Εντατικά συνεχίζεται η προετοιμασία του ΠΑΟ Βάρδας με καθημερινές προπονήσεις (μάλιστα γι’ αυτή την εβδομάδα της Τρίτης και της Πέμπτης είναι διπλές), ενώ για το προσεχές Σ/Κ υπάρχουν στο πρόγραμμα δυο φιλικά, ένα ανά ημέρα.
Ο ΠΑΟΒ έχει ήδη δώσει και το πρώτο φιλικό του γι’ αυτή την περίοδο προετοιμασίας, την περασμένη Κυριακή στο «Γρ. Καλάκος» απέναντι στην Αχαϊκή το οποίο συνοδεύτηκε με το νικηφόρο 1-0 σκορ (σε ένα δυνατό ματς, που δεν έλλειψαν και οι …εντάσεις, καθώς και με μεγάλη ζέστη).
Οι «πράσινοι» της Βουπρασίας έδειξαν διάθεση και αγωνιστικότητα, αλλά από κει και πέρα χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά προκειμένου η ομάδα να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, δηλώνοντας πανέτοιμη για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Αυτό επεσήμανε ουσιαστικά και ο τεχνικός του ΠΑΟΒ Ηλίας Φωτόπουλος: «Είμαι ικανοποιημένος για πρώτο φιλικό, κυρίως από τη διάθεση και την αγωνιστικότητα που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές και στα δυο ημίχρονα, που χρησιμοποιήσαμε διαφορετικό σχήμα προσώπων στο καθένα από αυτά. Από κει και πέρα, έχουμε ακόμα πολύ δρόμο και απαιτείται να δουλέψουμε σκληρά για να φτάσουμε στα επίπεδα που εμείς θέλουμε. Έχουμε πάντως και τον απαραίτητο χρόνο γι’ αυτό».
Κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα είναι ο ανταγωνισμός που υπάρχει για το βασικό σχήμα, με τις μάχες να είναι ήδη μεγάλες για κάποιες θέσεις. Υπάρχουν ορισμένοι που έχουν προβάδισμα τόσο λόγω εμπειρίας όσο και αξίας, αλλά φαίνεται πως ο συναγωνισμός φέτος θα είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Ευκαιρίες θα δοθούν πάντως σε όλους τους ποδοσφαιριστές.
* Το προσεχές Σαββατοκύριακο έχουν προγραμματιστεί άλλα δύο φιλικά παιχνίδια. Το Σάββατο εκτός έδρας με τη Θύελλα Πατρών (ομάδα της Α’ Αχαΐας) και την Κυριακή με τον Παλληξουριακό (Γ’ Εθνικής, θα είναι αντίπαλος και στον Όμιλο του πρωταθλήματος με βάση τα ως τώρα δεδομένα) στη Βάρδα.
– Στα μεταγραφικά, ο τεχνικός Ηλίας Φωτόπουλος θέλει έναν ακόμα παίκτη για τα άκρα της επιθετικής γραμμής και αν βρεθεί κάποια συμφέρουσα οικονομικά περίπτωση, θα αποκτηθεί.