Απίστευτα πράγματα στη Μαγνησία που προκαλούν αντιδράσεις και πολλές συζητήσεις. «Στήλη άλατος» έμειναν οι συγγενείς 90χρονου…
όταν ο ιερέας που τελούσε την εξόδιο ακολουθία σε εκκλησία περιφερειακού δήμου της Μαγνησίας, τους άφησε σύξυλους πριν την ταφή, επικαλούμενος ότι έχει υπηρεσία αλλού υπηρεσία! «Πρέπει να φύγω, διότι έχω υπηρεσία στο κοιμητήριο» φέρεται να είπε ο ιερέας, ο οποίος υπηρετεί στον συγκεκριμένο ναό εδώ και λίγους μήνες.
Οι συγγενείς έμειναν άφωνοι μαζί με τους εκπροσώπους του γραφείου τελετών, που επίσης δεν πίστευαν στα αυτιά τους. Το περιστατικό σημειώθηκε πριν από λίγες μέρες στην πρωτεύουσα περιφερειακού Δήμου. Σύμφωνα με πληροφορίες, τα όσα διαδραματίστηκαν μεταξύ κηδείας και ταφής, τις τελευταίες μέρες αποτελούν μοναδικό θέμα συζήτησης στην πλατεία.
Έτσι τους παράτησε ο ιερέας
Η νεκρώσιμη ακολουθία μόλις έχει ολοκληρωθεί στον ιερό ναό. Οικείοι, συγγενείς και κάτοικοι της περιοχής ετοιμάζονται να συνοδεύσουν τον νεκρό στην τελευταία του κατοικία. Ο ιερέας όμως δήλωσε κώλυμα, ενημερώνοντας ότι πρέπει να μεταβεί άμεσα στο κοιμητήριο Κούκος όπου όπως δήλωσε είχε υπηρεσία (τέλεση Τρισάγιων).
www.newsit.gr