Συνεχίστηκε την Τετάρτη η αγωνιστική δραστηριότητα με αγώνες ποδοσφαίρου στην Ηλεία, και συγκεκριμένα: Με τη διεξαγωγή του Β” ημιτελικού Κυπέλλου (Αστέρας – Αίας), κι ακόμα, την 20η αγωνιστική στον 1ο Όμιλο της Β” Κατηγορίας, ένα εξ αναβολής ματς στην Α1 Κατηγορία, ένα εξ αναβολής ματς στον 2ο Όμιλο της Β” Κατηγορίας και δυο εξ αναβολής ματς του 1ου Όμιλου της Γ” Κατηγορίας.
Αναλυτικά:
Β” Ημιτελικός Κυπέλλου Ηλείας – Πρόκριση Αστέρα
Στην Αμαλιάδα διεξήχθη η ρεβάνς του πρώτου αγώνα Αίας Γαστ.- Αστέρας/Πανόπουλο (2-1). Με γηπεδούχο αυτή τη φορά τον Αστέρα. Ο οποίος τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε (με αυτογκόλ) και νίκησε 1-0. Έτσι πήρε την πρόκριση για τον τελικό (ενω με το ως τότε 0-0 προκρινόταν ο Αίας)!
Πλέον, η Αμαλιαδίτικη ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ξενοφώντα Κρεστένων, ο οποίος έχει ήδη πάρει το ένα εισιτήριο από την περασμένη εβδομάδα, στον τελικό.
* Τις αμέσως επόμενες μέρες αναμένεται και η γνωστοποίηση από την ΕΠΣ Ηλείας για την ημερομηνία του τελικού. Αρκετά πιθανή η μεθεπόμενη Τετάρτη 11 Μαρτίου (με λιγότερες πιθανότητες για την προσεχή Τετάρτη 4 Μαρτίου)
A1 (εξ αναβολής από τη 19η αγωνιστική)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ – ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ 2-1
Βαθμολογία (σε 23 αγωνιστικές)
Αστέρας/Πανόπουλο 60 60-19
Ξενοφών Κρεστένων 56 62-18
——————————————
Νίκη Τραγανού 47 40-20
Ενιπέας Λατζοϊου 45 43-18
Κένταυρος Μαγούλας 44 47-28
Αίας Γαστούνης 41 36-15
Προοδευτική Μανολ. 41 37-35
Ολυμπιακός Σαβαλίων 30 38-39
ΑΟ Χάβαρι 30 35-32
Κεραυνός Χειμαδιού 29 32-39
ΑΠΟ Κουρτέσι 28 32-39
Ηλειακός Βαρθολ. 27 21-33
——————————————
Λευκός Αστέρας Σκουρ. 21 28-33
——————————————
Αργοναύτης 15 32-54
Ατρόμητος Καβασ. -3 10-31
Άρης Αρχ. Ολυμπ. – 9 0-9
* Ο Ατρόμητος αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα κι έχει ποινή μείον 6 βαθμούς (και θα ξεκινήσει σε όποιο πρωτάθλημα ξαναγωνιστεί από τη νέα σεζόν με μείον 6) ενω ο Άρης δεν ξεκίνησε καν το πρωτάθλημα (αν και είχε δηλώσει συμμετοχή)
* Τους βαθμούς με Άρη έχουν πάρει για το Β” Γύρο: Κεραυνός, Αστέρας Αμ., Ολυμπιακός Σ., Ενιπέας, ΑΠΟΚ, Προοδευτική, Ξενοφών
* Τους βαθμούς με Ατρόμητο έχουν πάρει για το Β” Γύρο: Αστέρας Αμ., Ολυμπιακός Σ, Ενιπέας, ΑΠΟΚ, Προοδευτική, Ξενοφών, Ηλειακός Β.
* * * Ο πρωταθλητής προκύπτει απευθείας αν έχει διαφορά πάνω από τέσσερις βαθμούς (π.χ. πέντε) από το δεύτερο. Αν έχει μέχρι και τέσσερις, τότε δίνουν πλέι οφς μεταξύ τους.
* * * Υποβιβάζονται τρεις ομάδες (ανεξαρτήτως ή όχι, αν ανέβει στη Γ” Εθνική ο πρωταθλητής μέσα από τα μπαράζ). Ο 14ος υποβιβάζεται κι αυτός απευθείας αν έχει διαφορά πέντε βαθμούς και πάνω με τον 13ο, αλλιώς αν έχει διαφορά από τέσσερις και κάτω, παίζουν μαζί αγώνες πλέι – άουτ.
Θα υποβιβαστούν τέσσερις αν υποβιβαστεί και ένα από τα ηλειακά σωματεία της φετινής Γ” Εθνικής. ΑΝ υποβιβαστούν τέσσερις: Πέφτουν απευθείας οι δυο τελευταίοι – Ο 14ος υποβιβάζεται κι αυτός απευθείας αν έχει διαφορά ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΞΙ βαθμούς (δηλαδή επτά κ.τ.λ.) με τον 11ο (αλλιώς παίζουν πλέι – άουτ) – Ο 12ος παίζει με τον 13ο αν έχουν ΠΕΝΤΕ βαθμούς διαφορά (και κάτω), αλλιώς αν έχουν διαφορά ΠΑΝΩ από πέντε, σώζεται κι ο 12ος απευθείας (και πέφτει απευθείας τότε κι ο 13ος)
Η επόμενη 24η αγωνιστική
ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ – ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ
ΕΝΙΠΠΕΑΣ ΛΑΤΖΟΙΟΥ – ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ
ΛΕΥΚΟΣ ΑΣΤΗΡ ΣΚΟΥΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ – ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ
ΑΟ ΧΑΒΑΡΙ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ/ΠΑΝΟΠΟΥΛΟ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΑΒ. – ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΤΑΚΟΛΟΥ 0-3 α.α
ΑΡΗΣ ΑΡΧ. ΟΛΥΜΠ. – ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ 0-3 α.α.
Β” Κατηγορία – 1ος Όμιλος (20η αγωνιστική) – 3.30 μμ.
ΑΕ ΠΗΝΕΙΑΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΑΡΡΑΧΙΟΥ 2-0
ΩΛΕΝΙΑΚΟΣ ΩΛΕΝΑΣ – ΑΕΚ ΠΥΡΓΟΥ 0-2
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΥΡΓΟΥ 2-1
ΠΕΛΟΨ ΠΕΛΟΠΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΛΑΝΘΙΟΥ 3-1
ΑΟ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΖΑΧΑΡΩΣ – ΑΟ ΜΑΚΡΙΣΙΩΝ 1-0
ΑΟ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ Ν. ΦΙΓ. 0-4
ΠΡΟΟΔΟΣ ΣΑΛΜΩΝΗΣ – ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΥ 2-0 (ανώτερη η ομάδα της Σαλμώνης αν και είχε απουσίες, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και να διατηρηθεί ψηλά στη βαθμολογία, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, στο 8′ και στο 67′ και σκόρερς τους Τάσο Μπιλάι και Νίκο Ασημακόπουλο)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΡΙΝΑΣ – ΝΕΔΑΣ ΓΙΑΝ/ΧΩΡΙΟΥ 3-0 α.α.
Η βαθμολογία – 1oς όμιλος (σε 20 αγώνες)
ΑΟ Νεοχωρίου 50 –18 51
Πρόοδος Σαλμώνης 50 –24 46
Θύελλα Πύργου 49 –19 41
——————————————————–
ΑΕ Πηνείας 34 –18 38
Απόλλων Ν. Φιγαλείας 43 –20 38
Πέλοπας Πελοπίου 44 – 34 37
Άρης Λανθίου 39 -27 34
ΑΟ Μακρίσια 48 – 19 34
ΑΕΚ Πύργου 35 –28 28
ΑΟ Αγ. Γεωργίου 30–46 21
Ατρόμητος Βαρβάσαινας 34 –54 21
Ωλενιακός Ώλενας 32 –50 20
———————————————————–
Ολυμπιακός Πύργου 27 –37 16
Κεραυνός Βρίνας 25– 50 15
———————————————————–
Ερμής Πλατάνου 13 – 50 7
Νέδας Γιαννιτσοχωρίου 4-27 (– 4)
* Ο Ολυμπιακός Πύργου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 6 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Νέδας αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα κι έχει και -6 βαθμούς (και θα επανέλθει όποια νέα περίοδο αγωνιστεί πάλι, με μείον 6 βαθμούς στο ξεκίνημα)
* Ο Ερμής έχει ένα μηδενισμό και – 2 βαθμούς
Η επόμενη 21η αγωνιστική
ΑΕΚ Πύργου – Ολυμπιακός Πύργου
Άρης Λανθίου – Ωλενιακός
ΑΟ Μακρίσια – Ατρόμητος Βαρβάσαινας
Απόλλων Ν. Φιγαλείας – Πέλοπας Πελοπίου
Ερμής Πλατάνου – ΑΟ Αγ. Γεωργίου
ΑΕ Πηνείας – Κεραυνός Βρίνας
Θύελλα Πύργου – Πρόοδος Σαλμώνης
Νέδας Γιαν/ου – ΑΟ Νεοχωρίου 0-3 α.α.
Β” Κατηγορία – 2ος Όμιλος (εξ αναβολής για την 20η αγωνιστική) – 3.30
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΕΡΑΚΙΟΥ 3-1
Η βαθμολογία – 2oς όμιλος – (Σε 20 αγώνες)
Αχιλλέας Νεοχωρίου 58–20 51
Ολυμπιακός Μυρτιάς 46 –24 40
ΑΟ Αρετής 32 –21 36
——————————————————-
Δάφνη Ανδραβίδας 39 –19 36
Θύελλα Καρδαμά 42 –30 36
Άφοβος Βροχίτσας 38 –25 36
Εθνικός Αμαλιάδας 41 –26 36
Εθνικός Γερακίου 36 –25 33
Πηνειακός 39 –27 32
Λέοντες Αμαλιάδας 39 –26 29
Άρης Δήμητρας 34 –39 26
Αετός Αλποχωρίου 28 –31 24
—————————————————-
Φίλιππος Ανδραβίδας 16 –42 13
Ελπίδα Βαρθολομιού 22–65 13
—————————————————-
Απόλλων Δουνείκων 16 –72 (6)
Ηρακλής Πύργου 15–44 (5)
* Υπολογίζεται και ο αγώνας Ηρακλής – Άφοβος (με διακοπή σε βάρος του Ηρακλή, μηδενισμό και – 3 βαθμών, και κατακύρωση της νίκης υπέρ του Αφόβου με 3-0)
* Ηρακλής Πύργου και Απόλλων Δουνείκων ΑΠΟΧΩΡΗΣΑΝ από τη συνέχεια του πρωταθλήματος
Η επόμενη 21η αγωνιστική – Σάββατο 28/2
Εθνικός Γερακίου – Ελπίδα Βαρθολομιού
Πηνειακός – Εθνικός Αμαλιάδας
Αφοβος Βροχίτσας – Φίλιππος Ανδραβίδας
ΑΟ Αρετής – Αετός Αλποχωρίου
Θύελλα Καρδαμά – Αχιλλέας Νεοχωρίου
Λέοντες – Ολυμπιακός Μυρτιάς
Άρης Δήμητρας – Απόλλων Δουνείκων 3-0 α.α.
Δάφνη Ανδραβίδας – Ηρακλής Πύργου 3-0 α.α.
* * * Από τη Β’ Κατηγορία ανεβαίνουν στην Α2, από δυο το λιγότερο ως πέντε το περισσότερο ομάδες (ανάλογα και με τους προβιβασμούς – υποβιβασμούς των παραπάνω κατηγοριών). Οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου, σύνολο έξι, της κανονικής περιόδου δίνουν στη συνέχεια σε όμιλο, διπλούς αγώνες, ξεκινώντας με βαθμολογικά μπόνους, ανάλογα με τη θέση τους (η 1η κάθε Ομίλου με 5 βαθμούς, η 2η με 2, η 3η με 0).
Ενω υποβιβάζονται τρεις ομάδες από κάθε όμιλο (οι δυο απευθείας, ο 14ος απευθείας αν έχει πάνω από 4 βαθμούς διαφορά με τον 13ο, αλλιώς παίζει πλέι – άουτ μαζί του, με διαφορά μέχρι 4).
Γ” Κατηγορία (εξ αναβολής για τη 18η αγωνιστική) – 1ος Όμιλος
ΑΟ Ανδρίτσαινας – Απόλλων Σμίλα 1-4
Αίολος Πύργου – ΑΟ Κουτσοχέρας 2-1
Η βαθμολογία (σε 18 αγώνες)
Απόλλων Σμίλα 84 – 7 48
ΑΟ Ανδρίτσαινας 43 – 24 34
ΑΟ Κουτσοχέρας 39 – 15 30
ΑΟ Αμπελώνας 37 – 26 26
——————————————-
Πήγασος Πρασίνου 37 – 33 21
Διγενής Χαριάς 20 – 51 9
Αγ. Δημήτριος Πουρναρίου 10–66 7
Αίολος Πύργου 23-54 6
Ατρόμητος Λαστείκων 30-46 (14)
* Ο Ατρόμητος Λαστείκων αποσύρθηκε από τα τελευταία ματς (έχει δυο μηδενισμούς και -4 βαθμούς)
* Ο Α.Ο. Ανδρίτσαινας ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 2 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
* Ο Αίολος Πύργου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με – 6 βαθμούς από την περασμένη περίοδο
Γ” Κατηγορία: Η κλήρωση, οι μετέχοντες και οι βαθμοί εκκίνησης στα πλέι – οφ ανόδου