Από χτες το βράδυ η πόλη του Πύργου τροφοδοτείται με λίγο νερό από τις πηγές της Νεράιδας και τα χωριά του Δήμου που τροφοδοούνται από τον Ερύμανθο, έχουν μείνει χωρίς νερό λόγω βλάβης στο διυλιστήριο του Ερυμάνθου.
Από έγκυρες πληροφορίες www.Iliaoikonomia.gr λόγω των βροχοπτώσεων των τελευταίων ημερών στα ορεινά του Νομού, φερτά υλικά που κατέβηκαν στον ποταμό, δημιούργησαν προβλήματα στο σύστημα διύλισης και έτσι διακόπηκε η τροφοδοσία νερού στις περιοχές.
Η πόλη του Πύργου σήμερα λαμβάνει νερό από τις πηγές του χωριού Νεράϊδας μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα. Όμως μερικά χωριά που λαμβάνουν απευθείας από τον Ερύμανθο δεν έχουν καθόλου νερό.
Μέχρι στιγμής δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση για το πότε θα λυθεί το πρόβλημα
Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΔΕΥΑΠ
ΔΗΜΟΣ ΠΥΡΓΟΥ
![🔺](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t1b/1/16/1f53a.png)
![💧](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t42/1/16/1f4a7.png)
![🔹](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tf3/1/16/1f539.png)
Από τις πρώτες πρωινές ώρες καταβάλλονται τεράστιες προσπάθειες ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
Ήδη έχουν σταλεί για ανάλυση δείγματα νερού ώστε να βεβαιωθεί πως η ποιότητα του δεν θα είναι επιβλαβής για τους καταναλωτές.
![💦](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc1/1/16/1f4a6.png)
Ζητάμε την κατανόηση και την υπομονή σας.
• Θα επανέλθουμε με νέα αναλυτική ενημέρωση αμέσως μόλις επιστρέψει σε κανονική λειτουργία το διυλιστήριο.