Μια ακόμη σχολή ποδοσφαίρου Ολυμπιακού Πειραιώς δημιουργείται στο Νομό. Συγκεκριμένα η Αρχαία Ολυμπία είναι έτοιμη να υποδεχθεί παιδιά ηλικίας 5 εώς 15 ετών, που θέλουν να ασχοληθούν με το ποδόσφαιρο.
Επικεφαλής και τεχνικός διευθυντής της νέας μεγάλης αυτής προσπάθειας, είναι ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και προπονητής πλέον Τάσος Φερεκίδης, ο οποίος διατηρεί και τη σχολή Ολυμπιακού στον Πύργο.
Όπως αναφέρεται σε σχετικό δελτίο Τύπου:
«Εχέγγυο της επιτυχίας μας είναι η πίστη για τη δουλειά που γίνεται και η εξασφάλιση προς τους γονείς που μας εμπιστεύονται τα παιδιά τους, ότι αυτά εντάσσονται σε ενα ποιοτικό περιβάλλον, όπου ψυχαγωγούνται, διαμορφώνουν χαρακτήρες, βελτιώνουν τις επιδόσεις τους και μαθαίνουν τα μυστικά του ποδοσφαίρου.
Οι συνεργάτες του δικτύου της ομάδας των “ερυθρόλευκων”, θα έχουν την αμέριστη στήριξη και την παροχή τεχνογνωσίας με στόχο την εύρεση, την άρτια εκπαίδευση και την αξιοποίηση των νεαρών ταλαντούχων ποδοσφαιριστών σε όλη την Ελλάδα.
– Οι προπονήσεις θα διεξάγονται στο ολοκαίνουργιο γήπεδο του Πλατάνου, μιας και η τοπική ομάδα του Ερμή παραχώρησε το γήπεδο στις ακαδημίες του Ολυμπιακού.
– Όσα παιδιά επιθυμούν να εγγραφούν στο δικτυο του Ολυμπιακού, μπορούν να επικοινωνήσουν για περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. 6936 908391”.