Με προβλήματα στη Δόξα και τον ΠΑΟΒ (κυρίως την πρώτη) και με κινήσεις στον Αστέρα, εξελίσσονται οι σχετικές διοικητικές εξελίξεις στις τρεις ηλειακές ομάδες Γ’ Εθνικής.
Αναλυτικότερα:
Νέα Συνέλευση στον ΠΑΟ Βάρδας
Οι διεργασίες ενόψει της νέας σεζόν για τον ΠΑΟ Βάρδας που έχουν ξεκινήσει από το περασμένο διάστημα συνεχίζονται. Αλλά την τελευταία εβδομάδα έχει φανεί …δυστοκία! Αφού ναι μεν, οι περισσότεροι από όσους μετείχαν ήδη στα διοικητικά, όπως ο διοικητικός επικεφαλής Γιάννης Λέντζας, έχουν εκφράσει πρόθεση να συνεχίσουν να βοηθούν, αλλά επιθυμούν να υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή ενίσχυση και στήριξη κι από άλλους!
Και ως τώρα δεν έχει …εμφανιστεί αυτό το δεύτερο σκέλος. Με αποτέλεσμα να λείπουν και κάποιοι απαραίτητοι οικονομικοί πόροι από τον μέχρι τώρα προυπολογισμό που γίνεται για τις ανάγκες της νέας σεζόν.
Οι άνθρωποι της ομάδας, αυτό που συνεχίζουν να επιθυμούν σε κάθε περίπτωση είναι, να αναδειχθεί όσο πιο γρήγορα το νέο διοικητικό σχήμα, που θα “τρέξει” όλα τα θέματα ενόψει της νέας περιόδου. Και να μην υπάρξουν καθυστερήσεις. Όπως π.χ., το περυσινό καλοκαίρι που έφτασε Αύγουστος, ακόμα και για να οριστικοποιηθεί η συμμετοχή της ομάδας στο πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής!
Έτσι, για το βράδυ της Δευτέρας 20/6 (αντί του αρχικά σχεδιαζόμενου Σαββάτου) προγραμματίζεται νέα Συνέλευση. Που μετά κι από αυτήν θα εξαχθούν περισσότερα συμπεράσματα.
Άκαρπη η πρώτη, πάει για νέα Συνέλευση η Δόξα Ν.Μ.
Στη Δόξα Νέας Μανωλάδας όλα παραμένουν στον “αέρα” αφού στο επίκεντρο εξακολουθεί να βρίσκεται η απόφαση της απερχόμενης διοίκησης (Τακτικού, Κυριαζή και των υπολοίπων) να παραιτηθεί και να αποσυρθεί από τα διοικητικά του συλλόγου…
Επικαλούνται τις γενικότερες συνθήκες, κυρίως οικονομικές, που έχουν διαμορφωθεί στη χώρα, καθώς κι ότι μέσα σε αυτές δεν μπορούν να συνεχίσουν τα ίδια και συγκεκριμένα άτομα να… «ματώνουν» οικονομικά για την ομάδα. Ώστε και να τη διατηρούν στη Γ’ Εθνική, αλλά και σε υψηλές θέσεις εκεί. Χωρίς βοήθεια και στήριξη από την ευρύτερη Νέα Μανωλάδα (στο βαθμό που της αναλογεί κι έστω κι αν αυτή είναι μικρή).
Μετά τη γνωστοποίηση της παραίτησής της, η απερχόμενη διοίκηση συγκάλεσε και Γενική Συνέλευση την Τετάρτη (15/6) η οποία πάντως απέβη άκαρπη.
Θα γίνει πλέον νέα προσπάθεια την προσεχή εβδομάδα, με νέα Συνέλευση (που ορίζεται για την Τετάρτη 22/6).
Συνέλευση αλλά και κινήσεις ο Αστέρας Αμαλιάδας
Μέσα στο πανηγυρικό κλίμα για την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία, όπως αυτή επιτεύχθηκε και οριστικοποιήθηκε μέσα από τα μπαράζ πρωταθλητών, οι άνθρωποι του Αστέρα Αμαλιάδας με διοικητικό κινητήριο “μοχλό” τον πρόεδρο Κώστα Νικολόπουλο, άρχισαν ήδη να βλέπουν και την επόμενη μέρα.
Έτσι λοιπόν, αν και το διοικητικό σχήμα θα συμπληρωθεί προσεχώς έχοντας άλλωστε οριστεί Συνέλευση για το Σάββατο (Λαζαράκειο δημοτικό Μέγαρο, στις 20.45) – και με κάλεσμα για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ενίσχυση λόγω και των αυξημένων υποχρεώσεων στη νέα πλέον κατηγορία – μπήκαν “επί χάρτου” οι πρώτες κινήσεις.
– Όπως αναφέραμε από προηγούμενο ρεπορτάζ, μόνο οι ανακοινώσεις παραμένουν για την επίσημη παραμονή του Αλέξη Γαβριλόπουλου στην τεχνική ηγεσία.
Αφού τόσο οι διοικούντες όσο και ο παλαίμαχος παίκτης έχουν αμοιβαία ικανοποιήση κι από τη συνεργασία της χρονιάς που μόλις ολοκληρώθηκε.
Και ήδη ουσιαστικά λειτουργεί αυτές τις μέρες, σαν τεχνικός που συνεχίζει. Αφού άλλωστε μετέχει σε τριμελή επιτροπή μαζί με τους παράγοντες της ομάδας Σαμπανιώτη και Αθανασούλη, η οποία υπό τις κατευθύνσεις του Κώστα Νικολόπουλου, κινείται σε αγωνιστικά θέματα. Είτε με προτάσεις ανανέωσης σε παίκτες που ήταν στην ομάδα και τη λήξασα σεζόν, είτε με προτάσεις προς κάποιους άλλους παίκτες που ήταν σε άλλες ομάδες πέρυσι για να ενταχθούν στον Αστέρα.
– Στόχος είναι να διατηρηθεί το μεγαλύτερο μέρος του αγωνιστικού βασικού “κορμού”, καθώς βέβαια και να γίνουν κινήσεις ενίσχυσης του, για να ανταπεξέλθει η ομάδα στη νέα δύσκολη κατηγορία. Με στόχο, πρωταρχικά την εξασφάλιση της παραμονής αλλά και την καλύτερη δυνατή πορεία.
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”134288″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”288″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]