Η γυναικεία ομάδα του Πανηλειακού, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στον 3ο Όμιλο της Β’ Εθνικής, το μεσημέρι του Σαββάτου (6/1) στο Στάδιο Πύργου, επικράτησε του Πήγασου Θριασίου Αττικής με 1-0 σκορ.
Κι έφτασε έτσι στο αξιοσημείωτο επίτευγμα να συνεχίζει νικηφόρα με σερί “6 στα 6” ματς του φετινού πρωταθλήματος ως τώρα!
Το ματς στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους ήταν με εδαφική υπεροχή της ομάδας του Πανηλειακού, ενώ οι καλύτερες στιγμές του ως τότε, σημειώθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο αυτού του διαστήματος.
Στο 40′ από χτύπημα κόρνερ της Βοίλα, η Βλάχου δεν μπόρεσε να διώξει όπως θα ήθελε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας της για να γίνει έτσι το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο 42′ χτύπημα φάουλ για τον Πήγασο, απέκρουσε αρχικά η Κολοβού και στην επαναφορά η Πάβελ σούταρε με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
Στο 44′ η Καπαρέλη έκανε ωραίο μπάσιμο και σουτ που έδιωξε σε κόρνερ η γκολκήπερ Ψάλτη.
Στην επανάληψη η μορφή του αγώνα ήταν παρόμοια. Ο Πανηλειακός ήταν αυτός που είχε την εδαφική υπεροχή καθώς και κάποιες καλές στιγμές για να αυξήσει το σκορ.
Στο 63′ η Καπαρέλη σούταρε κι απέκρουσε η Ψάλτη, ενώ στο 71′ η Βοίλα έκανε ωραίο μπάσιμο και σουτ που πάλι έδιωξε η Ψάλτη.
Στο 73′ φάουλ της Παρασκευοπούλου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 85′ άλλο ωραίο χτύπημα φάουλ επίσης της Παρασκευοπούλου κατέληξε στο δοκάρι.
Οι ερυθρόλευκες παρότι αυτή τη φορά δεν έπιασαν την απόδοση κάποιων προηγούμενων αγώνων, νίκησαν σαφώς δίκαια, αφού είχαν άλλωστε μεγαλύτερη ουσία στο παιχνίδι τους, κι έχοντας πολύ καλή την Μπιρίτη, κι ακόμα στις διακριθείσες τις Διονυσοπούλου, Δημοπούλου, Βοίλα, Καπαρέλη, Κουκουβού, χωρίς πάντως καμιά κοπέλα να υστερήσει
Ο Πανηλειακός αγωνίστηκε με τις εξής: Κολοβού, Διονυσοπούλου, Κουκουβού, Δημοπούλου, Καρτάλου (70′ Μιχαλοπούλου), Νικολοπούλου, Καπαρέλη, Βοίλα (90+1′ Κουτουζή), Κιάμου (85′ Φεφλέ), Μπιρίτη, Τσουρούλη (70′ Παρασκευοπούλου)
* Τα άλλα ματς της 6ης αγωνιστικής – Κυριακή 7/1
Άρης Κορίνθου – Ικαρος Πετρωτού Πατρών
Αβάντιδες Χαλκίδας – Ολυμπιάδα Υμηττού
ΑΟ Αγίας Παρασκευής – Καρυάτιδες Σπάρτης
Η συνέχεια με ντέρμπι κορυφής
Οι ερυθρόλευκες έχουν πλέον επόμενη αγωνιστική υποχρέωση, την 7η αγωνιστική που είναι προγραμματισμένη δυο εβδομάδες μετά, για τις 21 Ιανουαρίου με το ματς ντέρμπι κορυφής όπου θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την συμπρωτοπόρο στην κορυφή (αν κερδίσει και το ματς της γι’ αυτή την αγωνιστική κι αυτή) Αγία Παρασκευή.