Ούτε τώρα ήταν …γραφτό να δοθεί ένα τέλος (όποιο κι αν ήταν αυτό) στη γνωστή υπόθεση που εκκρεμεί χρόνια πλέον. Αφού νέα αναβολή δόθηκε από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ηλείας την Πέμπτη 19/4 στη δίκη που εκκρεμεί για τον πρόεδρο της ΕΠΣ Ηλείας Άρη Κουλούρη. Και συγκεκριμένα για τη γνωστή πλέον, κι από τα παλιότερα σχετικά ρεπορτάζ, υπόθεση όπου σύμφωνα με το κατηγορητήριο ο Α. Κουλούρης επιχείρησε να δωροδοκήσει σωματείο, πριν τις προπερασμένες πλέον, του 2013 εκλογές της ΕΠΣ Ηλείας προκειμένου να αλλάξει στάση και να τον ψηφίσει στις εκλογές εκείνες, προσφέροντάς του σειρά ανταλλαγμάτων.
Η αναβολή δόθηκε αυτή τη φορά επειδή τη ζήτησε ο Άρης Κουλούρης, λόγω ασθένειας (αφού προσκομίστηκε από την πλευρά του ιατρικό έγγραφο από δημόσιο Νοσοκομείο περί κοιλιακού άλγους και βαριάς γαστρεντερίτιδας).
Ενώ υπενθυμίζεται άλλες δυο αναβολές έχουν δοθεί στην υπόθεση αυτή, τόσο το 2016 όσο και το 2017, λόγω παρέλευσης ωραρίου σε εκείνες τις περιπτώσεις.
Η νέα ημερομηνία ορίστηκε πλέον για τον …νέο χρόνο. Συγκεκριμένα για τις 14 Ιανουαρίου του 2019!
Το κατηγορητήριο αναφέρει:
«Κατηγορείται ως υπαίτιος του ότι στον Πύργο Ηλείας στις 24/04/2013 με πρόθεση, κατά την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας υποσχέθηκε μη οφειλόμενο πλεονέκτημα και αντάλλαγμα σε πρόσωπο, το οποίο έχει διευθυντική θέση και εργάζεται σε φορέα του ιδιωτικού τομέα, για ενέργεια κατά παράβαση των καθηκόντων του, όπως αυτά διαγράφονται από τη φύση της θέσης του.
Ειδικότερα, ο κατηγορούμενος, όντας ήδη πρόεδρος της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας (Ε.Π.Σ.Η.) και εκ νέου υποψήφιος για την προεδρία της ανωτέρω Ένωσης στις εκλογές της 27/04/2013, στις 24/04/2013 συνάντησε στο ασφαλιστικό γραφείο του, επί της οδό Θεμιστοκλέους αρ. 1, στον Πύργο Ηλείας, τον Βασίλειο Κοπανιτσάνο του Αγαμέμνωνα, πρόεδρο του ποδοσφαιρικού σωματείου «ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΡΥΝΑΣ» και του υποσχέθηκε ότι εάν αυτός (ο Βασίλειος Κοπανιτσάνος) αλλάξει την ήδη ληφθείσα απόφαση του διοικητικού συμβουλίου του ανωτέρω σωματείου και αποφασίσει να στηρίξει τον κατηγορούμενο και το συνδυασμό του στις εκλογές της Ε.Π.Σ.Η της 27/04/2014, και όχι τον ανθυποψήφιό του, Βασίλειο Παναγόπουλο, τότε ο κατηγορούμενος θα του χάριζε όσα πρόστιμα είχαν ήδη επιβληθεί από την πειθαρχική επιτροπή της Ε.Π.Σ.Η. στο αθλητικό σωματείο «ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΡΥΝΑΣ», ύψους 300 ευρώ περίπου, και μάλιστα αν ψήφιζε και τους ένδεκα υποψηφίους του συνδυασμού του κατηγορουμένου, θα του έδινε επιπλέον και το χρηματικό ποσό των 1.500 ευρώ.
Επιπλέον του υποσχέθηκε ότι θα τον βοηθήσει με τους διαιτητές και ότι θα αναλάβει ο κατηγορούμενος τα έξοδα που κανονικά επωμίζονται οι ομάδες. Τα προαναφερθέντα υποσχέθηκε ο κατηγορούμενος προκειμένου και να ενεργήσει ο Βασίλειος Κοπανιτσάνος, πρόεδρος του αθλητικού σωματείου «ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΡΥΝΑΣ», κατά παράβαση των καθηκόντων του και της ληφθείσας απόφασης του διοικητικού συμβουλίου της ομάδας του, να ψηφίσει τον κατηγορούμενο στις εκλογές της 27/04/2013 και έτσι να επανεκλεγεί αυτός πρόεδρος της Ε.Π.Σ.Η.»