Πολλές φορές γίνεται αναφορά στον «θυμόσοφο» ελληνικό λαό και στο πώς έχει την κατάλληλη φράση για την κάθε περίσταση, αλλά αυτό που παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον στο όλο θέμα δεν είναι το γεγονός ότι υπάρχει η σωστή ατάκα για τη σωστή στιγμή αλλά το πώς βγαίνουν αυτές οι φράσεις και ειδικά όταν από πίσω κρύβεται μια… ιστορία κατασκοπίας από τα χρόνια της Τουρκοκρατίας, όπως για παράδειγμα με τη φράση «δε χαρίζω κάστανα». Τρελό; Κι όμως, έτσι είναι σύμφωνα με ανθρώπους που έχουν φάει όλη τους τη ζωή στην αναζήτηση όλων των μυστικών του ελληνικού λεξιλογίου, της ελληνικής φρασεολογίας…
Πώς βγήκε η φράση «Δε χαρίζω κάστανα»
![Πώς βγήκε η φράση «Δε χαρίζω κάστανα»](https://exploringgreece.tv/wp-content/uploads/2022/11/pos-vgike-i-frasi-de-charizo-kastana.jpg)
![Ελλάδα - Τουρκία 1821](https://exploringgreece.tv/wp-content/uploads/2022/11/ellada-toyrkia-1821.jpg)
Αυτοί, λοιπόν, για να πάρουν πληροφορίες για το πού ήταν κρυμμένοι οι άντρες και πώς θα πιάσουν στον ύπνο τους Μανιάτες, άρχισαν να χαρίζουν κάστανα. Ως εδώ όλα καλά για τον Ιμπραήμ. Τα άσχημα ήρθαν όταν οι γυναίκες της Μάνης άρχισαν να ψιλιάζονται ότι κάτι περίεργο συμβαίνει, ειδοποιώντας τους Μανιάτες. Αυτό ήταν. Οι Τούρκοι στρατιώτες από «καστανάδες» έγιναν αιχμάλωτοι, οι οποίοι πήραν την εξής απάντηση από τους Μανιάτες όταν ρώτησαν ποια θα είναι η μοίρα τους: «Εμείς δεν χαρίζουμε κάστανα». Δεν θα υπήρχε, δηλαδή, κανένα έλεος…
exploringgreece.tv