Στην παρουσίαση του 26ου Φεστιβάλ Αρχαίας Ήλιδας προχώρησαν την Παρασκευή, ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος, ο πρόεδρος του ΝΠΔΔ «Ο Ηλείος» κ. Αλέξανδρος Μανωλόπουλος και ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Θεσμού κ. Γιώργος Βούκανος.
Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Ήλιδας: «Με χαρά σας καλωσορίζω στην παρουσίαση του φετινού, 26ου Διεθνούς Φεστιβάλ της Αρχαίας Ήλιδας.
Φέτος ως κεντρική φιλοσοφία των εκδηλώσεων επιλέξαμε την Ελιά. Επιλέξαμε το ευλογημένο δέντρο της ζωής, της Ειρήνης και του πολιτισμού, προκειμένου να σηματοδοτεί τις εκδηλώσεις για τα ο 2016, στην πόλη που τη γέννησε την Εκεχειρία και τον Ολυμπισμό, στην Αρχαία Ήλιδα.
Αυτό θα είναι και το κεντρικό θέμα στην αφίσα μας για το φετινό Φεστιβάλ, καθώς και το νέο Λογότυπο μας, όπου ως βασικό στόχο έχει την ανάπτυξη και την αξιοποίηση του πολιτισμού μας, δεδομένα που οφείλει να δημιουργεί ένας μεγάλος πολιτιστικός θεσμός, όπως είναι το 26 Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίας Ήλιδας.
Με σχεδιασμό και σταθερά βήματα για το παρόν και το μέλλον του πολιτισμού της περιοχής μας, δίνουμε όχι απλά μια συνέντευξη τύπου σήμερα, αλλά κηρύττουμε την έναρξη στη μεγάλη καλοκαιρινή γιορτή Πολιτισμού για το Φεστιβάλ της Καρδιάς μας, το Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίας Ήλιδας, που φέτος κλείνει τα 26 χρόνια του.
Με αίσθημα ευθύνης και προσφοράς, που ξεκίνησε από την περσινή χρονιά με δύο μεγάλες επιτυχίες του Φεστιβάλ. Με το Άνοιγμα του Αρχαίου Θεάτρου και την διάκριση του 1ου Βραβείου για το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα I.C.E. (Άις) και το «Ταξίδι των Ηρώων» που προβάλαμε. Με αυτούς τους δύο
δρόμους, δημιουργήσαμε τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις και βάσεις, ώστε φέτος να ανακοινώνουμε από άλλη αφετηρία το πρόγραμμα μας.
Πρόκειται για ένα πλούσιο πρόγραμμα 25 παραστάσεων και εκδηλώσεων, με επέκταση σχεδόν σε όλα τα είδη τέχνης: το Αρχαίο Θέατρο, το Σύγχρονο Θέατρο, το Παιδικό Θέατρο, τη Μουσική, τα Εικαστικά, τη Φωτογραφία, τις Περιηγήσεις και πολλές άλλες εκπλήξεις. Όλα αυτά θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν και να επισκεφτούν, τόσο οι πολίτες της περιοχής όσο και οι επισκέπτες, που θα βρεθούν στην Ηλεία από τα τέλη Ιουνίου έως τα τέλη Αυγούστου.
Με ειδικές εκδηλώσεις, όπως το Πανηλειακό Αντάμωμα της Ομογένειας, ένα νέο ξεχωριστό θεσμό που ενώνει τις φωνές και τις καρδιές των απανταχού Ηλείων στην Αμαλιάδα, καθώς και με τιμητική εκδήλωση για την μεγάλη μας τραγωδό Άννα Συνοδινού, στην οποία και είναι αφιερωμένο το φετινό 26ο Φεστιβάλ.
Διατηρούμε και ενισχύουμε από την προηγούμενη χρονιά τους πολιτιστικούς χώρους που έγιναν αγαπητοί στο κοινό, όπως ο κήπος της Οικίας Τατάνη και συνεχίζουμε με το άνοιγμα του Αρχαίου Θεάτρου Ήλιδας, πάντα σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ηλείας.
Όμως το πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι, προχωράμε στην ουσιαστική εφαρμογή της πρόσκλησης μας που έγινε τον Μάρτιο του 2015, με το Σύμφωνο Συνεργασίας ανάμεσα σε δήμους οι οποίοι δείχνουν το ενδιαφέρον τους για τον πολιτισμό, υπό τον τίτλο: «ο Πολιτισμός Ενώνει».
Έτσι, ήδη με το Φεστιβάλ του Δήμου Ανδραβίδας – Κυλλήνης, που ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση αυτή, θα συνδιοργανωθούν εκδηλώσεις στο Κάστρο Χλεμούτσι και σε άλλους πολιτιστικούς χώρους του γειτονικού δήμου, με στόχο την πολιτιστική ανάπτυξη στο σύνολο του Νομού. Η συγκεκριμένη συνεργασία θεωρείται σημαντική, διότι πιστεύουμε ότι αυτό είναι και το νόημα του πολιτισμού, να
ενώνει και να δημιουργεί συνέργειες για το καλό αυτού του τόπου.
Οι θεσμικές συνεργασίες που από την περσινή χρονιά θεμελιώσαμε, στο φετινό φεστιβάλ αποδίδουν καρπούς. Αποτέλεσμα, το πρόγραμμά μας το 2016 να στηρίζεται από το Εθνικό Θέατρο, το Ελληνικό Φεστιβάλ, το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας, το ΔΗ. ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης και άλλους μεγάλους πολιτιστικούς φορείς.
Το Διεθνές Φεστιβάλ της Αρχαίας Ήλιδας δεν έχει ως στόχο, μόνο την ψυχαγωγία του κοινού, η οποίο είναι φυσικά απαραίτητη ειδικά σε αυτές τις εποχές.
Η φιλοσοφία μας για την ύπαρξη και συνέχιση αυτού του θεσμού, είναι η πολιτιστική παιδεία που προσφέρει, η εξωστρέφεια και η προβολή της περιοχής μας και η συνεργασία καταξιωμένων και ταλαντούχων καλλιτεχνών
καθώς και πολιτιστικών φορέων από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Επίσης, η αξιοποίηση των ιστορικών και φυσιολατρικών σημείων του Δήμου μας και το ουσιαστικότερο, η ανάδειξη και αξιοποίηση του πολιτιστικού μας πλούτου και της νέας δημιουργικότητας.
Η Αρχαία Ήλιδα, ο Δήμος Ήλιδας και η πόλη της Αμαλιάδας, σας καλωσορίζουν στο 26ο Διεθνές Φεστιβάλ, στο Φεστιβάλ της Καρδίας μας.»