Κορμός των δανείων των ευπαθών ομάδων δανειοληπτών είναι τα δάνεια φυσικών καταστροφών της Πελλοπονήσου
Κύριοι
Με τη σχετική τροπολογία που πέρασε από την Βουλή το μεσημέρι της 02 06 2016, άνοιξε ο δρόμος της πώλησης και διαχείρισης των εγγυημένων δανείων από το ελληνικό Δημόσιο σε funds.
Η συγκεκριμένη τροπολογία ακυρώνει την πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση για το συγκεκριμένο θέμα. Η εγγύηση που έχει δοθεί στα δάνεια των ΔΕΚΟ ,ανέρχεται σε 10.470 δις ευρώ και αφορούν( κατά σειρά κατάταξης από τα μεγαλύτερα ποσά εγγυήσεων στα μικρότερα),ΟΣΕ,ΑΤΤΙΚΟΝ ΜΕΤΡΟ,ΔΕΗ, ΟΣΚ-ΚΥΠ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ,ΕΑΣ ,ΔΕΣΦΑ κ.λ.π. που έχει ποσοστό ιδιοκτησίας το Ελληνικό Δημόσιο . Ενώ στους ιδιώτες (φυσικά πρόσωπα) το ποσό εγγυήσεων ανέρχεται σε 3,2 δις ευρώ.
Αμφότερα προτίθενται να ξεπουληθούν σε εξευτελιστικές τιμές.
Συγκεκριμένα η τροπολογία στην έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους (σελ.7) αναφέρει, πως καταργείται η διάταξη που προβλέπει την εξαίρεση των πάσης φύσεων δανείων με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου και ως εκ τούτου, ανοίγει διάπλατα ο δρόμος για την πώληση τους.
Ο υφυπουργός Οικονομικών Ευκλ. Τσακαλώτος μιλώντας στην Βουλή, είπε ότι θα υπάρξει πρόβλεψη για τις ευπαθείς ομάδες δανειοληπτών ,που έχουν δάνεια με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου.
Κύριοι αναρωτιέμαι και ταυτόχρονα μοιράζομαι μαζί σας τον προβληματισμό μου, ότι που θα βρεί το ελληνικό Δημόσιο να καταθέσει στις Τράπεζες 13,7 δις ευρώ για τις εγγυήσεις που έχει δώσει;
Φαντάζεστε τι μπορεί να επακολουθήσει για να εξοικονομήσει αυτά τα χρήματα το Κράτος;
Μήπως το πιθανότερο σενάριο είναι να ξεπουλήσει στα funds , όσο-όσο, το ποσοστό που κατέχει σε όλες τις ΔΕΚΟ;
Βέβαια το πρόβλημα γιγαντώνεται και με την έκθεση πολλών μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων που είχαν την εγγύηση του ελληνικού Δημοσίου.
Εδώ να υπενθυμίσω ότι η πώληση και αυτού του τύπου των δανείων, συντελείται ως ξεπούλημα, όπου τα fundsθα αγοράσουν τα δάνεια από 2% και μέχρι 25% (αν έχουν εμπράγματες εγγυήσεις)της αξίας τους. Παρόλα αυτά είναι δεδομένο , ότι τα funds θα συνεχίζουν να εκβιάζουν για το σύνολο του δανείου που οφείλεται και τελικά vα οδηγήσουν σε πληστειριασμους και κατασχέσεις των περιουσιών των δανειοληπτών.
Με την τροπολογία αυτή του ΓΛΚ, πέφτει και το τελευταίο οχυρό των δανειοληπτών, για να σώσει τις περιούσιες του, από τα αρπακτικά funds.
Τελευταία ελπίδα και κλαδί σωτηρίας για τα εγγυημένα δάνεια των φυσικών καταστροφών, είναι να ενταχθεί η Ηλεία, η Πελοπόννησος, μαζί και η Εύβοια, στα δάνεια με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου, των ευπαθών ομάδων δανειοληπτών που όπως δήλωσε στη βουλή ο κ. Τσακαλώτος θα υπάρξει πρόβλεψη.
Σε αυτή την προσπάθεια ,επιπλέον επιχείρημα είναι ότι οι εγγυήσεις των κρατών μελών της Ε.Ε. που δίδονται για να καλύψουν γεγονότα φυσικών καταστροφών, δεν αποτελούν οικονομική ενίσχυση, αλλά αποτελούν προϊόν ανωτέρας βίας , σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό κανονισμό.
Η επιστολή μου αυτή είναι ανοικτό κάλεσμα συσπείρωσης και συντονισμού δράσης των βουλευτών μας με τις Περιφέρειες Δ. Ελλάδος και Πελοποννήσου , τους Δήμους ,τα Επιμελητήρια Πελοποννήσου, Ευβοίας και τις Ομοσπονδίες και συλλόγους εμπόρων, επαγγελματοβιοτεχνών καθώς και κάθε άλλο ενδιαφερόμενο φορέα και πολίτη.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ