Με εξαιρετική παρουσία έκλεισαν την σαιζόν οι μικροί αθλητές του Φιλαθλητικού στο τμήμα μπαντμιντον.Στο τελευταίο Πανελλήνιο που διεξήχθη στην πόλη της Πάτρας την περασμένη Κυριακή, ο Φιλαθλητικός διατηρώντας την παράδοση που τον θέλει στην ηλικιακή κατηγορία των U-13 να πηγαίνει εξαιρετικά, αποκόμισε 6 πανελλήνια μετάλλια δείχνοντας οτι “γεννά” συνεχώς καινούριους πρωταγωνιστές, καινούρια ταλέντα.
Πρώτα από όλα ξεχωρίζει το χρυσό μετάλλιο της Παυλίνας Βλαχαντώνη στο μονό των παγκορασίδων που έδειξε περίτρανα το ταλέντο της και την δυναμική που έχει αναπτύξει στο άθλημα εδώ και αρκετό διάστημα. Στον τελικό είχε την ευτυχία ή την ατυχία, όπως το παρει κανείς, να αντιμετωπίσει την αδερφή της Αντωνία Βλαχαντώνη επίσης χαρισματική αθλήτρια σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Οπως και αν έχει όμως, το ασημενιο μετάλλιο πηγε στον Φιλαθλητικό και στην ίδια οικογένεια. Τα δύο κορίτσια συνέθεσαν και ένα αχτύπητο δίδυμο στο διπλό που δεδομένου του ότι έκαναν το 1-2 στο μονό δικαιωματικά και αναμενόμενα πήραν και το χρυσό μετάλλιο στο διπλό παγκορασίδων αγωνιζόμενες εξαιρετικα στο τελικό. Μετά είχαμε την μεγάλη επιτυχία του Κωστα του Αναστασόπουλου που επανέλαβε την προ διετίας επιτυχία του στην κατηγορία που αγωνιζόταν τότε, παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο στο μονό παμπαίδων παίζοντας ενα συγκλονιστικό προημιτελικό που θα του έδινε την είσοδο στα μετάλλια.
Παρα τα προβλήματα τραυματισμών και σε μια δύσκολη χρονιά για τον μικρό Κωστάκη ήρθε μια επιτυχία στο τέλος που τα επιστεγάζει όλα. Ο ίδιος αθλητής με την επίσης ταλαντούχα συμπαίκτρια Αθανασία Τρίμμη έφτασαν στον τελικό του μεικτού παίρνοντας, όμως τελικα το ασημένιο μετάλλιο άξια και αγωνιζόμενοι με περίσσια ωριμότητα για την ηλικία τους. Αξίζει να τονιστεί οτι η μικρη Αθανασία κάνει μόλις ενα χρόνο μπαντμιντον και μέσα στην χρονιά έκανε άλματα προοδου για να το καταφέρει αυτό.Τέλος ιδιατερη μνεία αξίζει να γίνει για τον Νίκο Ρελάκη που παρότι περυσι έχασε όλη την χρονιά, επανήλθε, δούλεψε, βελτιώθηκε αισθητά και επιτέλους καρπώθηκε ένα χάλκινο μετάλλιο στο διπλό παμπαίδων με συμπαίκτη τον Θαναση Βαγενά από την Πάτρα.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στον Νίκο αλλά και στα υπόλοιπα παιδιά που απάρτιζαν την αποστολή του Φιλαθλητικού που ήταν και η πιό πολυπληθής του τουρνουά. Καλή παρουσία είχαν και τα υπόλοιπα παιδια που συμμετείχαν φτάνοντας μάλιστα και σε κάποιες κάποιες οκταδες και είναι οι: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, Βασιλική Τόλια, Αγγελική Αλικάκη, Σταυρούλα Διαμαντοπούλου, Κωνσταντίνος Καραμάνης, Αθανασία Βαμβακά, Μαρινίνα Δάρα, Παναγιώτης Βαμβακάς, Παναγιώτης Δάρας, Σοφία Λύκου, Γεωργία Παναγιωτακοπούλου, Ελευθερία Λύκου, Γρηγορία Λαμπροπόυλου, Χαρούλα Βλαχαντώνη, Ανδρέας Διαμαντάκος, και Αλέξανδρος Σπυρόπουλος,
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_original”,”fid”:”149474″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”720″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”1280″}}]]