Συναντήσεις με Διοικήσεις Σωμάτων Ασφαλείας για θέματα της Νέας Φιγαλείας είχε ο Ενεργός Πολίτης και συντάκτης του #ΦΙΓΑΛΕΙΑnews24 Θάνος Χουλιάρας πρόσφατα στον Πύργο.
Ο συντάκτης του #ΦΙΓΑΛΕΙΑnews24 συναντήθηκε με τον Τοπικό Εκπρόσωπο της Ένωσης Απόστρατων Αξιωματικών Ναυτικού του Νομού Ηλείας Αντιπλοίαρχο Ε.Α Ζώη Υφαντή, με τον Αστυνομικό Διευθυντή Ηλείας Ταξίαρχο Κώστα Στεφανόπουλο αλλά και με τον νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πύργου Νικόλαο Σπαή και τον αναπληρωτή διοικητή Ηλία Μανιάτη.
Όσο άφορα την συνάντηση με τον Τοπικό Εκπρόσωπο της Ένωσης Απόστρατων Αξιωματικών Ναυτικού του Νομού Ηλείας Αντιπλοίαρχο Ε.Α Ζώη Υφαντή συζητήθηκαν θέματα σχετικά με το πολεμικό ναυτικό και της εκδηλώσεις της Ε.Α.Α.Ν στα σχολεία της Ηλείας καθώς η πρώτες εκδηλώσεις της ένωσης πραγματοποιήθηκαν στα σχολεία της Νέας Φιγαλείας. Επίσης δόθηκαν και συγχαρητήρια για την αναβάθμιση του γραφείου της Ε.Α.Α.Ν Ηλείας σε παράρτημα.
Η συνάντηση Αστυνομικό Διευθυντή Ηλείας Ταξίαρχο Κώστα Στεφανόπουλο , ήταν όχι μόνο γνωριμίας αλλά και εποικοδομητικής συζήτησης καθώς συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την περιοχή της Νέας Φιγαλείας όπως η Κινητή Αστυνομική Μονάδα αλλά και το θέμα των Εγκαινίων του Μοναστηριού της Νέας Φιγαλείας καθώς θα χρειαστεί η βοήθεια της ΕΛ.ΑΣ και της τροχαίας.
Τέλος, στη συνάντηση με τον νέο Διοικητή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πύργου Νικόλαο Σπαή και τον αναπληρωτή διοικητή Ηλία Μανιάτη συζητήθηκαν θέματα σχετικά με την πολιτική προστασία της Φιγαλείας, την νέα αντιπυρική περίοδο αλλά και την κατάσταση των οχημάτων και των εθελοντών της περιοχής εν’όψη καλοκαιριού.