Μια ακόμα νίκη, η ένατη φετινή, για τον ΠΑΟΒ που συνέχισε την εντυπωσιακή φετινή πορεία του. Αυτή τη φορά επικράτησε με 2-0 επί της Δόξας Μεγαλόπολης, αποτέλεσμα που του επέτρεψε να ανέβει ξανά στη δεύτερη θέση, συνεχίζοντας να φιγουράρει ψηλά.
Άλλωστε, η ομάδα της Βουπρασίας, όπως έχει αναφερθεί κι από προηγούμενα ρεπορτάζ, θα διεκδικήσει μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος την τιμητική δεύτερη θέση στον 3ο Όμιλο (πίσω μόνο από το “βαρύ” μέγεθος της πρωτοπόρου Παναχαϊκής).
Ο ΠΑΟΒ σε ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και πήρε δίκαια τη νίκη, απέναντι σε έναν πολύ αξιόμαχο αντίπαλο, όπως ήταν η Δόξα Μεγαλόπολης.
– Και παρά τις σημαντικές απουσίες, αφού τρεις παίκτες οι, Νίκος Ντόμας, Θοδωρής Σαμπανέι και Γιώργος Κοκκίνης είχαν ποινή ποινή μιας αγωνιστικής από τέσσερις κίτρινες κάρτες και δεν ήταν διαθέσιμοι για το ματς αυτό.
Φάσεις και γκολ
Στο 6′ από σέντρα Γ. Πολίτη, κεφαλιά του Νικολόπουλου λίγο άουτ.
Στο 15′ μετά από φάουλ Γ. Πολίτη, στην εξέλιξη της φάσης σουτ Μητρόπουλου πέρασε άουτ.
Στο 31′ από ωραίο γύρισμα του Π. Πολίτη, μόνος ο Καλογερόπουλος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.
Στο 35′ σουτ Νικολόπουλου από καλή θέση, κοντραρίστηκε από τους αμυντικούς.
Στο 38′ σουτ του Βατσή λίγο άουτ.
Στο 44′ ένα γκολ του Νικολόπουλου ακυρώθηκε από τον διαιτητή Χρονά ως επιθετικό φάουλ για χέρι του σκόρερ στην προσπάθεια του (απόφαση που κρίνεται λανθασμένη).
Στο 52′ σέντρα-σουτ του Μητρόπουλου έδιωξε δύσκολα ο Χρήστου προ του Γούρμου.
Στο 60′ από σέντρα Βατσή, κεφαλιά Γούρμου που απέκρουσε ο Χρήστου.
Στο 64′ καλή στιγμή για τη Δόξα, όταν μετά από κόρνερ, κεφαλιά πέρασε λίγο άουτ πάνω απ’ τα δοκάρια του Καπούταγλη.
Στο 75′ πολύ καλό χτύπημα φάουλ του Γ. Πολίτη πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 78′ ήρθε το 1-0 όταν σκόραρε ο Νίκος Ανδριέλος με ωραία ενέργεια στην εξέλιξη της φάσης μετά απο εκτέλεση κόρνερ.
Στο 83′ το 2-0 όταν σκόραρε ο Ανδρέας Γούρμος με ψύχραιμο πλασέ, μετα το κλέψιμο και την εξαιρετική ενέργεια του νεοεισελθώντα Καρούτη.
Οι συνθέσεις
ΠΑΟΒ (Ηλίας Φωτόπουλος): Καπούταγλης, Π. Πολίτης (87′ Πατάπης), Αγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Βατσής (81′ Καρούτης), Γούρμος, Καλογερόπουλος (66′ Λούρμπας), Μητρόπουλος
ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Ηλίας Κατσούλας): Χρήστου, Γ. Αλεξανδρής, Παναγιωτόπουλος, Νάνος, Καλεμάκης, Αντώνακας, Ασημακόπουλος (46′ Αθανασόπουλος), Κατσαρός (65′ Δρόσος), Παναγιωτίδης, Λυμπερόπουλος, Πρίκας (86′ Λεβέντης).
* * * ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ – Γ’ Εθνική: Αποτελέσματα 19ης μέρας – Βαθμολογία και συνέχεια – ΕΔΩ – http://www.iliaoikonomia.gr/content/g-ethniki-ta-mats-toy-paov-kai-toy-astera-apotelesmata-19is-meras-vathmologia-kai-syneheia
(Φωτό Βαγγέλη Δημητρόπουλου – σημερινή)