Ο ικανός και γνώριμος Θανάσης Αντωνόπουλος, μετά τη μεταγραφή του Μπουντόπουλου, αποτελεί τη δεύτερη προσθήκη στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο για τον Αστέρα Αμαλιάδας. Ο «Φίγκο», 28χρονος Θανάσης Αντωνόπουλος, πρώην αρχηγός του Αστέρα, επιστρέφει. Αφού ως γνωστόν μέχρι το καλοκαίρι ήταν στην ομάδα, και το καλοκαίρι μένοντας ελεύθερος μεταπήδησε στην Αχαϊκή, όπου ήταν βασικός και αναντικατάστατος ως τώρα, αλλά με επιλογή του δεν θα συνεχίσει για προσωπικούς και επαγγελματικούς λόγους.
Ήδη τις τελευταίες μέρες, όπως αναφέρθηκε κι από προηγούμενο ρεπορτάζ, ο Αστέρας και ο παίκτης ήρθαν σε επαφή, κι έφτασαν την Πέμπτη (4/1) σε συμφωνία για να επιστρέψει στην ομάδα της πόλης του αλλά και της καρδιάς του (αφού ανδρώθηκε στον Αστέρα και φόρεσε τη φανέλα του για εννιά χρόνια μέχρι πρότινος).
Κι όπως και παλιότερα προσέφερε, μεταξύ των οποίων πρόπερσι βοήθησε με τα γκολ του στα τότε Πλέι Οφ ανόδου προς την Γ’ Εθνική να ανέβει ξανά σε μια εθνική κατηγορία, έτσι και τώρα επιστρέφει σε μια κρίσιμη καμπή στην τελική ευθεία με στόχο ιστορικής ανόδου.
Η ανακοίνωση του Αστέρα Αμαλιάδας: «Ο Αστέρας Αμαλιάδας, ανακοινώνει με μεγάλη χαρά την επιστροφή του Θανάση Αντωνόπουλου στην ομάδα μας. Ο Αντωνόπουλος, είναι ένας ποδοσφαιριστής γέννημα-θρέμμα του Αστέρα Αμαλιάδας. Ευχόμαστε στον Θανάση Αντωνόπουλο, ο οποίος δεν είναι άγνωστος, καλή επάνοδο στην οικογένεια του Αστέρα μας και καλή επιτυχία».
Ο Θανάσης Αντωνόπουλος, στις πρώτες του δηλώσεις ως παίκτης του Αστέρα, ανέφερε: «Επέστρεψα στην ομάδα της καρδιάς μου και της πόλης μου. Αυτό είναι το πιο βασικό. Θα ήθελα να κάνω κάλεσμα σε όλο τον κόσμο, κάνοντας εγώ την αρχή, διότι μπορεί να έγιναν κάποια λάθη, όμως ας κάνω εγώ την αρχή. Θέλω να ενωθούμε όλοι μαζί, διότι ο Αστέρας έχει και τους ανθρώπους και τον κόσμο, να μπορέσει να πάει εκεί που του αξίζει. Αυτή τη στιγμή, η ομάδα που έχει δημιουργηθεί από τον κ. Παπαγεωργίου, είναι μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας. Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Και εγώ θέλω να συμβάλλω σε αυτή την προσπάθεια. Αυτή είναι και η ουσία της επιστροφής μου. Μου ζητήθηκε και από τον κ. Αγγελή, να βοηθήσω στην προσπάθεια που κάνει ο Αστέρας. Και αυτό πρέπει να το καταλάβει και ο κόσμος. Και να έρθει κοντά και να αγκαλιάσει την ομάδα, όπως πολύ καλά ξέρει και μπορεί. Ο κόσμος της Αμαλιάδας μπορεί να το κάνει».
* * * ΑΛΛΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ “Πάθος για νίκη την Κυριακή, κάλεσμα στον κόσμο – Κινήσεις μέσα κι έξω από το γήπεδο” – Εδώ – http://www.iliaoikonomia.gr/content/asteras-pathos-gia-niki-kalesma-ston-kosmo-kiniseis-mesa-ki-exo-apo-gipedo
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_original”,”fid”:”156873″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”814″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”960″}}]]