Συνεδριάζει το Περιφερειακό Συμβούλιο Δυτικής Ελλάδας, τη Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 και ώρα 15.00΄ στην Πάτρα, στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβούλιου στο ισόγειο του κτιρίου της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας (Ν.Ε.Ο. Πατρών – Αθηνών 32 & Αμερικής) , με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:
ΕΠΕΡΩΤΗΣΗ
•Συζήτηση της υπ. αριθ. 3/02-3-2018 Επερώτησης των Περιφερειακών Συμβούλων της Παράταξης «Αντίσταση Πολιτών Δυτικής Ελλάδας» κ.κ.Βασιλείου Χατζηλάμπρου, Κωνσταντίνου Γαβριηλίδη, Ευάγγελου Κατσακούλη, Κωνσταντίνου Κούστα και Ιωάννη Κολοβού με απάντηση από τον Αντιπεριφερειάρχη Υποδομών & Δικτύων κ. Ιωάννη Λύτρα σχετικά με λουρονησίδες στη λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου- Αιτωλικού.
ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ
1. Ενημέρωση – Συζήτηση για την πορεία υλοποίησης του ΠΕΣΔΑ. Χρηματοδότηση έργων και δράσεων από το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Δυτικής Ελλάδας ΕΣΠΑ 2014-2020 (εισηγητής : Περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας κ.Απόστολος Κατσιφάρας)
2. Έγκριση Ετήσιου Σχεδίου Δράσης Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας έτους 2018. (εισηγητής :Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ανάπτυξης & Επιχειρηματικότητας κ.Κωνσταντίνος Καρπέτας)
3. Ανάκληση της αρ.27/2018 απόφασης του Περιφερειακού Συμβουλίου. (εισηγητής :Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών κ. Παναγιώτης Μπράμος)
4. Έγκριση Α΄ τροποποίησης του προϋπολογισμού της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας έτους 2018 (εισηγητής :Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών κ. Παναγιώτης Μπράμος)
5. Έγκριση Επενδυτικού Προγράμματος Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας έτους 2018 χρηματοδοτούμενου από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους (Κ.Α.Π.) και χρηματοδότηση έργων Κ.Α.Π. από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (εισηγητής :Αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών κ. Παναγιώτης Μπράμος)