16 24
Θύελλα Πύργου 28–11 22
——————————————
Απόλλων Ν. Φιγαλείας 25-14 21
Α.Ο. Μακρίσια 29-11 19
Πέλοπας Πελοπίου 23-17 18
Α.Ε. Πηνείας 19-13 18
Άρης Λανθίου 23-17 18
ΑΕΚ Πύργου 22-16 17
Ωλενιακός Ώλενας 16-29 13
Α.Ο. Αγ. Γεωργίου 16-19 12
Ατρόμητος Βαρβάσαινας 19-32 10
——————————————
Ολυμπιακός Πύργου 19-24 9
Κεραυνός Βρίνας 13-23 8
——————————————
Ερμής Πλατάνου 6-29 1
Νέδας Γιαννιτσοχωρίου 4-27 -4
* Ο Ολυμπιακός Πύργου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 6 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Νέδας αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα κι έχει και -6 βαθμούς (και θα επανέλθει όποια νέα περίοδο αγωνιστεί πάλι, με μείον 6 βαθμούς στο ξεκίνημα)
* Ο Ερμής έχει ένα μηδενισμό και – 2 βαθμούς
Η επόμενη 12η αγωνιστική
ΑΕ Πηνείας – ΑΕΚ πύργου
Ερμής Πλ. – Θύελλα Π.
Νέδας – Πρόοδος 0-3 α.α.
Απόλλων Ν.Φ. – Κεραυνός Βρ.
Μακρίσια – Αγ. Γεώργιος
Άρης Λαν.– ΑΟ Νεοχωρίου
Ολυμπιακός Π. – Πελόπιο
Ωλενιακός – Ατρόμητος Βαρβ.
2ος Όμιλος
ΑΕΤΟΣ ΑΛΠΟΧΩΡΙΟΥ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 1-3
ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΡΔΑΜΑ – ΑΟ ΑΡΕΤΗΣ 2-1
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ- ΠΗΝΕΙΑΚΟΣ 1-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΥΡΤΙΑΣ – ΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ 5-1
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΥΝΕΪΚΩΝ 2-0
Σάββατο
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΥΡΓΟΥ – ΕΛΠΙΔΑ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ 1-4
ΛΕOΝΤΕΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΑΦΟΒΟΣ ΒΡΟΧΙΤΣΑΣ 0-2
ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΕΡΑΚΙΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ 0-1
Η βαθμολογία – 2oς όμιλος – (Σε 11 αγώνες)
Ολυμπιακός Μυρτιάς 32 –14 25
Αχιλλέας Νεοχωρίου 30 –13 24
Άφοβος Βροχίτσας 21 –12 24
——————————————————-
Λέοντες Αμαλιάδας 25 –15 21
Α.Ο. Αρετής 23 –16 20
Εθνικός Αμαλιάδας 19 –16 19
Δάφνη Ανδραβίδας 21 –13 19
Εθνικός Γερακίου 17 –12 17
Αετός Αλποχωρίου 23 –17 16
Θύελλα Καρδαμά 23 –18 16
Άρης Δήμητρας 22 –26 13
Πηνειακός 18 –17 13
——————————————————
Φίλιππος Ανδραβίδας 9 –23 8
Απόλλων Δουνείκων 11 –32 6
—————————————————-
Ηρακλής Πύργου 10 –30 6
Ελπίδα Βαρθολομιού 12–43 3
Η επόμενη 12η αγωνιστική
Θύελλα Καρδαμά – Εθνικός Γερακίου
Δάφνη Ανδραβίδας – Λέοντες Αμαλιάδας
ΑΟ Αρετής – Ολυμπιακός Μυρτιάς
Άφοβος Βροχίτσας – Αχιλλέας Νεοχωρίου
Άρης Δήμητρας – Ηρακλής Πύργου
Πηνειακός – Αετός Αλποχωρίου
Ελπίδα Βαρθολομιού- Φίλιππος Ανδραβίδας
Εθνικός Αμαλιάδας – Απόλλων Δουνείκων
* * * Από τη Β” Κατηγορία ανεβαίνουν στην Α2, από δυο το λιγότερο ως πέντε το περισσότερο ομάδες (ανάλογα και με τους προβιβασμούς – υποβιβασμούς των παραπάνω κατηγοριών). Οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου, σύνολο έξι, της κανονικής περιόδου δίνουν στη συνέχεια σε όμιλο, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η κάθε Ομίλου με 5 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 0).
Ενω υποβιβάζονται τρεις ομάδες από κάθε όμιλο (οι δυο απευθείας, ο 14ος απευθείας αν έχει πάνω από 4 βαθμούς διαφορά με τον 13ο, αλλιώς παίζει πλέι – άουτ μαζί του, με διαφορά μέχρι 4).
Γ’ LEGEA – 1οη αγωνιστική (έναρξη Β’ γύρου)
1ος Όμιλος
ΑΟ ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑΣ-ΑΟ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑΣ 2-1
ΑΟ ΔΙΓΕΝΗΣ ΧΑΡΙΑΣ – ΑΙΟΛΟΣ 5-5
ΑΟ ΑΜΠΕΛΩΝΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΙΛΑ 0-3
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΣΤΕΪΚΩΝ 5-1
Ρεπό: Αγ. Δημήτριος
Η βαθμολογία (σε 10 αγώνες)
Απόλλων Σμίλα 49 – 3 27
Α.Ο. Ανδρίτσαινας 25 – 11 18
Πήγασος Πρασίνου 26 – 17 16
Α.Ο. Κουτσοχέρας 21 – 8 15
——————————————-
Α.Ο. Αμπελώνας 24 – 18 13
Ατρόμητος Λαστείκων 16 –29 12
Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου 6 –36 3
Διγενής Χαριάς 10 – 37 2
Αίολος Πύργου 14 – 27 1
* Ο Α.Ο. Ανδρίτσαινας ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 2 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Αίολος Πύργου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 6 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ρεπό έχει κάνει ο Αγ. Δημήτριος,
Η επόμενη 11η αγωνιστική
Απόλλων Σμίλα – Πήγασος Πρασίνου
Λαστέικα – Αγ. Δημήτριος
Ανδρίτσαινα – Διγενής Χαριάς
Κουτσοχέρα – Αμπελώνας
Ρεπό Αίολος
2ος Όμιλος
ΙΦΙΤΟΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ – ΔΟΞΑ ΑΓΙΑΣ ΜΑΥΡΑΣ 3-4
ΑΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΣΩΣΤΙ 1-6
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΟΡΥΦΗΣ-ΑΟ ΚΑΣΤΡΟ 0-7
Ρεπό: Πρίγκιπες
Σάββατο: ΑΠΟΛΛΩΝ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 1-2
Η βαθμολογία (σε 11 αγώνες)
Α.Ο. Κάστρο 28 – 13 24
Πρίγκιπες Λεχαινών 29 – 7 19
Απόλλων Γαστούνης 22 -18 18
Ιφιτος Καλυβίων 23 – 18 16
——————————————-
Δόξα Αγ. Μαύρας 22 – 22 12
Αναγέννηση Αμαλιάδας 15 -17 11
Κένταυρος Σώστι 16 -17 9
Α.Ο. Περιστερίου 9 -25 3
Αναγέννηση Κορυφής 9 –30 1
* Ο Κένταυρος Σωστίου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 2 βαθμούς από την περασμένη περίοδο!
* Ρεπό έχουν κάνει οι Πρίγκιπες,
Η επόμενη 11η αγωνιστική
Αναγέννηση Αμ. – Περιστέρι
Σώστι – Πρίγκιπες Λεχ.
Αναγέννηση Κορ. – Ίφιτος Καλ.
Κάστρο – Απόλλων Γ.
Ρεπό Δόξα Α.Μ.
* Ανεβαίνουν από τη Γ” στη Β” Κατηγορία, όσες ομάδες χρειάζεται για να συμπληρωθεί ο αριθμός της στη νέα περίοδο, όπως συγκεκριμένα αναφέρει η προκήρυξη του πρωταθλήματος από τη διοργανώτρια. Οι τέσσερις πρώτοι της κανονικής περιόδου κάθε Ομίλου δίνουν στη συνέχεια σε άλλο Όμιλο των 8 ομάδων, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η με 4 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 1 και η 4η με 0, ενω αν η 1η κάθε Ομίλου έχει τέσσερις ή περισσότερους βαθμούς διαφορά από τη 2η ξεκινάει με άλλον έναν βαθμό, δηλαδή με 5).
Κύπελλο Ηλείας: Οι προημιτελικοί
Οι προημιτελικοί αγώνες του φετινού Κυπέλλου Ηλείας, που και αυτής της φάσης είναι μονοί:
Ολυμπιακός Σαβαλίων – Ξενοφών Κρεστένων (3/12, 5-6 πέναλτι, 0-0 καν. Αγώνας και παράταση)
ΑΟ Χάβαρι – ΑΟ Χελιδόνια (10/12, 3-0)
Αστέρας/Πανόπουλο – Νίκη Τραγανού (Τετάρτη 17/12)
Αίας Γαστούνης- Ενιπέας Λατζοϊου (Τετάρτη 17/12)
Οι Ημιτελικοί (έχει ήδη γίνει η σχετική κλήρωση και γι” αυτούς)
– AO Χάβαρι – Ξενοφών Κρεστ.
– Ο Νικητής Αίας – Ενιπέας με το νικητή Αστέρας/Πανόπουλο – Νίκη Τραγανού
* Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι διπλοί (και οι πρώτοι, προγραμματίζονται για τα τέλη Ιανουαρίου το νωρίτερο).