Κλειστά είναι σήμερα τα σχολεία των δήμων Ανδραβίδας – Κυλλήνης και Πηνειού, με τους κατοίκους της Ηλείας να εκφράζουν έντονη ανησυχία για τους σεισμούς των τελευταίων ημερών.
Οι κάτοικοι υποστηρίζουν ότι πέρασαν ένα ακόμη 24ωρο με δονήσεις και τη -γνωστή, τρομακτική- βοή.
Οι ίδιοι αναφέρουν ότι δεν έχουν χάσει τη ψυχραιμία τους, όμως ζητούν επίσημη ενημέρωση για τη σεισμική δραστηριότητα από τις αρμόδιες Αρχές.
Στην περιοχή έχει μεταβεί από χθες, Πέμπτη, ειδικό κλιμάκιο επιστημόνων και τεχνικών του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.
Το κλιμάκιο εγκατέστησε στην περιοχή δίκτυο φορητών σεισμογράφων με στόχο τη λεπτομερή και πλήρη καταγραφή της σεισμικής δραστηριότητας.
Οι σεισμογράφοι θα παραμείνουν στην περιοχή για όσο χρειαστεί, διεμήνυσαν οι αρμόδιοι του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου.
Άκης Τσελέντης: Ό,τι είναι να γίνει με τους σεισμούς στην Ηλεία θα γίνει σ’ ένα μήνα
Την ανησυχία του για την συνεχιζόμενη σεισμική δραστηριότητα στην περιοχή της Ηλείας εκφράζει ο σεισμολόγος Άκης Τσελέντης.
Ο διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου δηλώνει στο newsit.gr εξοργισμένος με όσους εμφανίζονται καθησυχαστικοί προς τους κατοίκους. «Οι κάτοικοι δεν πρέπει να ακούν αυτές τις καθησυχαστικές φωνές αλλά πρέπει να κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα», λέει χαρακτηριστικά. Κλιμάκιο επιστημόνων πηγαίνει εκτάκτως στην Ηλεία και την Αχαΐα.
Όπως λέει χαρακτηριστικά: «Στην περίπτωση του νομού Ηλείας υπάρχει θέμα. Εξοργίζομαι να ακούω υπεύθυνους φορείς και Προέδρους υπευθύνων τομέων να λένε, ότι το πολύ μπορεί να κάνει πέντε Ρίχτερ στην περιοχή και ότι είναι σύνηθες το φαινόμενο το οποίο παρακολουθούμε. Σας θυμίζω όμως ότι από το Γενάρη είχαμε την άποψη με τον καθηγητή Βαρώτσο, λόγω κάποιων σημάτων που είχαμε λάβει από τους σταθμούς του Πύργου και της Πάτρας, ότι η περιοχή της Δυτικής Ελλάδος θα έχει κάποια σεισμική διέγερση. Αυτό ακριβώς συμβαίνει τις τελευταίες ημέρες».
Και τονίζει: «Οι κάτοικοι δεν πρέπει να ακούν αυτές τις καθησυχαστικές φωνές αλλά πρέπει να κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα. Πρέπει να λάβουν τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας. Να μην τοποθετούν βαριά αντικείμενα ψηλά, να μην αφήνουν τα παιδιά να παίζουν κοντά σε ερείπια, να μην αφήνουν τα παιδιά κοντά στην παραλία με τα κουβαδάκια, γιατί μπορεί ένα μικρό τσουνάμι, ακόμα και μισού μέτρου να δημιουργήσει πρόβλημα».
Για το πότε μπορεί να γίνει σεισμός είπε: «Το φαινόμενο εξελίσσεται. Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι μπορεί να έχουμε και συνέχεια ενός άλλου φαινομένου. Είναι εγκληματικό να ακούω φωνές να λένε ότι στην περιοχή αυτή έχουν γίνει σεισμοί της τάξεως των 5 Ρίχτερ ενώ ξέρουμε ότι ότι έχουν γίνει σεισμοί της τάξης των 6 Ρίχτερ. Ο Τσελέντης λέει πάντα την αλήθεια και θέλει τον κόσμο ενημερωμένο γιατί μόνο τότε ξέρει τι πρέπει να κάνει. Πιστεύω ότι η περιοχή είναι ακόμα διεγερμένη και είναι πολύ πιθανό να έχουμε έναν ισχυρό σεισμό, βέβαια ο σεισμός μπορεί να γίνει και στη θάλασσα οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπάρξει πρόβλημα, μπορεί να γίνει σε κάποιο σημείο στην ξηρά εκτός του οικιστικού ιστού. Πάντως ότι είναι να γίνει θα γίνει σε ένα μήνα».
Και καταλήγει: «Αυτό που πρέπει να θέσω είναι ότι επειδή μπαίνουμε σε τουριστική περίοδο όσοι έχουνε τουριστικά καταλύματα στην περιοχή οφείλουν να τα κοιτάξουν και να ενημερώνουν τον κόσμο για το τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση σεισμού».
www.thebest.gr
www.aftodioikisi.gr