Μια ακόμα σημαντική δράση διοργάνωσε το παράρτημα Ηλείας της ΜΚΟ Υδροναύτες (εθελοντές δύτες με τιμητική διάκριση από τον πρόεδρο της δημοκρατίας για το έργο τους) χτες Σάββατο και σήμερα Κυριακή. Πρόκειτο για ένα διήμερο περιβαλλοντικών και εκπαιδευτικών δράσεων στις 3 & 4 Νοεμβρίου στις οποίες πήραν μέρος εθελοντικές ομάδες, περιβαλλοντικές ομάδες σχολείων, η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης, το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων, ο Ναυτικός Όμιλος Κατακόλου καθώς και εθελοντές δύτες από διάφορα μέρη της Ελλάδας.
Το περιεχόμενο των δράσεων περιλάμβανε σήμερα, Κυριακή, καθαρισμό του βυθού στο Λιμάνι του Κατακόλου, αισθητικές παρεμβάσεις των γύρω χώρων, εκπαιδευτικά παιχνίδια από το τμήμα σχολικής επιμόρφωσης των Υδροναυτών και τους προσκόπους, καταγραφή και διαχωρισμό των ρύπων από μαθητές με την καθοδήγηση των περιβαλλοντολόγων της οργάνωσης.
Χτες, Σάββατο 3 Νοέμβρη, στο Δημαρχείο του Πύργου διοργανώθηκε ημερίδα στην οποία αναπτύχθηκαν θέματα παιδικής ψυχολογίας και περιβάλλοντος.