Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και την Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία διοργάνωσαν δωρεάν μέτρηση της πνευμονικής λειτουργίας μέσω Σπιρομέτρησης τη Δευτέρα 19/3 στο χώρο του Δημαρχείου της Αρχαίας Ολυμπίας. Στην εξέταση υποβλήθηκαν συνολικά 46 άτομα, άνδρες και γυναίκες.
Ευχαριστούμε θερμά την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και τον κύριο Μπαραμπάτη Νικόλαο, Ιατρό Πνευμονολόγο-Φυματιολόγο, της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας καθώς τον Πρόεδρο και το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Πνευμονολογικής Εταιρείας για την παραχώρηση της κινητής μονάδας και των τεχνικών της, Δρούγια Βιορέλη και Γιώτα Στέργιο.
Η πρόσβαση των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού σε υπηρεσίες υγείας και η προαγωγή της υγείας των πολιτών αποτελεί προτεραιότητα για το Δήμο Αρχαίας Ολυμπίας, που μέσω της συνεργασίας του με επιστημονικούς φορείς σχεδιάζει ανάλογες δράσεις στο μέλλον.