Για το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης του Γενικού Νοσοκομείου Ηλείας μίλησε ο Διοικητής Κώστας Διαμαντόπουλος.
Όπως ανέφερε «Την περασμένη Δευτέρα παραλάβαμε το Πιστοποιητικό Eνεργειακής Απόδοσης του κτιρίου που φιλοξενεί το Κέντρο Φυσικής Ιατρικής και Αποκατάστασης . Για πρώτη φορά η Διοίκηση του Γ.Ν. Ηλείας διαθέτει πλήρη εικόνα του ενεργειακού μίγματος της συγκεκριμένης δομής και του αντίστοιχου κόστους. Στο επόμενο στάδιο θα εξειδικεύσουμε τις προτεινόμενες παρεμβάσεις με σκοπό την ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου.Και στην περίπτωση του ΚΕΦΙΑΠ ξεκινάμε από το μηδέν. Με δεδομένη την εμπειρία που αποκτήσαμε διαμορφώνοντας την πρόταση για την ενεργειακή αναβάθμιση της ΝΜ Πύργου, η οποία και εντάχθηκε στο Eπιχειρησιακό Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2014-2020», προετοιμαζόμαστε εντατικά για μια ακόμη πρόκληση. Η πρόταση θα υποβληθεί για χρηματοδότηση στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη» (EΠ – ΥΜΕΠΕΡΑΑ), στο οποίο υπάρχει ανοικτή πρόσκληση με καταληκτική ημερομηνία τις 29-03-2018. Η μείωση του ενεργειακού κόστους βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος μας με σκοπό την εξοικονόμηση πολύτιμων οικονομικών πόρων».