H Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία συνδιοργάνωσε με την Ε.Π.Σ. Ηλείας και τον Δήμο Αρχαίας Ολυμπίας διήμερο με ποδοσφαιρικές και πολιτιστικές δράσεις στις εγκαταστάσεις της Δ.Ο.Α. (Διεθνής Ολυμπιακή Ακαδημία).
Οι εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας πλημμύρισαν το διήμερο 10 και 11 Νοεμβρίου από τα χαμόγελα των μικρών ποδοσφαιριστών από τις Ενώσεις Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ηλείας, Αιτωλοακαρνανίας, Αργολίδας, Κορινθίας, Αρκαδίας και Μεσσηνίας. Οι επίλεκτοι αθλητές αγωνίστηκαν μεταξύ τους σε παιχνίδια 6Χ6, υπό την επίβλεψη των κ. Ζελενίτσα και Ελευθεριάδη, οι οποίοι προχώρησαν σε μια πρώτη καταγραφή των καλύτερων ταλέντων στις προαναφερθείσες ηλικιακές κατηγορίες.
Όλα τα παιδιά αγωνιστήκαν με στόχο την απόλαυση της συμμετοχής από το παιχνίδι. Δεν υπήρξαν νικητές και ηττημένοι. Κεντρικό μήνυμα της εκδήλωσης ήταν : «Παιχνίδι – Διασκέδαση – Εκπαίδευση», καθώς η φιλοσοφία της εν λόγω δράσης είναι ο συνδυασμός της άθλησης και της απόκτησης γνώσεων σχετικά με τον ελληνικό πολιτισμό.
Το πρόγραμμα περιείχε, επίσης, σεμινάρια με προβολή εκπαιδευτικών video, συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων με τους Ενωσιακούς προπονητές, ενώ ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας. Τέλος, όλοι οι συμμετέχοντες έλαβαν αναμνηστικά δώρα από την Ε.Π.Ο., ανανεώνοντας το ραντεβού στις μελλοντικές αναπτυξιακές δράσεις της Ομοσπονδίας, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν σε όλες τις περιφέρειες της χώρας
Θεωρούμε αυτονόητη τη συνεργασία σας για την προώθηση των ευγενών αξιών του ποδοσφαίρου και την παροχή σωστής εκπαίδευσης στους αυριανούς πρωταγωνιστές των γηπέδων.
Η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ευχαριστεί τον Δήμο Αρχαίας Ολυμπίας για την πολύτιμη υποστήριξη που παρείχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αναπτυξιακού τουρνουά και ιδιαίτερα τον κ. Αντώνη Χρυσανθακόπουλο, Αντιδήμαρχο Αθλητισμού. Επιπλέον, επιθυμεί να υπογραμμίσει την αγαστή συνεργασία με τις έξι ΕΠΣ που συμμετείχαν στις δράσεις και να ευχαριστήσει τους γονείς των παιδιών, πολλοί εκ των οποίων παρακολούθησαν από κοντά τους αγώνες.
Το αναπτυξιακό κλιμάκιο της ΕΠΟ στην διημερίδα με θέμα «διαχείριση και οργάνωση ομαδικών αθλημάτων στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα» στα πλαίσια του τίτλου της Ευρωπαϊκής πόλης Αθλητισμού 2018.
Ο Δήμος Αρχαίας Ολυμπίας οργάνωσε διημερίδα, με την αιγίδα του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, με θέμα «Οργάνωση και Διοίκηση Ομαδικών Αθλημάτων». Την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία εκπροσώπησε το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής και πρόεδρος της Επιτροπής Εθνικών Ομάδων, Παναγιώτης Παπαχρήστος, ο οποίος αναφέρθηκε στο εξαετές αναπτυξιακό πλάνο «Μπάλα Παντού» και τόνισε τις ενέργειες της Ομοσπονδίας στην κατεύθυνση της οργανωμένης εκπαίδευσης και επιμόρφωσης στον τομέα των υποδομών.
Επιπλέον, οι Χαράλαμπος Ζελενίτσας (Τεχνικός Διευθυντής), Θεόδωρος Ελευθεριάδης (Προπονητής Εθνικής Κ-15) και Μιχάλης Κουτσούρης (Διευθυντής Στρατηγικής Ανάπτυξης) συμμετείχαν, στο πλαίσιο της διημερίδας, σε συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης μαζί με πανεπιστημιακούς, αθλητικούς, κοινωνικούς φορείς και εκπροσώπους των ΜΜΕ.