Η μεγάλη νίκη με 0-3 εκτός έδρας επί του πρώτου με διαφορά στην κανονική περίοδο, που παραμένει σε αυτή τη θέση και στα πλέι οφ ανόδου Απόλλωνα Σμίλα, ήταν για τον Ολυμπιακό Λαμπετίου άλλη μια περίτρανη απόδειξη της εντυπωσιακής πορείας που έκανε, από τα μέσα περίπου του πρωταθλήματος κι έπειτα.
Μέσα από τον 1ο Όμιλο της Β’ Κατηγορίας Ηλείας, που άλλωστε όπως φάνηκε και στα πλέι οφ ανόδου (αλλά και είχαμε επισημάνει κι από προηγούμενα ρεπορτάζ μας) ήταν σίγουρα πιο δυνατός, με συνέπεια και οι τρεις αξιόμαχες ομάδες του γκρουπ των πλέι οφ που προέρχονταν από αυτόν, πήραν ισάριθμες θέσεις ανόδου (μαζί με τις άλλες δυο ομάδες κι ο ΑΟ Μακρίσια, με το καρέ να συμπληρώνεται από την 1η του 2ου Ομίλου Δάφνη Ανδραβίδας, αφού υπήρξε τελικά και τέταρτη θέση ανόδου μέσα από την άνοδο του Αστέρα Αμαλιάδας).
Στο ματς της Κυριακής (προτελευταίο της διαδικασίας) οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ δυνατοί. Και πήραν δίκαια τη νίκη …καθαρίζοντας ουσιαστικά από το πρώτο μέρος. Όταν αρχικά από γκολ του Δ. Ντάβαρη μόλις στο 5′ (ατομική ενέργεια και σουτ του σκόρερ) έκαναν το 0-1, ενώ στη συνέχεια ήρθε ο εξαίρετος γνωστός επιθετικός Δημήτρης Κασκούτης που με άλλα δυο γκολ ανέβασε σε 0-3 ως τη λήξη του ημιχρόνου.
Οι νικητές ξεκίνησαν με τους, Βυθούλκα, Οικονομίδη, Τζούμα, Κογιοκάρου, Δ. Ντάβαρη, Ντάλιο, Καραλή, Καρακίτσο, Δασκόπουλο, Μπαρτζάκο, Κασκούτη, ενώ να αναφερθεί κι ότι στο 51′ αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Ντάβαρης και συνέχισε ο Μωυσής Ράις.
* * * Ο Ολυμπιακός Λαμπετίου Πύργου, όπως έχουμε αναφέρει από προηγούμενα ρεπορτάζ, δεν είχε εξαρχής στόχο ανόδου, και ως τα τέλη του πρώτου γύρου έκανε μεν μια καλή πορεία αλλά βρισκόταν εκτός τριάδας (π.χ., ήταν 5ος την 13η αγωνιστική).
Έκανε όμως στη συνέχεια μια εξαιρετική πορεία ειδικά στο δεύτερο μέρος του πρωταθλήματος, σαφώς ενισχυμένος και με χειμερινές μεταγραφές! Οι οποίες έγιναν με “κινητήριο” μοχλό, όπως άλλωστε κι όλης της παρουσίας της ομάδας, τον πρόεδρο της αλλά και δημιουργό της στην πρόσφατη πολύ σημαντική ιστορία της, Κώστα Ντάβαρη.
Κι όχι μόνο μπήκε στην τριάδα, αλλά πήρε και τη δεύτερη θέση στον Όμιλο.
Πλέον, εδώ που έφτασαν τα πράγματα, ήθελε να εξασφαλίσει και μια θέση ανόδου στην Α2 Ηλείας. Όπως και τα κατάφερε. Επιστρέφοντας σε αυτήν.
Μάλιστα, είναι η μόνη ομάδα που έμεινε αήττητη σε τέσσερα συνολικά ματς με τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμίλα (δυο νίκες ο Ολυμπιακός και δυο ισοπαλίες).
Ενώ ως τώρα έχει πάρει και τους περισσότερους βαθμούς μέσα στα πλέι οφ (20 από τους συνολικά 22 που έχει, αφού ξεκίνησε με μπόνους δυο βαθμών).
Και μέσα σε αυτή τη διαδικασία έχει μόνο ένα “στραβοπάτημα”, αυτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την ουραγό Αρετή, η οποία έχει μόνο αυτόν το βαθμό στα πλέι οφ (στο ματς που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μεν με 1-3 αλλά στη συνέχεια …απρόσεκτος κι όχι με όση σοβαρότητα χρειαζόταν ισοφαρίστηκε σε 3-3).
– Στη θέση του προπονητή βρίσκεται στο διάστημα από τις ανακατατάξεις του Ιανουαρίου κι έπειτα, ο έμπειρος στο χώρο Τάσος Γκότσης (μετά την αποχώρηση του από τον ΑΟ Μακρίσια) ενώ στο δυναμικό της ομάδας έχουν κάνει …αισθητή την παρουσία τους οι παίκτες που προστέθηκαν, όπως ο ικανός επιθετικός Φάνης Δασκόπουλος, ο σταθερός αμυντικός Λουίτζι Κογιοκάρου, ο επίσης αμυντικός Βασίλης Τζούμας, ο γκολκήπερ Πέτρος Βυθούλκας, αλλά κι ο γνώριμος, πάντα μεγάλο όπλο, Δημήτρης Κασκούτης!
Ο πολύ ικανός Κασκούτης ήρθε στο φινάλε των χειμερινών μεταγραφών (τέλος Φεβρουαρίου), κι αγωνίστηκε από το Μάρτιο και μετά, πετυχαίνοντας πλήθος γκολ, τόσο στα τελευταία ματς του πρωταθλήματος για την κανονική περίοδο, όσο και σε αυτά των πλέι οφ.
Έχοντας αγωνιστεί τον προηγούμενο περίπου ενάμιση χρόνο στον Νηρέα Πάρου (Α’ Κατηγορία Κυκλάδων), τον τόπο που διέμεινε το διάστημα αυτό, και με μεγάλη επιτυχία αγωνιστικής παρουσίας κι εκεί, ο επιθετικός από τον Πλάτανο έχει πλέον επιστρέψει. Δείχνοντας και πάλι γιατί παραμένει ένας από τους καλύτερους επιθετικούς στο ηλειακό ποδόσφαιρο.
Με ακόμα πολύτιμες μονάδες να υπάρχουν στο σύνολο όπως: ο πολύ καλός επιθετικός Κώστας Μαντάς (και πρώτος σκόρερ της ομάδας, μαζί πλέον με τον Κασκούτη, αλλά κι εκ των κορυφαίων του πρωταθλήματος, παρά και τα προβλήματα τραυματισμού που αντιμετώπισε από το δεύτερο γύρο και μετά), ο πάντα ικανός κι έμπειρος Χρόνης Καραλής, ο Αντ. Μπαρτζάκος, κι ακόμα, ο επίσης έμπειρος Μωυσής Ράις, ο Γιάννης Οικονομίδης, ο Αυγέρης Καρακίτσος, ο Δημήτρης Ντάλιος, ο Δημήτρης Ντάβαρης, οι Αγ. Κωνσταντόπουλος, Ike Lawson, Σ. Νικολόπουλος, Γεωργακόπουλος, Δ. Καπλάνης, Π. Λαδάς, Μ. Kastrioti, Ζαφ. Δημητρουλόπουλος, Κ. Δημητρουλόπουλος, Φραγκογιαννόπουλος, Σπυρόπουλος, Κοντός, κ.α., ενώ στο φετινό ρόστερ έχουν συμμετοχές και οι Ρούντα Ρ., Αβραμόπουλος Ν., Αβραμόπουλος Γ., και Σπ. Νούσιας (όσο ήταν και προπονητής στον πρώτο γύρο, αφού μετά αποχώρησε).
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”134100″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”377″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”134101″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”282″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]
ΦΩΤΟ (από τον αγώνα της Κυριακής) του Βαγγέλη Δημητρόπουλου