Επτά αγωνιστικές πλέον, έμειναν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος στην Α1 κατηγορία Ηλείας, και κορυφώνεται η μάχη για την αποφυγή δυο θέσεων υποβιβασμού.
Οι οποίες αυτές θέσεις είναι συνολικά τέσσερις και τις άλλες δυο έχουν πάρει (σχεδόν από τις αρχές του πρωταθλήματος) οι πολύ αδύναμοι φέτος, Αίας Γαστούνης και Κεραυνός Χειμαδιού.
Πότε και πως
Θα υποβιβαστούν λοιπόν στο τέλος του τρέχοντος πρωταθλήματος από την Α1 στην Α2 τέσσερα σωματεία συνολικά.
Τα δύο (2) τελευταία σωματεία (18ος και 17ος) απευθείας.
Και τα άλλα δύο (2) σωματεία αν όχι απευθείας, τότε μέσα από αγώνες play outs ως εξής:
Ο δέκατος τρίτος (13ος) με τον δέκατο έκτο (16ο) εφόσον η βαθμολογική διαφορά είναι ίση ή μικρότερη των έξι (6) βαθμών και ο δέκατος τέταρτος (14ος) με τον δέκατο πέμπτο (15ο) εφόσον η βαθμολογική διαφορά είναι ίση ή μικρότερη των πέντε (5) βαθμών.
Σε τυχόν μεγαλύτερες διαφορές (ανά ζευγάρι θέσεων), οι ομάδες με την υψηλότερη βαθμολογία παραμένουν στην κατηγορία, χωρίς να υπάρξουν αγώνες play outs.
* * * Όπου χρειαστεί να γίνουν οι αγώνες αυτοί, γίνονται με τον τρόπο όπως και στα play offs της κορυφής, για την τελική κατάταξη των ομάδων.
Συγκεκριμένα:
* Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα των σωματείων με την υψηλότερη βαθμολογία.
* Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στην έδρα των σωματείων με την χαμηλότερη βαθμολογία.
* Και υπάρχει περίπτωση να διεξαχθεί και τρίτος (3ος) αγώνας, στην έδρα των σωματείων με την υψηλότερη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.
– Η ανώτερη βαθμολογικά ομάδα χρειάζεται τουλάχιστον τέσσερις (4) βαθμούς, η δε κατώτερη βαθμολογικά ομάδα χρειάζεται πέντε (5) βαθμούς για να υπερισχύει.
Η σειρά δηλαδή, τελειώνει στα δυο ματς αν η ομάδα που βρίσκεται πιο ψηλά κάνει μια νίκη και μια ισοπαλία (ή δυο νίκες).
– Σε περίπτωση τριών (3) ισοπαλιών, ευνοείται η ανώτερη βαθμολογικά ομάδα της γενικής κατάταξης της κανονικής περιόδου.
Οι ηττημένοι των αγώνων αυτών υποβιβάζονται στην αμέσως κατώτερη κατηγορία. Οι νικητές των αγώνων παραμένουν στην κατηγορία.
Η Βαθμολογία (Σε 27 αγώνες)
Πανηλειακός 75 83-10
Νίκη Τραγανού 62 54-17
Δόξα Ν. Μανωλάδας 59 47-12
Ξενοφών Κρεστένων 56 50-20
——————————————
Προοδευτική Μανωλάδας 43 48-37
Ενιπέας Λατζοΐου 39 40-35
Ηλειακός Λεχαινών 36 27-33
Ολυμπιακός Σαβαλίων 36 24–34
Εθνικός Αμπελοκάμπου 35 43-46
Ατρόμητος Καβασίλων 35 27–37
ΑΟ Χάβαρι 34 35-39
Αλφειός Επιταλίου 32 25–24
ΑΠΟ Κουρτεσίου 32 27-35
——————————————
Ηλειακός Βαρθολομιού 30 29-44
Θύελλα Πύργου 26 28–41
——————————————
Κένταυρος Μαγούλας 25 37-46
Κεραυνός Χειμαδιού 10 15-70
Αίας Γαστούνης 0 14-72
* Ο Αίας Γαστούνης έχει μείον 3 βαθμούς λόγω απόσυρσης της ομάδας του από το πρωτάθλημα Υποδομών (Προπαιδική)
ΟΛΟ το πρόγραμμα των “επίμαχων” ομάδων
Το υπόλοιπο πρόγραμμα των ομάδων που βρίσκονται από την 7η θέση (δηλαδή από τους 36 βαθμούς και κάτω), μέχρι και την 16η θέση, έχει ως εξής:
28η Αγωνιστική
ΑΠΟ Κουρτεσίου – Εθνικός Αμπελοκάμπου
Ηλειακός Βαρθολομιού – Δόξα Ν. Μανωλάδας
Αλφειός Επιταλίου – ΑΟ Χαβαρίου
Ατρόμητος Καβασίλων – Θύελλα Πύργου
Κεραυνός Χειμαδιού – Κένταυρος Μαγούλας
Ολυμπιακός Σαβαλίων – Νίκη Τραγανού
Προοδευτική Μανωλάδας- Ηλειακός Λεχαινών
29η Αγωνιστική
Ενιπέας Λατζοίου – ΑΠΟ Κουρτεσίου
Αίας Γαστούνης – Ηλειακός Βαρθολομιού
Εθνικός Αμπελοκάμπου – Αλφειός Επιταλίου
ΑΟ Χαβαρίου – Ατρόμητος Καβασίλων
Ηλειακός Λεχαινών – Κεραυνός Χειμαδιού
Θύελλα Πύργου – Ολυμπιακός Σαβαλίων
Νίκη Τραγανού – Κένταυρος Μαγούλας
30η Αγωνιστική
ΑΠΟ Κουρτεσίου – Ξενοφών Κρεστένων
Ηλειακός Βαρθολομιού – Πανηλειακός
Αλφειός Επιταλίου – Ενιπέας Λατζοίου
Ατρομητος Καβασιλων – Εθνικός Αμπελοκάμπου
Ολυμπιακός Σαβαλίων – ΑΟ Χαβαρίου
Κένταυρος Μαγούλας – Ηλειακός Λεχαινών
Θύελλα Πύργου – Νίκη Τραγανού
31η Αγωνιστική
Ηλειακός Βαρθολομιού – ΑΠΟ Κουρτεσίου
Ξενοφών Κρεστένων – Αλφειός Επιταλίου
Ενιπέας Λατζοίου – Ατρόμητος Καβασίλων
Εθνικός Αμπελοκάμπου – Ολυμπιακος Σαβαλιων
Δόξα Ν. Μανωλάδας – Κένταυρος Μαγούλας
ΑΟ Χαβαρίου – Θύελλα Πύργου
Νίκη Τραγανού – Ηλειακός Λεχαινών
32η Αγωνιστική
Αλφειός Επιταλίου – Ηλειακός Βαρθολομιού
Προοδευτική Μανωλάδας – ΑΠΟ Κουρτεσίου
Ατρομητος Καβασιλων – Ξενοφών Κρεστένων
Ολυμπιακός Σαβαλίων – Ενιπέας Λατζοίου
Κένταυρος Μαγούλας – Αίας Γαστούνης
Θύελλα Πύργου – Εθνικός Αμπελοκάμπου
Ηλειακός Λεχαινών – Δόξα Ν. Μανωλάδας
ΑΟ Χαβαρίου – Νίκη Τραγανού
33η Αγωνιστική
Προοδευτική Μανωλάδας – Αλφειός Επιταλίου
Ηλειακός Βαρθολομιού – Ατρόμητος Καβασίλων
ΑΠΟ Κουρτεσίου – Κεραυνός Χειμαδιού
Ξενοφών Κρεστένων – Ολυμπιακος Σαβαλιων
Πανηλειακός – Κένταυρος Μαγούλας
Ενιπέας Λατζοίου – Θύελλα Πύργου
Αίας Γαστούνης – Ηλειακός Λεχαινών
Εθνικός Αμπελοκάμπου – ΑΟ Χαβαρίου
34η Αγωνιστική
Ατρόμητος Καβασιλων – Προοδευτική Μανωλάδας
Κεραυνός Χειμαδιού – Αλφειός Επιταλιου
Ολυμπιακός Σαβαλιων – Ηλειακός Βαρθολομιού
Κένταυρος Μαγούλας – ΑΠΟ Κουρτεσίου
Θύελλα Πύργου – Ξενοφών Κρεστένων
Ηλειακός Λεχαινών – Πανηλειακός
ΑΟ Χαβαρίου – Ενιπέας Λατζοίου
Εθνικός Αμπελοκάμπου – Νίκη Τραγανού