Από την ΕΠΟ αργά το μεσημέρι της Παρασκευής 8/9 και λίγο πριν τη σέντρα του πρώτου αγώνα (ο οποίος πάντως μόνο αυτός τελικά θα γίνει αφού ήδη είχε ταξιδέψει, κι η φιλοξενούμενη και οι δυο ομάδες και οι διαιτητές, ήσαν στο γήπεδο!) αποφασίστηκε ότι δεν θα ξεκινήσει, όπως είχε προγραμματιστεί, το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Η τραγωδία που είναι σε εξέλιξη στη Θεσσαλία ως συνέπεια των τεράστιων πλημμυρών, οδήγησε στην αναβολή της αγωνιστικής.
Η σχετική ανακοίνωση αναφέρει:
“Λόγω των γεγονότων που έπληξαν την περιοχή της Θεσσαλίας, η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία αποφάσισε την αναβολή της 1ης αγωνιστικής των πρωταθλημάτων όλων των ομίλων της Γ Εθνικής Κατηγορίας. Η αναβολή γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 11 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου λόγω ανωτέρας βίας, η οποία έγκειται στις φυσικές καταστροφές που σημειώθηκαν τις προηγούμενες ημέρες και οι οποίες έχουν προκαλέσει καταστροφές τόσο στις υποδομές, όσο και σε γήπεδα όλης της χώρας”.
– Συνεπώς, τα πρώτα παιχνίδια για την τρίτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου πάνε – το νωρίτερο – για την επόμενη εβδομάδα.
Για τον ΠΑΟ Βάρδας το πρωτάθλημα θα άρχιζε αυτό το Σάββατο (ώρα 4.00 μ.μ.), με το παιχνίδι στη Βάρδα όπου θα υποδεχόταν τη Θύελλα Ραφήνας. Ματς που μετατέθηκε κατά μια μέρα νωρίτερα από την ΕΠΟ, προκειμένου να προλάβουν να αγωνιστούν οι Μικελάτος και Τσεκούρας, οι οποίοι είναι διεθνείς με την Εθνική Μπιτς Σόκερ κι αναχωρούν την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου για τους Μεσογειακούς Αγώνες. Αναβολή του ματς της πρεμιέρας για αργότερα δεν θα μπορούσε να δοθεί, καθώς ο ΚΑΠ ζητάει να έχει μια ομάδα τρεις διεθνείς προκειμένου να μπορέσει να γίνει δεκτό το ανάλογο αίτημά της.
Κύπελλο την Τετάρτη
Στο μεταξύ, το ματς με τον Παναργειακό στο Άργος όπου έχει κληρωθεί να αντιμετωπίσει ο Παμβουπρασιακός στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, ορίστηκε από την ΕΠΟ να διεξαχθεί την Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου.
Ο όμιλος
ΠΑΟ Βάρδας (ΕΠΣ Ηλείας)
Παναιγιάλειος (ΕΠΣ Αχαΐας)
Εράνη Φιλιατρών (ΕΠΣ Μεσσηνίας)
Παναργειακός (ΕΠΣ Αργολίδας)
ΑΕ Ερμιονίδας (ΕΠΣ Αργολίδας)
ΠΑΣ Κόρινθος (ΕΠΣ Κορινθίας)
ΑΕ Μεσολογγίου (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
ΑΣ Ρόδος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
Ιάλυσος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
ΑΟ Πυλίου Κω (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
ΑΕΡ Αφάντου (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
ΑΕ Μυκόνου (ΕΠΣ Κυκλάδων)
Ελλάς Σύρου (ΕΠΣ Κυκλάδων)
Πανελευσινιακός (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής)
Βύζας Μεγάρων (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής)
Μαρκό (ΕΠΣ Ανατ. Αττικής)
Θύελλα Ραφήνας (ΕΠΣ Ανατ. Αττικής)
Αστέρας Βάρης (ΕΠΣ Ανατ. Αττικής)
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της πρεμιέρας είχαν ως εξής:
Παρασκευή 8/9
4.30 μ.μ.
Ελλάς Σύρου – ΑΕΡ Αφάντου: Ζέστας (Πειραιά) 1-0 (37′ Μελισσόπουλος πεν.) – ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΕΞΗΧΘΗ
Σάββατο 9/9
3.00 μ.μ.
Μαρκό – Ιάλυσος: Σπήλιος (Κορίνθου)
4.00 μ.μ.
ΠΑΟ Βάρδας – Θύελλα Ραφήνας: Αντωνιάδης (Κεφαλονιάς)
Κυριακή 10/9
2.00 μ.μ.
Μύκονος-Ερμιονίδα: Γουρέλης (Αθηνών)
4.00 μ.μ.
Παναιγιάλειος – ΑΕ Μεσολογγίου: Κεφίλης (Κορίνθου)
Βύζας Μεγάρων – Αστέρας Βάρης: Αλατσάκης (Πειραιά)
ΑΟ Πυλίου Κω – Εράνη Φιλιατρών: Κατσίνης (Ανατ. Αττικής)
Ρόδος – Κόρινθος: Κολορίζος (Φθιώτιδας)
Παναργειακός – Πανελευσινιακός: Πετρόπουλος (Αχαΐας)
Ο υποβιβασμός από κάθε Όμιλο
Υπενθυμίζεται (επίσης) πως όπως αποφάσισε η Ομοσπονδία, τη νέα σεζόν θα υποβιβαστούν στα τοπικά πρωταθλήματα συνολικά 30 ομάδες.
Απευθείας θα υποβιβασθούν συνολικά 28 ομάδες, που θα είναι οι 7 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου.
Επιπλέον θα υποβιβασθούν άλλες δυο ομάδες, που θα προκύψουν ως εξής: Μια ομάδα – η ηττημένη – που θα προκύψει από αγώνα μπαράζ μεταξύ των ομάδων που θα καταλάβουν την 11η θέση στον 1ο και 2ο όμιλο και μία ομάδα – η ηττημένη – που θα προκύψει από αγώνα μπαράζ μεταξύ των ομάδων που θα καταλάβουν την 11η θέση στον 3ο και 4ο όμιλο. Οι πιο πάνω αγώνες μπαράζ θα είναι μονοί και θα διεξαχθούν σε ουδέτερα γήπεδα.
ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ – Άνοδο στη Super League 2 θα πάρουν από τη Γ’ Εθνική συνολικά 4 ομάδες, η πρώτη κάθε Ομίλου.